Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.veda
.týždeň

Magnet v Zemi

.časopis .veda 05.02.2011

Všetci vieme, že ihla kompasu je zmagnetizovaná. Všetci vieme, že ihla kompasu ukazuje sever. Všetci vieme, že ihla kompasu ukazuje sever preto, lebo je zmagnetizovaná. Ale čo má magnetizmus spoločné so severom? Mach tiež ukazuje sever a nie je nijako zvlášť magnetický.

.týždeň

Vnútro Zeme

.časopis .veda 30.01.2011

Zem sa skladá zo zemského jadra, zemského plášťa a zemskej kôry. Odkiaľ to vieme? Nuž, vieme to len z počutia. Nikto z nás tam nebol, nikto z nás to nevidel. Naozaj nikto – ani odborníci. Aj oni to vedia len z počutia.

.týždeň

Vek Zeme

.časopis .veda 22.01.2011

Prvý skutočne vedecký výpočet veku Zeme urobil v roku 1863 William Thomson. Tento muž bol neskôr za svoje vedecké úspechy povýšený do šľachtického stavu a odvtedy je známy skôr ako lord Kelvin. Jeho výsledok pre vek Zeme sa od dnešnej hodnoty líšil o tisícky percent.

.týždeň

Váženie Zeme

.časopis .veda 17.01.2011

Anglicko, koniec osemnásteho storočia. K osamelej šope pristupuje muž a ďalekohľadom zastrčeným do diery vyvŕtanej v stene pozoruje, čo sa deje vnútri. Keď pozorovanie dokončí, vracia sa do domu a dáva si pozor, aby nikoho nestretol.

.týždeň

Meranie Zeme

.časopis .veda 09.01.2011

Prírodné vedy sú založené na pozorovaní a meraní. Vedecké teórie sa od rôznych viac či menej zaujímavých špekulácií líšia práve tým, že stoja (a padajú) na presných meraniach. Ale je to aj naopak. Bez dobrých teórií by sme totiž nevedeli odmerať skoro nič.