Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fenomén
.týždeň

Moody v kníhkupectve

.časopis .fenomén

Slnečné pondelkové popoludnie, Bratislavčania sa po Poštovej ulici ponáhľajú na trolejbusy. Ani kníhkupectvo Panta Rhei nevyzerá ináč ako vo všedný deň. Len pri vstupe stojí jedna dáma s kyticou a vedľa nej druhá dáma (zrejme tlmočníčka) s mikrofónom. Vyzerajú Raymonda A. Moodyho, ktorý má každú chvíľu doraziť, aby tu podpisoval svoje knihy.

.týždeň

D'Souza a teniska na streche

.lukáš Krivošík .časopis .fenomén

Na knižnom trhu sa opakovane objavujú tituly s tematikou posmrtného života. Väčšinou ide o ezoterické publikácie od pochybných autorov. Ak však niektorá z nich stojí za prečítanie, tak je to knižka Život po smrti od bývalého poradcu Ronalda Reagana a konzervatívneho publicistu, Dinesha D'Souzu.

.týždeň

Za hranicou života

.elena Akácsová .časopis .fenomén

Raymond A. Moody, autor knihy Život po živote, ktorá v druhej polovici minulého storočia zmenila pohľad ľudí na smrť, zavítal do Bratislavy. Čo všetko sa od napísania knihy udialo?

.týždeň

Architekt Weinwurm

.henrieta Moravčíková .časopis .fenomén

Žiaden architekt, ktorý kedy pôsobil na Slovensku, nenaplnil tak dokonale predstavu avantgardy o tomto povolaní, ako Friedrich Weinwurm. Weinwurm však svojím dielom, spoločenskou angažovanosťou, životným osudom a nakoniec aj tragickou smrťou prekračuje aj túto predstavu, aby stelesnil osobnosť európskeho ľavicového intelektuála v celej jej komplexnosti, tragickosti, ba z dnešného pohľadu často aj nepochopiteľnosti.

.týždeň

O rozprávkach

.časopis .fenomén

Rozprávky boli kedysi všetkým. Nielen zdrojom zábavy pre deti, ktorými sa stali dnes, ale aj zdrojom poznania pre dospelých.

.týždeň

Chcel som byť čo najpresnejší

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Rozhovor s arabistom a prekladateľom Tisíc a jednej noci Jánom Paulínym

.týždeň

Tisíc a jedna noc

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Koncom tohto roka vyjde prvé kompletné vydanie príbehov Tisíc a jednej noci v slovenčine. Po viac ako tristo rokoch, čo ich prvýkrát preložili do francúzštiny, bolo načase.

.týždeň

Už dávno nešlo o  názor

.tomáš Gális .časopis .fenomén

Pred štyrmi rokmi o Love Parade napísal: „Hrubý nemecký hlas skreslený aparatúrou a slová o spoločnej odvahe celého národa raverov spontánne pripomenú reči na masových sprievodoch éry tretej ríše. Všetky zraky sa poslušne upierajú na zlatú sochu anjela a hlavne na obrovské logá reklamných partnerov.“ Michal Hvorecký.

.týždeň

Katastrofa z Duisburgu

.alfons Kaiser .časopis .fenomén

Love Parade sa premenila na smrteľnú pascu. Nešlo však o žiadnu „tragédiu“, ako sa nám kdekto snaží chytrácky nahovoriť. Všetci už boli totiž vopred varovaní: mesto, polícia, usporiadatelia a odborníci. Rozhodnutia o takýchto veľkolepých podujatiach treba v budúcnosti preverovať oveľa dôkladnejšie.

.týždeň

Niekedy sa všetci správame davovo

.časopis .fenomén

S psychológom Antonom Heretikom sme sa rozprávali o tom, čo to je davová psychóza, ako vzniká a o tom, čo robiť, keď sa človek uprostred nej ocitne.