Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Na východe Slovenska sa prehnalo tornádo, na mieste zasahujú hasiči.

.veda
.týždeň

Kráľ jedov, jed kráľov

.časopis .veda

Arzén bol dlho-predlho ideálnou vražednou zbraňou. Bez výraznej chuti, farby či zápachu, pomerne ľahko dostupný, smrteľný už v malých dávkach, s príznakmi otravy imitujúcimi bežné ochorenia. Nielen detektívky, aj história je ho plná.

.týždeň

Héliový hlások

.časopis .veda

Ak sa ľudia dostanú k balónikom naplneným héliom, občas sa zabávajú tým, že hélium z balónika vdýchnu, a potom začnú rozprávať. Zábavný je na tom hlas, ktorý vydávajú. Je neprirodzene vysoký a smiešny. Prečo je to tak?

.týždeň

Lee, Osheroff, Richardson a Leggett

.časopis .veda

To, ako vyzerá vesmír dnes, je dôsledkom toho, ako vyzeral krátko po Big Bangu, keď bol ešte veľmi horúci. A niečo o vlastnostiach tohto extrémne horúceho vesmíru sa môžeme dozvedieť štúdiom hélia pri extrémne nízkych teplotách.

.týždeň

Hviezdne palivo

.časopis .veda

Na vesmírne pomery v každom prípade zanedbateľná omrvinka, pre pozemšťanov však až nepredstaviteľne monumentálna plynová guľa – „naše“ Slnko. S povrchovou teplotou približne 6 000

.týždeň

Kapica a Landau

.časopis .veda

Plynné hélium objavili Briti, tekuté Holanďania a supratekuté Rusi. Kľúčovú úlohu v ruskej fyzike nízkych teplôt hral experimentátor, ktorý prišiel z Anglicka, teoretik, ktorý prišiel z Dánska, a mráz, ktorý prichádzal z Kremľa.

.týždeň

LPG

.časopis .veda

Skratka, ktorá je mnohým (aj ne)motoristom dôverne známa z

.týždeň

Alkohol za volantom

.časopis .veda

Nádrž plná chľastu. Sen (asi) každého poriadneho alkoholika. Na druhej strane každodenná realita miliónov vodičov na svete jazdiacich na etanol. Teda vlastne ich áut.

.týždeň

Heike Kamerlingh Onnes

.časopis .veda

Hélium je pomerne slávny plyn. Používa sa ako náplň do balónov, ako chladič v niektorých typoch reaktorov, ako aktívne médium v niektorých typoch laserov, a tak ďalej. Ale to všetko je úplné nič oproti tomu, aká je to slávna kvapalina.

.týždeň

Sir Ernest Rutherford

.časopis .veda

Jadro hélia objavil Rutherford v

.týždeň

Čistá energia

.časopis .veda

Je to najzastúpenejší chemický prvok vo vesmíre. Je to najjednoduchšia dvojatómová molekula. Je najľahší spomedzi plynov. Vodík.