Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podľa Andreja Danka nemôže prezident vymenovať Janu Laššákovú aj Mojmíra Mamojku naraz za ústavných sudcov. Informovala o tom agentúra SITA. 

.kniha na víkend: Pomôcť dýchať kráse uprostred pekla

.anton Vydra .klub .literatúra

Videnie hrá v našom vnímaní takmer vždy prvé husle. Tie niekedy znejú tak očarujúco, že prehlušia všetko ostatné a my stratíme zo zreteľa to, čo vidieť nemožno. Neviditeľnému prestaneme venovať pozornosť.

.kniha na víkend: Pomôcť dýchať kráse uprostred pekla Italo Calvino: Neviditeľné mestá. Preložil Stanislav Vallo, ilustrovala Daniela Olejníková. Bratislava: Artforum 2016.

taliansky spisovateľ Italo Calvino nebol len tak hocikto. Calvino bol majstrom textovej štruktúry, literárnej hry s čitateľom, zmyslu pre príbeh vyjadrený v skratke. Jeho Neviditeľné mestá ho preslávili a on o tom dobre vedel. To, že dnes vychádzajú vo vynikajúcom slovenskom preklade Stanislava Valla, v mimoriadne kreatívnom knižnom šate, ktorý pre Artforum navrhol Palo Bálik, a tiež s nádherne melancholickými ilustráciami Daniely Olejníkovej, ku ktorým sa musíte doslova prerezať, to všetko dodáva tej knihe na vznešenosti a robí ju viacvrstvovým literárnym zážitkom. Napriek tomu môže niekoho prekvapiť, že v knihe nenájde jednoduchý príbeh na sobotný podvečer, ale poéziu ukrytú v próze.

Veľa sa už toho popísalo o matematickej, „tabuľkovej“ štruktúre Calvinovej knihy: 9 kapitol, 11 tém, 55 miest, pomenovaných ženskými menami. Všetko je to usporiadané, racionalizované, presné – a všetko je to jedna veľká hádanka. Literárni vedci sa roky sporia, či sa za tými mnohými mestami skrýva iba jedno jediné a ak áno, ktoré vlastne. Najčastejšie sa spomenú Benátky, ale sú aj iní kandidáti. Poetické opisy miest, nad ktorými sa rozplýva literárny Marco Polo a o ktorých rozpráva vladárovi Kublaj Chánovi, sú prerývané dialógmi oboch mužov. Nimi sa každá kapitola začína, nimi sa aj končí. Všeličo v nich zaznie, všeličo sa naznačí.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.anton Vydra .klub
.diskusia
.neprehliadnite