Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Príbeh Skupiny A-R

.časopis

V

V utorok 29. mája bola v Nitrianskej galérii vernisáž výstavy Príbeh Skupiny A-R. Výstava zaujímavá, poučná a pekná. Lebo A-R nie je len nejaká obyčajná skupina výtvarníkov s podobnou „estetikou“.



Milana a Kláru Bočkayovcov, Ladislava Čarného, Daniela Fischera, Vladimíra Kordoša, Otisa Lauberta, Mariána Meška, Igora Minárika, Mariána Mudrocha a Dezidera Tótha spojilo počas červeno-sivej normalizácie niečo silnejšie než výtvarný štýl. Oni totiž odmietli hrať s režimom škaredú hru. Radšej si zvolili krásnu slobodu. Preto nevystavovali v štátnych galériách, ale v ateliéroch, bytoch a záhradách kamarátov, prípadne v Ústave technickej kybernetiky, kde v tom čase pracoval matematik, disident a milovník umenia František Mikloško.

Po roku 1989 (konkrétne v roku 1991) skupina svoju existenciu zoficializovala, jej členovia začali vystavovať, cestovať do zahraničia, jednoducho „normálne žiť“. Tak je to dodnes. Tí, ktorí majú česť týchto skvelých výtvarníkov poznať osobne, dobre vedia, že napriek šedinám a prirodzenej dôstojnosti, ktorá sa s nimi spája, zostali stále slobodu milujúcimi nekonformnými bohémami, ktorí sú očarení krásou, posadnutí humorom a obdarení zvláštnou schopnosťou užívať si život. Popri tom maľujú obrazy, vytvárajú inštalácie a koláže, ktoré udivujú hĺbkou a výtvarníckym majstrovstom.
Nitrianska výstava je postavená skutočne ako príbeh. Začína v undergrounde sedemdesiatych rokov, pokračuje tvorbou okolo prelomu tisícročia a končí sa (výstava, nie Príbeh A-R) Cenou Christmas, ktorú skupina každoročne udeľuje umelcom a osobnostiam, ktoré ju formovali a ovplyvnili. Je to poučný príbeh. Napríklad v tom, že kompromisy niekedy človeku umožnia prežiť, ale slobodu – ani tú vnútornú – mu nedajú. Členovia Skupiny A-R si svoj priestor slobody nekompromisne vybojovali. A potom, keď už bojovať nebolo treba, si zachovali nezávislosť a priateľstvo. Ani jedno nebolo ľahké, jedno aj druhé stálo za to.
Výstava, ktorej kurátormi sú Barbara Bodorová a Peter Zajac, potrvá do 24. júna.   
.jk

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite