Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

STV dlhodobo chýba legitimita

.časopis .téma

Rozhovor s

Rozhovor s riaditeľom STV pre stratégiu Nikolajom Savickým


.ako sa pozeráte na súčasnú atmosféru okolo redakcie spravodajstva, keď odchádzajúci redaktori hovoria o cenzúre?
Je zjavné, že nijaká skutočná cenzúra tam nebola. Na druhej strane tam určite nebola dobrá atmosféra. Tým neprezrádzam žiadne tajomstvo, ale mám pocit, že nič tragické sa neodohralo.
.podľa vás sa teda vôbec nič nedeje?
To nie. Je pravda, že spravodajstvo v súčasnej podobe nezodpovedá predstavám vedenia STV. Chýba zabezpečenie editorskej zodpovednosti, a to je aj hlavná príčina súčasných konfliktov. Problém je aj to, že na Slovensku rovnako ako v Čechách, najmä v televíznom vysielaní, chýba stredná a staršia generácia novinárov, popri ktorých by mohli mladí redaktori vyrásť a získať skúsenosti. Výsledkom je, že mnohí mladí novinári robia už na začiatku kariéry vážne politické a spoločenské témy, ktoré v západoeurópskych či amerických televíziách prezentujú ľudia s oveľa väčšími skúsenosťami. To je však špecifikum všetkých postkomunistických krajín.



.čo s tým plánujete urobiť?
Z môjho pohľadu sa musí zmeniť príprava spravodajstva, tak aby bolo jasné, kto v akej fáze rozhoduje a na základe akých pravidiel. Nie je možné, aby sa rozhodovalo na základe dojmov. Za editorskú politiku musí niesť niekto zodpovednosť so všetkým, čo k tomu patrí. Tá musí byť jasná všetkým členom redakcie a musia s ňou byť stotožnení. Editor musí byť na druhej strane schopný svoje rozhodnutie jednoznačne zdôvodniť.
.tvrdíte teda, že žiadne politické tlaky sa tam nevyskytovali?
Samozrejme. Stalo sa, že subjektívne rozhodovalo niekoľko ľudí, a nie vždy bolo jasné, kto nesie zodpovednosť za výsledný tvar.
.nie je problém aj v personálnom obsadení vedúcich miest v spravodajstve? Viacerí z týchto ľudí nemajú v novinárskej obci vysoký kredit.
Personálne obsadenie nie je moja kompetencia, a nebudem sa teda k tomu vyjadrovať.
.pracovali ste ako hlavný dramaturg Českej televízie. V čom vidíte hlavný rozdiel medzi ňou a STV?
Česká televízia mala šťastie, že na jej začiatku stál riaditeľ Ivo Mathé, ktorý mal obrovskú autoritu a jasnú predstavu. Dokázal naštartovať inštitúciu, ustáť nástup komerčných televízií a zabezpečiť, aby prvých päť rokov prežila v konsolidovanej zostave. Ani v najťažšej finančnej situácií neopustila úlohu inštitúcie, ktorá udržuje českú národnú filmovú a televíznu tvorbu. To bol rozhodujúci moment, ktorý jej dal veľkú stabilitu a legitimitu pri všetkých ďalších otrasoch. STV toto šťastie nemala. Ďalším dôvodom je aj to, že rozpočet STV predstavuje len približne štvrtinu rozpočtu Českej televízie. Technika, materiál a energie pritom stoja porovnateľné peniaze.
.aké sú hlavné priority nového vedenia?
Rybníčkovo vedenie urobilo viaceré nutné a dôležité kroky. Zaviedlo finančnú disciplínu a kontrolu finančných tokov. Na druhej strane neexistovala žiadna stratégia digitalizácie a práve tú my považujeme za kľúčový proces. Dnes je STV pripravená najneskôr do roku 2012 vybudovať multiplex verejnej služby. Chceme venovať väčšiu pozornosť aj ďalším cestám šírenia televízneho vysielania, ako sú satelity, IPTV a televízia v mobilných telefónoch.
.to sú technologické veci. Rybníčka kritizovali najmä pre to, že nevenuje dostatočnú pozornosť pôvodnej tvorbe. Ani vaše vedenie však v tejto oblasti zatiaľ veľmi nepresvedčilo.
Ja by som nič podobné predchádzajúcemu vedeniu nevyčítal. Už som povedal, že STV disponuje len štvrtinou rozpočtu ČT. To je na hrane prežitia. Čo im vyčítam, je, že túto skutočnosť nepovedali nahlas. Na to, aby sme dokázali fungovať ako normálna verejnoprávna televízia, primerane veľkosti teritória a sile ekonomiky, by sme potrebovali v rozpočte viac ako miliardu korún navyše.
.získate tie peniaze?
Musíme sa ich snažiť získať. Všetci si musia uvedomiť, že len tak môže verejnoprávna televízia vyrábať dobrý program a osloviť štatisticky zaujímavé percento divákov. Ak verejnoprávna televízia nedokáže produkovať kvalitný program, a teda aj pôvodnú tvorbu, má problém obhájiť svoju legitimitu. A to je v súčasnosti asi najväčšia výzva pre STV.
.stanovili ste si nejaké hranice, ktoré neprekročíte, a radšej z STV odídete?
Áno a generálny riaditeľ ich pozná.

.jm

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite