Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Joe Biden sa stal 46. americkým prezidentom.

Moc je afrodiziakum

.časopis .téma

Rozhovor s

Rozhovor s Robertom Máthém, vedeckým tajomníkom Slovenskej sexuologickej spoločnosti a doktorom na Katedre psychológie FiF UK.


.je podľa vás rozdiel vo vnímaní manželskej vernosti v liberálnejšom Česku a na konzervatívnejšom Slovensku? Prešlo by slovenským politikom čosi také, ako sa stalo v Česku, kde dvaja vrcholní politici opustili manželky pre atraktívnejšie milenky?
Z našich porovnávacích štúdií vyplýva, že vo vnímaní manželskej vernosti v Česku a na Slovensku sú rozdiely. Kým v Česku sa k nevere priznáva 63 percent mužov a 42 percent žien, na Slovensku len 31 percent mužov a 20 percent žien. Tento fakt zrejme súvisí s neochotou priznať sa k nevere, v pozadí čoho môže byť strach z odhalenia, ale pravdepodobne to súvisí aj s väčším dodržiavaním zásad kresťanskej morálky na Slovensku. Naše štatistiky ukazujú, že väčší sklon k nevere majú menej veriaci, neveriaci, respektíve ateisti. Prekvapujúco však pôsobí zistenie, že k nevere sa priznalo 7 percent silne veriacich mužov, ale až dvojnásobne viac silne veriacich žien. V uvedených súvislostiach je celkom možné, že naši neverní politici by to v porovnaní s českými mohli mať z pohľadu našich občanov ťažšie. Na druhej strane však nevylučujem, že časť našich mužov by im ich sexuálne úspechy mimo manželstva tíško závidela a že u nejednej ženy by tiež zabodovali. Sexuálne úspechy atraktivitu muža skôr zvyšujú ako znižujú - pravdaže, nie u vlastných manželiek.


.môže mať súkromný život politika vážnejší vplyv na správanie sa ľudí v partnerských vzťahoch?
Poprední politici sú dôležité mienkotvorné osoby. Ich správanie nesporne má vplyv na iných ľudí. Nemyslím si však, že zverejnenie nevier politikov by malo spustiť lavínu nevier a krízu v partnerských vzťahoch. Možno by však výsledky výskumov sexuálneho správania a nevery boli bližšie k realite.

.je výskyt nevery u politikov rovnako častý ako u bežnej populácie, alebo je jej v prípade politikov viac, pretože sú vo výnimočnej situácii – zvýšený stres, obdiv žien, moc ako atraktívny doplnok osobnosti?
Nepoznám žiadne objektívne výskumy v tejto súvislosti. Výnimočná situácia politikov však zvyšuje aj možnosť využitia bohatších možností. Moc robí muža v očiach nejednej ženy podstatne žiadanejším a odolať potom zvodnosti peknej ženy nie je ani pre zásadového politika ľahké. Napokon, história nie je skúpa na takéto príklady. Na druhej strane nemožno vylúčiť ani zneužitie moci v zmysle tvrdého a razantného zmocnenia sa ženy, ktorá mocného muža zaujala.

.môže byť človek, ktorý je neverný manželke,  dôveryhodným politikom? Možno veriť jeho politickým sľubom?
Nevera nevylučuje dôveryhodnosť politikov ani plnenie politických sľubov. Je to úplne o inom. Povedal by som, že zdravé uspokojenie sexuálnej potreby politikov je dôležitou súčasťou ich kvalitného a efektívneho fungovania v prospech spoločnosti. Či to bude aj na úkor porušenia ich manželskej vernosti, súvisí s množstvom rôznych faktorov. Napokon, v boji o priazeň druhého pohlavia všeobecne víťazí ten silnejší a zdatnejší jedinec, čo z biologického hľadiska smeruje k zabezpečeniu životaschopnejšieho potomstva. Nevera však, samozrejme, (zrejme aj našťastie) nesmeruje vždy k novému otcovstvu a nelikviduje pôvodný partnerský vzťah.

.mh .eč
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite