Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fenomén
.týždeň

Tisíc a jedna noc

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Koncom tohto roka vyjde prvé kompletné vydanie príbehov Tisíc a jednej noci v slovenčine. Po viac ako tristo rokoch, čo ich prvýkrát preložili do francúzštiny, bolo načase.

.týždeň

Už dávno nešlo o  názor

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Pred štyrmi rokmi o Love Parade napísal: „Hrubý nemecký hlas skreslený aparatúrou a slová o spoločnej odvahe celého národa raverov spontánne pripomenú reči na masových sprievodoch éry tretej ríše. Všetky zraky sa poslušne upierajú na zlatú sochu anjela a hlavne na obrovské logá reklamných partnerov.“ Michal Hvorecký.

.týždeň

Katastrofa z Duisburgu

.alfons Kaiser .časopis .fenomén

Love Parade sa premenila na smrteľnú pascu. Nešlo však o žiadnu „tragédiu“, ako sa nám kdekto snaží chytrácky nahovoriť. Všetci už boli totiž vopred varovaní: mesto, polícia, usporiadatelia a odborníci. Rozhodnutia o takýchto veľkolepých podujatiach treba v budúcnosti preverovať oveľa dôkladnejšie.

.týždeň

Niekedy sa všetci správame davovo

.časopis .fenomén

S psychológom Antonom Heretikom sme sa rozprávali o tom, čo to je davová psychóza, ako vzniká a o tom, čo robiť, keď sa človek uprostred nej ocitne.

.týždeň

Smutný koniec Love Parade

.časopis .fenomén

Heslom Love Parade 2010 bolo The Art of Love, teda Umenie lásky. Do histórie sa však zapíšu slová chaos, tunel, panika, úzkosť a 21 mŕtvych. Čo sa to v Duisburgu stalo? Ako k tomu došlo? Dalo sa tomu predísť? A kto za to môže? Nech si už o masových diskotékach, akými sa Love Parade stali, myslíme čokoľvek, takýto koniec si určite nezaslúžili.

.týždeň

O psej kráse

.františek Šebej .časopis .fenomén

O tom, že existuje psia krása, nepochybuje takmer nikto, kto má oči a v srdci aspoň kúsok miesta vyhradeného psom. O psej kráse sa píše aj hovorí ľahko, lebo psi vedia byť krásni na veľmi veľa spôsobov.

.týždeň

Marihuana je nálepka

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Rozhovor s novozvoleným poslancom za SaS a tímlídrom strany pre osobné slobody Stanislavom Fořtom.

.týždeň

Účastníci protestu

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Pred viac ako dvoma týždňami sa v Bratislave zišlo okolo piatich stoviek demonštrantov. Mladí ľudia žiadali miernejšie tresty za prechovávanie marihuany pre vlastnú potrebu.

.týždeň

Zelená je tráva

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Za normálnych okolností to mohla byť hlavná téma kampane. Ale keďže tu stále ide najmä o Fica, téma dekriminalizácie marihuany nerezonovala tak, ako mohla. Nakoniec sa nedostala ani do programových téz budúcej vlády.

.týždeň

Hoďte ich do stroja

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Počiatočná skepsa voči Divadlu Járy Cimrmana časom upadla. Zvláštne je, že napriek úspechu divadla u divákov aj u kritiky táto skepsa prešla na dvojicu Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.