Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najcitovanejší

.časopis .téma

Inštitút INEKO v rámci projektu Slovak Press Watch (spw.blog.sme.sk) zostavil rebríček najcitovanejších expertov, ktorých médiá citujú ako nezávislé hlasy pri politických a ekonomických témach. Išlo o citácie z denníkov Pravda a SME, z večerného spravodajstva Jednotky STV, Markízy, Joj a TA3.

Inštitút INEKO v rámci projektu Slovak Press Watch (spw.blog.sme.sk) zostavil rebríček najcitovanejších expertov, ktorých médiá citujú ako nezávislé hlasy pri politických a ekonomických témach. Išlo o citácie z denníkov Pravda a SME, z večerného spravodajstva Jednotky STV, Markízy, Joj a TA3.
Sledovali sa len vyjadrenia z pozície nezávislej odbornosti (vylúčili sa citácie, kde boli experti účastníkmi istej udalosti v rámci svojej funkcie). 

Medzi ekonomickými expertmi si v roku 2006, tak ako už minimálne 5 rokov,  držala silné postavenie prvá trojica, ktorej patrí autorstvo takmer štvrtiny všetkých expertných citácií. Sú to Martin Chren z Nadácie F.  A. Hayeka, Ján Tóth z ING banky a Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied.  Profesijne dominujú (súčasní či bývalí) bankoví analytici, v top10 je ich až sedem. Analytikov dopĺňajú ekonómovia z think-tankov (Nadácia F. A. Hayeka, INEKO, INESS, M.E.S.A. 10). Naopak, len dve miesta v top 25 obsadili experti SAV a v prehľade celkom absentujú odborníci z ekonomických vysokých škôl.

Kategória politických expertov je ešte menej vyrovnaná. Absolútne dominuje prvá trojica, Miroslav Kusý, Pavel Haulík, Grigorij Mesežnikov (ten by sa takmer určite stal najcitovanejším expertom, mal však v roku 2006 päťmesačný mediálny „výpadok”  vzhľadom na zahraničný pobyt). Celkovo v tejto kategórií hrajú najsilnejšiu rolu mimovládne think-tanky, najmä Inštitút pre verejné otázky, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku, Aliancia Fair-Play a Transparency International Slovensko. Vysoká citovanosť niektorých odborníkov spočíva aj v tom, že v slovenskom prostredí sa danej téme venuje len pár expertov (napríklad Aliancia Fair-Play, Transparency International Slovensko, Health Policy Institute).

V oboch kategóriách sa prejavuje silná tendencia rotovať pár známych tvárí. Novinári na túto námietku odpovedajú, že práve títo experti sú schopní formulovať jasné a pochopiteľné stanoviská a sú zastihnuteľní.
Ďalšou častou námietkou na prácu novinárov v tejto oblasti je ich preferencia pravicovo-liberálnych názorov. V inom prieskume Slovak Press Watch sme ohodnotili až ½ citácií ako pravicových (tretina vyšla ako neutrálnych a len šestina ľavicových). Môže za to však aj nedostatok expertov v niektorých oblastiach (korupcia, zdravotníctvo alebo zahraničná politika), čo spôsobuje, že médiá nemôžu prinášať alternatívny expertný názor.

.martin Dubéci,
stážista inštitútu INEKO
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite