Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Minirecenzie

.časopis .kultúra

KNIHA Pajtim Statovci: Moje kočka Jugoslávie; KOMIKS Edgar Allan Poe, Richard Corben: Duchové mrtvých; HUDBA Glass animals: How to be a human being;

KNIHA
Pajtim Statovci: Moje kočka Jugoslávie, Argo 2016

Keď mal Pajtim Statovci dva roky, jeho rodičia sa rozhodli emigrovať z Kosova do Fínska. Keď mal dvadsaťštyri, vyšla mu debutová kniha Kissani Jugoslavia a hneď za ňu získal prestížnu cenu Helsingin Sanomat za najlepší fínsky debut (mimochodom, v roku 2010 ju získala slovenská rodáčka Alexandra Salmela za román 27 čiže smrť robí umelca). Až také jednoduché to však v jeho živote nebolo. Ťažko bude totiž niekoho presviedčať, že príbehy jeho debutu nemajú viacero autobiografických čŕt. Je to kniha o dvoch rozdielnych svetoch, o konflikte chladnej fínskej a horúcej albánskej kultúry, príbeh o pokuse začleniť sa a – byť šťastný... Všetky tieto aspekty cítiť v oboch líniách románu – v príbehu Emine, ktorej je predurčený osud albánskej ženy v patriarchálnej spoločnosti, čo nezmení ani emigrácia do Fínska, ako aj v postave jej syna Bekima, zúfalo sa snažiaceho nielen byť doma v krajine, ktorá nie je jeho domovom, ale ako geja vyrovnať sa aj so svojou sexualitou. Statovci napísal pútavú knihu, chvíľami smutnú, chvíľami zasnenú, ale aj veselú, plnú optimizmu a v postave tajomnej lásky – „kočky“ až magickú.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite