Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Albert Marenčin: Kacírske myšlienky a nevšedné príbehy; FILM Heil; HUDBA Jack White: Acoustic Recordings 1998 - 2016;

KNIHA
Albert Marenčin: Kacírske myšlienky a nevšedné príbehy. Marenčin PT 2016.

Keď niečo napíše hodnostár Patafyzického kolégia v Paríži s hodnosťou Regenta ubudoxológie pre Slovensko a priľahlé krajiny, načim to prečítať pozorne a poctivo. Výber z textov spisovateľa, prívrženca surrealizmu, spoluzakladateľa časopisu Analogon, dramaturga a najmä „amatéra a diletanta“ Alberta Marenčina (1922) má trojakú podobu. Začína sa kritickými úvahami o našej kultúre a jej úpadku. Spočiatku to ide s ťažším rozbehom, no ten sa textom Obraz nepriateľa upraví. Postupne prechádzame k ironizujúcim úvahám, ktoré krízu kultúry ukazujú ako ešte hlbšiu, než sa pôvodne zdalo. Napríklad v eseji Predposratosť – vyšší stupeň posratosti (nedajte sa zastrašiť vulgárnejším odborným termínom) Marenčin tvrdí, že každý predposranec dobre vie, „že z odvahy a statočnosti sa dnes nerodia hrdinovia, ale čudáci a nezodpovední hazardéri“. Cez vlastný surrealistický manifest prednesený pri udelení čestného doktorátu na VŠMU v Bratislave sa dostaneme aj k tajom patafyziky, ku ktorej sa Marenčin vráti aj v rozprávaní Všetku moc imaginácii!

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite