Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

SLOVENSKO - RUSKÁ SPOLOČNOSŤ

.časopis .téma

Rusofilstvo bolo po roku 1989 nemoderné a verejne sa k nemu hlásil málokto – výraznou postavou bol akurát Ján Čarnogurský. Dnes je situácia iná.

Rusofilstvo bolo po roku 1989 nemoderné a verejne sa k nemu hlásil málokto – výraznou postavou bol akurát Ján Čarnogurský. Dnes je situácia iná.


Vlani v lete vznikla dokonca Slovensko-ruská spoločnosť, na ktorej čele stoja vplyvní ľudia. Vedie ju Ján Čarnogurský, v správnej rade je Anna Belousovová a dvaja silní podnikatelia Alexander Rozin (pochádzajúci z Ruska) a Ľudovít Černák. Nechýbajú ani dvaja zástupcovia Zväzu Rusov na Slovensku – Alexander Čumakov a Natália Dostovalová.
Ján Čarnogurský na internetovej stránke spoločnosti hovorí o náklonnosti členov spoločnosti k Rusku. „Hľadáme spojenie medzi vymoženosťami európskej integrácie a tradičným slovenským rusofilstvom. Inými slovami, v podmienkach členstva Slovenska v Európskej únii hľadáme uplatnenie pre ono kollárovské: ‚O mocné tam opri se dubisko.“ Zároveň Ján Čarnogurský vyhlasuje: „V ruskej politike niet protikladných záujmov k záujmom Slovenska.“ Aj vďaka tomu je bývalý predseda KDH v Moskve silným mužom, ktorý dokáže otvárať dvere. Dokonca aj v Kremli.

Internetová stránka spoločnosti svedčí o tom, že nejde o fiktívnu záležitosť. Informácie z politiky a ekonomiky dodáva najmä ruská tlačová agentúra RIA NOVOSTI, ktorá bola zriadená prezidentským dekrétom (ide teda o štátnu agentúru). Referuje zväčša o oficialitách a vyhláseniach Putina. Napríklad zo summitu v Samare citovala agentúra iba výroky Putina z oficiálnej tlačovky. Napríklad aj toto: „Prezident Ruskej federácie si myslí, že v politike neexistuje pojem čistá demokracia. Čo je to čistá voda, čistá krv, čo je to dnes byť čistým Nemcom alebo čistým Rusom bez akejkoľvek prímesi?“
Na prvý pohľad sa môže zdať, že Slovensko-ruská spoločnosť je okrajovou záležitosťou pre pár Rusov žijúcich na Slovensku a pre niekoľkých rusofilov, čo potrebujú dať svoju náklonnosť k Rusku verejne najavo. Podľa informácií .týždňa však berie ruská strana túto spoločnosť vážne. Slovenský podnikateľ, ktorý sa v nej angažuje, prípadne ju finančne podporuje, má v Rusku otvorené dvere a dokonca sa ľahšie dostane k ruským investorom. Na náklonnosť je ruská moc veľmi citlivá, takže Slovensko-ruská spoločnosť má pred sebou veľkú perspektívu... 
.eč

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite