Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zo Za ľudí odišiel druhý poslanec. Strana stojí pred rozkolom. Strana SaS takisto rokuje, ako ďalej

Pomoc zo Slovenska

.redakcia .časopis .téma

Od občianskej vojny v

Od občianskej vojny v roku 1993 žije takmer štvrť milióna gruzínskych utečencov z Abcházska v nepredstaviteľných podmienkach. V bývalých kolchozoch, fabrikách či dokonca kúpeľoch. Často v tmavých dierach, ako krysy. Bez pravidelných dodávok vody a elektriny.
Zabudnutí svojou vládou aj medzinárodným spoločenstvom. Organizácia Človek v ohrození preto vyhlásila verejnú zbierku. Jej cieľ bol jasný – pomôcť adresne. Aj vďaka .týždňu, ktorý o zbierke uverejnil informácie, a videoreportáži sme postupne získali tritisíc eur, za čo darcom srdečne ďakujeme.

„Boli tu pred vami mnohí, no vždy si iba niečo zapísali a už sa tu neukázali. Vy ste prví, ktorí sa vrátili a pomohli nám,“ vravela mi Chatuma Gogua, vďačná riaditeľka škôlky v dedine Ingiri v západnom Gruzínsku. Sama je utečenkyňa z Abcházska, podobne ako ďalších dvetisíc ľudí v dedine. Zúfalo by potrebovali ďalšiu pomoc, najmä pre školákov, aby získali nejaké zručnosti. Dnes nevidia pre seba nijakú perspektívu a desať percent z nich sa vraj už pokúsilo o samovraždu. Inak, tá škôlka pre päťdesiat detí nemala doteraz ani základné vybavenie. Upozornila ma na ňu šéfka gruzínskej misie Člověka v tísni Karolína Pličková, ktorá už niekoľko mesiacov v západogruzínskom meste Zugdidi, kde je každý druhý obyvateľ utečenec z Abcházska, rozbieha projekty sociálnej terénnej práce. Spojili sme sa s Čechmi a za polovicu výnosu verejnej zbierky Človeka v ohrození som nedávno spoločne s gruzínskymi kolegami nakúpil a distribuoval nielen riady, príbor a hrnce pre škôlku, ale aj lieky pre ambulancie v štyroch utečeneckých komunitách.
Do Gruzínska sa vrátim v auguste, pričom za druhú polovicu vyzbieranej sumy, teda za 1 500 eur kúpime ďalšie potrebné lieky a učebnice pre školy. Utečenci nemajú peniaze ani na základné životné potreby. Od štátu dostávajú v prepočte desať eur na osobu mesačne, za čo si môžu kúpiť denne jeden chlieb, nič viac. Starobný dôchodok v krajine je päťkrát, priemerný plat pätnásťkrát vyšší. Z výnosu zbierky pomôžeme doštudovať medicínu aj 21-ročnému Ruslanovi Gordulavovi, ktoré žije v utečeneckej komunite a po skončení školy tam bude pracovať ako lekár.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite