Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vynútené ospravedlnenia nemajú zmysel.

.časopis .téma

Rozhovor s riaditeľom vydavateľstva Kalligram a predsedom redakčnej rady Új Szó Lászlóm Szigetim.

Rozhovor s riaditeľom vydavateľstva Kalligram a predsedom redakčnej rady Új Szó Lászlóm Szigetim.

. veľa sa diskutuje o vzájomnom slovensko-maďarskom ospravedlnení za niektoré historické krivdy. Aký je váš názor?
Ide o nový fenomén. V priebehu európskych dejín došlo k mnohým brutálnym vojnám. A nikomu nenapadlo, aby sa ospravedlňoval.  Zmena v uvažovaní o potrebe ospravedlnenia nastala v dôsledku holokaustu po druhej svetovej vojne, no nie na úrovni individuálnej, ale kolektívnej satisfakcie. Za to, že sa dnes hovorí o rôznych druhoch ospravedlnenia, vďačíme aj posilneniu idey ľudských práv v 20. storočí.

.podľa vás by teda k ospravedlneniu malo dôjsť?
Všetky typy ospravedlnení, ktoré sa objavili, hodnotím pozitívne. Napomáhajú nekonfliktné spolužitie zúčastnených spoločenstiev. Ospravedlnenie a odpustenie majú v európskej kultúre hlboké korene a schopnosť mobilizovať na vzájomné porozumenie. Nerozumiem, prečo slovenskí politici v tejto otázke prejavujú taký malicherný odpor. Zdá sa mi, akoby v nich stále bola príliš hlboko zakorenená historická trauma, pričom práve veľkorysosť, zakotvená  v odpúšťaní, od takýchto tráum oslobodzuje.

. znamená to, že na ospravedlnenie ešte nedozrel čas?
Ospravedlnenia vynútené na základe nejakých politických okolností a postojov nemajú zmysel. Vynútiť si odpustenie je ako vynútiť si lásku. Akékoľvek ospravedlnenie musí vyplývať z vnútorného presvedčenia.

. sú v tomto politické elity v Maďarsku iné?
Na maďarskej strane by bolo ospravedlnenie Slovákom dnes asi  rovnako umelé ako na slovenskej strane. Maďarská spoločnosť, na rozdiel od slovenskej, kde stále pretrvávajú spomínané traumy, týmto problémom reálne nežije. Maďarskí politici by k ospravedlneniu pristúpili najmä preto, lebo tu žije početná maďarská menšina. Netvrdím, že by práve to bol jediný dôvod, ale ide o silný mobilizačný prvok. Mám silný pocit deficitu aktivít slovenských a maďarských vplyvných osobností, ktoré by donútili politikov na oboch stranách uvažovať o vzájomnom odpustení. Vidím to ako dlhší proces. Keď na ospravedlnenie týmto spôsobom dôjde napríklad o dvadsať rokov, budem celkom spokojný.

. bolo šťastné, že text deklarácie o ospravedlnení podala SMK?
Pál Csáky s tým nemal bez predchádzajúcich rokovaní so slovenskou opozíciou vyrukovať. Pripomína to dvadsaťročné durayovské spôsoby, založené na odkazovaní.
Najskôr mali pre túto iniciatívu získať aspoň jedného slovenského partnera, a nie ísť do Budapešti a oslovovať všetky maďarské politické strany. Mrzí ma, že Csákyho unáhlená aktivita neobsahuje žiadny perspektívny prvok. Viem si predstaviť, že týmto prchkým a politicky slepým konaním zjednotí všetky slovenské politické sily, aby prchkým a politicky slepým spôsobom potvrdili kontinuálnosť Benešových dekrétov. Situácia pripomína infantilov v pieskovisku. Ak sa tak stane, potvrdí sa, že Csáky pre svoju nezrelosť nie je hodný viesť stranu.

. prečo sa téma ospravedlnenia neobjavila, keď bola SMK vo vláde? 
Som rád, že sa neobjavila. Bolo by to nasilu. Opakujem, musí ísť o proces prirodzeného dozrievania v celej slovenskej spoločnosti. Ak by to SMK presadzovala z vládnej pozície, bolo by to vynútené ospravedlnenie.

.často sa hovorí, že otváranie témy Benešových dekrétov je spochybňovaním výsledkov druhej svetovej vojny...
Benešove dekréty nemajú geopolitický charakter, neurčovali hraničné čiary. Ich cieľom bolo rýchlo zaviesť v krajine poriadok v duchu idey národného štátu. Obeťou tejto idey sa stali aj Maďari, keďže v niektorých Benešových dekrétoch boli zakomponované princípy kolektívnej viny, ktoré dnešný civilizovaný svet odsudzuje.

.jm, .ab
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite