Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Dve otázky

.časopis .veda

.oprava odpovede z minulého čísla
V riešení šachovej úlohy sme v minulom čísle uviedli nesprávne ťah Vg6-g3, namiesto správneho Vg6-c6 (išlo o zjavný omyl v označení, ťah Vg6-g3 sa v pozícii na diagrame vôbec nedal urobiť). Komentár sa vzťahoval k správnemu ťahu. Za chybu sa ospravedlňujeme.
.otázka z minulého týždňa
Máme dve vrecká s guľkami: V jednom je 50 čiernych a 50 bielych guliek, v druhom 100 čiernych a 100 bielych guliek. Vrecká si nemôžeme pozrieť, nemôžeme ich odvážiť, jediné, čo s nimi môžeme robiť, je ťahať z nich dvojice guliek. Keď takúto dvojicu guliek vytiahneme, môžeme sa na ne pozrieť a potom ich musíme vložiť späť. Dá sa za týchto okolností zistiť, v ktorom vrecku je 100 a v ktorom 200 guliek? (Otázka pochádza od Sama Kováčika)  
.odpoveď
Ak vyberieme z jedného vrecka bielu guľku, aká je pravdepodobnosť, že aj druhá bude biela? Ak vyberáme guľky z vrecka s 50 čiernymi a 50 bielymi, potom ak vyberieme prvú bielu, ostane vo vrecku 99 guliek a z toho 49 bielych. Pravdepodobnosť, že druhá vytiahnutá guľka bude tiež biela, je teda  49/99.
Ak to robíme s vreckom so 100 čiernymi a 100 bielymi guľkami, potom ak vytiahneme prvú bielu, zostane vo vrecku 199 guliek, z toho 99 bielych. Pravdepodobnosť, že aj druhá vytiahnutá guľka bude biela, je teda v tomto prípade 99/199, čo je iné číslo ako 49/99.
Ak pokus opakujeme veľakrát a zaznamenávame si len prípady, keď sme vytiahli ako prvú bielu guľku, potom pri menšom vrecku sa bude pomer prípadov s bielou druhou guľkou blížiť k 49/99. Pri väčšom vrecku sa tento pomer bude blížiť k inému číslu 99/199. Po dostatočne veľkom počte pokusov preto budeme vedieť povedať, či ťaháme guľky z menšieho, alebo väčšieho vrecka. 
.otázka na tento týždeň
Na obrázku je schematicky znázornená stroboskopická fotografia zrážky dvoch gulí. (Stroboskopická fotografia vzniká tak, že sa fotí na jeden obrázok rýchlo za sebou, v pravidelných časových intervaloch). Odkiaľ gule prišli – sprava, zľava, zdola alebo zhora?
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite