Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Finta „Valentovič“

.časopis .týždeň v ekonomike

„Ak štátom, ako je Kanada, Holandsko alebo Dánsko stačí jedna poisťovňa, myslíme si, že môže stačiť aj Slovensku,“ tvrdí Vlasta Pinterová, jedna z

„Ak štátom, ako je Kanada, Holandsko alebo Dánsko stačí jedna poisťovňa, myslíme si, že môže stačiť aj Slovensku,“ tvrdí Vlasta Pinterová, jedna z organizátoriek petície za jednu poisťovňu. Ide o protiakciu proti prebiehajúcej petícii za zachovanie plurality zdravotných poisťovní.Vo futbale existuje vtip, že „najšikovnejší“ je útočník, ktorý svojou fintou okabáti nielen protihráča, ale dokonale zmotá aj svojich vlastných spoluhráčov. Valentovičovi stúpenci a iniciátori petície sú zo svojho ministra už mierne dezorientovaní. Alebo zle počúvali. Ani jedna zo spomenutých krajín totiž nemá jednu zdravotnú poisťovňu.
Po prvé, v Kanade majú daňový systém (70 % zdrojov) s veľmi silným doplnkom vo forme priamych platieb (15 %) a súkromného poistenia (12 %). Systém je organizovaný na troch úrovniach (federálnej, provincionálnej a municipálnej) s veľkou mierou lokálnej autonómie. Každá provincia má svoje vlastné ministerstvo a vlastnú jurisdikciu. Kľúčovú úlohu pri alokácii zdrojov zohrávajú takzvané RHA (Regional Health Authority), ktoré sú zodpovedné za organizáciu zdravotníctva, ako aj platby poskytovateľom. RHA sú nákupcami zdravotnej starostlivosti a vytvárajú hierarchickú integráciu s poskytovateľmi.
Po druhé, v Holandsku funguje systém založený na konkurujúcich si súkromných zdravotných poisťovniach. Dnes ich je viac ako 30 a všetky môžu dosahovať zisk. Holandský model je založený na 4 základných podmienkach fungovania pluralitného modelu:

  1. Poistenec má garantovaný slobodný výber poisťovne.
  2. Zdravotná poisťovňa nemôže odmietnuť poistenca.
  3. Na vyrovnávanie rozdielov v kmeni je zavedený systém kompenzácie rizík.
  4. Zdravotné poisťovne môžu medzi sebou súťažiť službami, produktmi a výškou poistného.

Po tretie, Dánsko je typický daňový model (82 % zdrojov pochádza z federálnych, regionálnych a municipálnych daní), v ktorom kľúčovú úlohu zohrávajú regióny (14) a municipality (275), ktoré sú zodpovedné za organizáciu, financovanie a vlastníctvo nemocníc a niektorých poskytovateľov. Súkromný sektor má svoje miesto len v oblasti lekárov prvého kontaktu, špecialistov, zubárov a lekárnikov.
Rešpektujúc limitovaný výber z troch krajín s „jednou poisťovňou“, ktoré nám pani Vlasta ponúkla, je mi najsympatickejší ten holandský. A nebude to len tým, aké finty dokáže Marco van Basten.

.peter Pažitný
Autor je riaditeľ Health Policy Institute.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite