Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.komentár týždňa
Trump a Severná Kórea

Trump a Severná Kórea

.dalibor Roháč .slovensko .komentár týždňa 13.08.2017

Minulotýždňový výrok prezidenta Donalda Trumpa, že na ďalšie severokórejské hrozby odpovedia Spojené štáty „ohňom a zlosťou, aké ešte svet nevidel,“ prelomil mnohé tabu.

Politická obscénnosť a kultúra

Politická obscénnosť a kultúra

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa 06.08.2017

V roku 1970 získal film Sladké hry minulého leta režiséra Juraja Herza, scenáristky Alty Vášovej a kamermana Doda Šimončiča hlavnú cenu festivalu v Monte Carlo. Ako to súvisí s dneškom?

Chlórované kurence a suverenita

Chlórované kurence a suverenita

.dalibor Roháč .slovensko .komentár týždňa 30.07.2017

Britská politika žila kuracinou. U nás v AEI povedal britský minister Liam Fox, že dovoz chlórom ošetrovaného kuracieho mäsa je malou cenou za dohodu o voľnom obchode so Spojenými štátmi.

Stredoeurópske špecifikum?

Stredoeurópske špecifikum?

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa 23.07.2017

Celosvetová expanzia liberálnej demokracie po roku 1989 už narazila na svoje hranice. A bola napokon možná len tam, kde si vedela vytvoriť vnútorné podmienky.

Brexit – skok z útesu?

Brexit – skok z útesu?

.dalibor Roháč .slovensko .komentár týždňa 17.07.2017

„Keď sa zmenia fakty, zmením názor – a vy?“ vraví okrídlený výrok, prisudzovaný ekonómovi Keynesovi. Tí, ktorí priviedli Spojené kráľovstvo na cestu von z EÚ, však svoj pohľad pod tlakom reality skorigujú len ťažko.

Syndróm Kočner

Syndróm Kočner

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa 09.07.2017

Marián Kočner. Meno z mafiánskeho zoznamu. Človek, ktorý sa mihne všade tam, kde sa deje niečo nečisté. Je to dlhá paleta: Televízia Markíza, Technopol, Hedviga Malinová a rola Trnkovho poslíčka.

Periféria jadra alebo jadro periférie?

Periféria jadra alebo jadro periférie?

.dalibor Roháč .ekonomika .komentár týždňa 02.07.2017

„Count your blessings,“ vravieva sa. Aj my by sme mali oceniť, že sa na Slovensku živo diskutuje o tom, či chceme byť v integračnom jadre EÚ. Na stredoeurópske pomery je to znak luxusu.

Európske výzvy

Európske výzvy

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa 26.06.2017

Skúsme uvažovať bez mantry jadra a periférie EÚ. Jej budúcnosť závisí najmä od ekonomickej a sociálnej kompatibility. Čoraz viac však bude mať politický charakter spoločnej ochrany hraníc, obrany a boja proti terorizmu.

Ako poraziť extrém

Ako poraziť extrém

.dalibor Roháč .slovensko .komentár týždňa 19.06.2017

Na autoritársky populizmus strihu Marine Le Penovej či Donalda Trumpa sú možné dve reakcie – mierne sa mu pripôsobiť, alebo ho rázne odmietnuť.

Rostasove kliny

Rostasove kliny

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa 12.06.2017

Rostasov antisemitizmus je neskrývaný. Židia sú podľa neho klinom medzi Slovanmi, „totálne rozvracajú všetko, čo perfektne funguje“ a Amerika je „sionizmom kontrolovaná demontáž existujúceho usporiadania spoločnosti“.