Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ospravedlnenie

.štefan Hríb . .časopis .fenomén

Keď som 17. januára v relácii Bez lampy_FM povedal, že Milan Rúfus stál v ťažkých dobách Slovenska na zlej strane, myslel som tým jeho alibistický postoj počas komunizmu, za ktorý bol odmenený zhovievavosťou režimu, a najmä jeho tichý súhlas s mečiarizmom, počas ktorého sa jeho menom zaštítili tie najhoršie noviny, aké tu existovali. Mlčal o tom tak, ako o zločinoch komunizmu, a to morálna autorita nesmie.
Potom som sa stretol s riaditeľkou SRo Miloslavou Zemkovou, ktorá mi moje slová z úvodu relácie vyčítala. Vravela, že v deň pohrebu sa to nemá, že nemám súdiť, a že sa jej to aj osobne dotklo, pretože Rúfus bol pre ňu dôležitý človek. Na moje prekvapenie mi k tomu opakovane povedala aj to, že Milan Rúfus bol členom KSČ, že sa za niektoré svoje postoje a texty na konci života hanbil, ale že to bol aj tak veľký človek. Z kontextu celého rozhovoru bol jasný veľmi pozitívny vzťah riaditeľky Zemkovej k Rúfusovi, takže som nemal dôvod o jej slovách pochybovať. Preto som v relácii 31. januára spomenul členstvo v KSČ ako ďalší prejav toho, že Rúfus stál pred rokom 1989 na zlej strane. Pritom o jeho členstvo v KSČ mi pôvodne vôbec nešlo, myslel som skôr na alibizmus, ktorým bezpečne preplával diktatúrou proletariátu.
Odvtedy prešli dva týždne, počas ktorých som sa všeličo dozvedel. Ale nedozvedel som sa, odkiaľ pochádza informácia riaditeľky Zemkovej o členstve Rúfusa v KSČ. Viackrát som sa s ňou pokúšal kontaktovať, odpoveď som stále nedostal. Keďže viacerí iní ľudia tvrdia, že Rúfus členom KSČ nebol, beriem vinu na seba.
Ospravedlňujem sa týmto rodine Milana Rúfusa a poslucháčom Rádia FM za informáciu, ktorej pravdivosť neviem dokázať.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite