Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.kultúra
Králi a dieťa

Králi a dieťa

.anton Vydra .kultúra .kultúra

Veľkou témou gotického umenia je klaňanie troch kráľov pred Ježišom v betlehemskej maštali. Kedy sa však z troch mudrcov z Východu stali králi a prečo? A ako čítať obrazy, ktoré vznikali v stredoveku a čo v nich vidíme dnes? O tom všetkom hovorí kunsthistorik Ivan Gerát.

A všetci hrali na cimbaloch

A všetci hrali na cimbaloch

.vladimír Potančok .kultúra .kultúra

Slovenská skupina Bashavel získala za svoj vlaňajší album Hoorhay cenu Radio_Head Award v kategórii Džezová hudba. S jej cimbalistom a hudobným pedagógom Marcelom Comendantom sme sa porozprávali o renesancii cimbalu aj o folklórnej i progresívnej hre na ňom.

Mariánovi za všetko

Mariánovi za všetko

.redakcia .spoločnosť .kultúra

Po boji s viacerými ochoreniami vo veku 70 rokov zomrel Marián Varga. V januári nám pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín päť jeho priateľov napísalo, čo pre nich znamená. Ich slová dnes čítame s rozdielnym pocitom...

Kurátorka výstavy Sen × skutočnosť: Boli Fulla a Benka kolaboranti?

Kurátorka výstavy Sen × skutočnosť: Boli Fulla a Benka kolaboranti?

.eva Čobejová .anton Vydra .rozhovory .kultúra

V Slovenskej národnej galérii sa koncom februára končí výstava mapujúca umenie a propagandu vojnového slovenského štátu. Takmer 80-ročný odstup veci len pomáha. O tom, ako umelci fungovali v slovenskom štáte, hovoríme so spoluautorkou výstavy Katarínou Bajcurovou.

Ako Boh oslovil intelektuála

Ako Boh oslovil intelektuála

.michal Magušin .časopis .kultúra

Spisovateľ Clive Staples Lewis prešiel od ľudovej zbožnosti cez ateizmus až po stretnutie s osobným Bohom cez záblesky nezvyčajnej túžby. Nazval ju jednoducho: radosť.

Dnešná generácia nepoznala lásku

Dnešná generácia nepoznala lásku

.michal Magušin .časopis .kultúra

Prednáša systematickú teológiu, intelektuálnu históriu a okrem toho, že je expertom na dielo C. S. Lewisa, zaujímavo odpovedá aj na najťažšie otázky dneška. Profesor Stephen Williams.

Tri trendy kultúrneho roka

Tri trendy kultúrneho roka

.filip Olšovský .anton Vydra .časopis .kultúra

V hudobnom, seriálovom a literárnom svete sa tento rok hovorilo o mnohých témach, no niektoré predsa len rezonovali viac než ostatné. A určili tým zákonite aj trend nášho premýšľania o kultúre.

Knihy roka 2016

Knihy roka 2016

.elena Akácsová .časopis .kultúra

Výberu najlepších kníh roka 2016 podľa .týždňa jednoznačne vládnu fakty a skutočné životy. Akoby sme všetci tak intenzívne žili realitou, že na majstrovsky vyrozprávané fiktívne príbehy nezostáva autorom sila a čitateľom zase čas.

Hudobný rok 2016

Hudobný rok 2016

.peter Bálik .filip Olšovský .časopis .kultúra

Niektorí muzikanti vydali svoje dlho pripravované albumy, iní sa ozvali, keď sa im to zdalo potrebné a pre niektorých sa stal uplynulý rok tým posledným. Rok 2016 v hudbe formovali veľké udalosti. Vybrali sme z nich desať podľa nás najzaujímavejších.

.týždeň

Treba

.časopis .kultúra

TREBA POZERAŤ nové spracovanie Vinnetoua; TREBA POZERAŤ nový slovenský večerníček; TREBA POZERAŤ oscarový dokument o Amy Winehouse; TREBA POZERAŤ Starého Sorrentina; TREBA POZERAŤ Sherlocka v premiére;