Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Pri rakovine sme nepostúpili

Pri rakovine sme nepostúpili

.denisa Gdovinová .spoločnosť .spoločnosť

V ostatných európskych krajinách sa darí vďaka medicínskemu pokroku a včasnej prevencii znižovať úmrtnosť na rakovinu. U nás však trend vôbec nie je až taký optimistický.

Organizátorka námestí: Stotisíc svedomí

Organizátorka námestí: Stotisíc svedomí

.katarína Nagy Pazmány .spoločnosť .spoločnosť

Moja babka chcela pred pár rokmi nazvať svojho kocúra Ficko. Počas nasledujúcich rokov sa končili všetky naše debaty o politike pri jej argumente, ktorý bol neoblomný: „Aj tak sú všetci rovnakí“.

Inkvizičný proces s Hejného metódou

Inkvizičný proces s Hejného metódou

.martin Mojžiš .spoločnosť .spoločnosť

Vo februári prebehla na Matematickom ústave Akademie věd České republiky krátka konferencia o Hejného metóde vyučovania matematiky. Jej cieľom bolo túto metódu zdiskreditovať. Nepodarilo sa.

Pavel Šafr: Zbláznili sme sa
13:21

Pavel Šafr: Zbláznili sme sa

.eugen Korda .spoločnosť .spoločnosť

Pohľad na štáty V4, a najmä na Českú republiku, je podľa šéfredaktora Fóra 24 Pavla Šafra smutný. Česko sa čoraz viac odkláňa od EÚ a všetka rozhodujúca moc sa sústreďuje v rukách Andreja Babiša.

Na najvyššej plošine

Na najvyššej plošine

.anton Vydra .denisa Gdovinová .klub .spoločnosť

V Bachledovej doline práve vzniká unikátny náučný drevený chodník, ktorý sa končí na 32-metrovej špirálovitej veži. Nie je to nič výnimočné. Je to už raz tak, že ľudia chcú všade vystúpiť vyššie, aby videli ďalej.

Za úspech v jazyku môže učiteľ

Za úspech v jazyku môže učiteľ

.júlia Mekyňová .promotion .spoločnosť

„Rýchlosť, akou si jazyk dostanete do hlavy, závisí od dobrého učiteľa a od času, ktorý ste učeniu ochotní venovať,“ hovorí predsedníčka Asociácie jazykových škôl SR a zakladateľka školy anglického jazyka The Bridge Klaudia Bednárová. Prezrádza, akými trikmi sa anglicky naučíte rýchlejšie.

.týždeň

Jazyk, ktorý sa na nič nehrá

.denisa Gdovinová .rozhovory .spoločnosť

Jednoducho, priamočiaro a bez zbytočne komplikovaných slov. Takto Zuzana Kolláriková prekladá náučné materiály do jazyka, ktorému ľahko porozumejú ľudia s mentálnym postihnutím. Takto im pomáha k samostatnosti.

Ich očami

Ich očami

.filip Olšovský .denisa Gdovinová .časopis .spoločnosť

Búrajú stereotyp, že pred kamerou musí stáť iba pekný moderátor s dobrou výslovnosťou. Aj na Islande, aj u nás testujú mentálne znevýhodnení ľudia svoje prezentačné schopnosti. A získavajú sebavedomie.

Nebo nad Bonapartem

Nebo nad Bonapartem

.michal Novota .časopis .spoločnosť

To nebo nad komplexom Bonaparte je plné svetelného smogu a v noci na ňom nevidno takmer žiadne hviezdy. A to je problém. Ako súvisia hviezdy s objektom, ktorému sa tento rok dostalo tak veľa pozornosti?

Slovenský žiak

Slovenský žiak

.martin Mojžiš .časopis .spoločnosť

Zverejnenie výsledkov testovania PISA 2015 vyvolalo v slovenských médiách vlnu komentárov. Niektorých rozumných, iných menej. Čo vlastne tieto výsledky hovoria o našich žiakoch a aké z toho plynie ponaučenie?