Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čínska Malajzia

.časopis .týždeň vo svete

 "Chhcem ísť,“ povedal som prvýkrát za vyše dva roky šéfovi, keď sa do nášho oddelenia zatúlala ponuka na cestu do Malajzie. Zatúlala sa k nám záhadnými cestičkami, akými sa cesty tohto typu túlavajú.


Odlet sa viackrát presunul, hlavným bodom programu sa namiesto korunovácie nového monarchu stalo 50. výročie nezávislosti a priemerná teplota návštevy sa zvýšila najmenej o päť stupňov, ale som tu. V Číne. Alebo si aspoň tak pripadám. Sprievodkyňa, ktorá sa nás ujala na letisku v Kuala Lumpure (kam sa naň hrabe Ruzyň alebo Schwechat), bola Číňanka, hotel, v ktorom bývame v Malacce, legendárnom hniezde pirátov, je čínsky – od nápisu cez recepčnú až po kuchára.
V Malajzii, ktorá je federáciou sultanátov, čo rotujú pri moci podobne ako členské štáty predsedajú EÚ, tvoria Číňania 25 percent a spolu s Indmi necelú polovicu obyvateľstva. Aby to bolo zaujímavejšie, Číňania sú budhisti, Indovia hinduisti a Malajci moslimovia. K tomu pár kresťanov a hŕstka „bývalých“ ľudožrútov z pralesov na Borneu a v malajských horách.

Občania Malajzie majú pred sebou veľkú úlohu. Podľa vlády ich má byť z dnešných necelých 25 miliónov do roku 2020 až 70 miliónov. S prisťahovalectvom sa nepočíta. Myslím, že to bude zložité. Malajcom sa ekonomicky darí, sú asi bohatší ako Slovensko a pri takej životnej úrovni sa ľudia venujú skôr sexu než rozmnožovaniu. Druhou neznámou je, ktorá z národností z toho vyjde ako víťaz. V Malajzii sa tvrdí, že Singapur, ktorý je ešte bohatší, bol pred rokmi vylúčený zo zväzku malajských štátov, lebo tam jasne dominovali Číňania.
Malajci sú dnes vďaka tomuto kroku chudobnejší, ale ešte stále „páni“ vo svojej zemi. „Malajzia je islamská krajina,“ tvrdil nám pred odletom pracovník ambasády – rovnako ako takmer všetci štátni zamestnanci Malajzie. „Malajzia je demokratická krajina,“ tvrdí nám naša čínska sprievodkyňa – budhistka. A o dvadsať rokov, ktovie? Možno bude po Singapure ďalším čínskym štátom sveta. Viete, koľko Číňanov je v Bratislave?  
.luboš Palata
Autor je redaktor Lidových novin.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite