Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Úrokové sadzby hypoték budú podľa analytika ďalej rásť

.sita .ekonomika

„Aktuálny vývoj smeruje k tomu, že Slováci si budú na bývanie koncom roka požičiavať s priemerným úrokom 5 % a ak sa na vývoji nič nezmení, v budúcom roku sa sadzby posunú smerom k 6 percentám,“ uviedol Búlik.

Úrokové sadzby hypoték budú podľa analytika ďalej rásť pixabay

európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla v súlade s pôvodnými očakávaniami zvýšiť úrokové sadzby o 50 bázických bodov a podľa analytika budú sadzby hypoték ďalej rásť. „Najneskôr ku koncu roka pravdepodobne dosiahnu pri 3-ročnej fixácii hranicu 5 %,“ povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. V januári priemerná sadzba nových hypoték dosiahla 3,75 % a oproti decembru 2022 narástla o 0,2 percentuálneho bodu.

„Keďže prenos navýšenia centrálnych sadzieb do úročenia hypoték a podnikateľských úverov sa deje s istým oneskorením, aktuálne úroky ešte naplno nezohľadňujú decembrové sprísnenie menovej politiky,“ uviedol analytik. Znamená to, že úročenie hypoték bude postupne rásť aj počas ďalších mesiacov. Okrem toho sa očakáva, že aktuálna úprava základnej sadzby ECB nie je v tomto roku posledná. „Aktuálny vývoj smeruje k tomu, že Slováci si budú na bývanie koncom roka požičiavať s priemerným úrokom 5 % a ak sa na vývoji nič nezmení, v budúcom roku sa sadzby posunú smerom k 6 percentám,“ uviedol Búlik.

Úročenie vkladov sa napriek viacnásobnému zvýšeniu centrálnej sadzby za posledný rok príliš nezvýšilo a rozdiel medzi úrokom na sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch a sadzbami na medzibankovom trhu zostáva vysoký. Indikátorom pre cenu peňazí na medzibankovom trhu, ktoré banky potrebujú na financovanie úverov, je 12-mesačná sadzba EURIBOR, ktorá je dnes na úrovni 3,509 %. „Pre banky rozhodne dáva zmysel, aby začali vklady opäť vo väčšej miere využívať ako zdroj pre poskytovanie hypoték a ďalších úverov. Tým pádom by úrokové sadzby z vkladov mali ísť jednoznačne nahor,“ skonštatoval analytik.

Avšak ani potenciálne zvýšenie sadzieb termínovaných vkladov na úroveň 2 a viac percent nie je podľa neho pre ľudí s úsporami zaujímavá správa. Vklady v bankách budú aj pri zvýšených úrokoch pre vysokú infláciu strácať na hodnote. „Jedinou reálnou alternatívou, ako ochrániť hodnotu úspor, stále zostáva pravidelné investovanie,“ uzavrel Búlik.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite