Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Futbal ako teamwork

.marcel Merčiak .časopis .šport

Od štartu kvalifikácie v Kyjeve až po osemfinálovú rozlúčku v Lille to bol pekný príbeh. S dobrým futbalom, krásnymi výsledkami, len škoda, že vyvrcholenie proti majstrom sveta nás nezastihlo v stave a forme, aká sprevádzala túto garnitúru v ostatných dvoch rokoch.  

Stali sme sa mužstvom, nad ktorým sa nevyhrávalo často a ľahko. O to viac mrzí prehra 0:3 s Nemeckom. Potvrdila sa stará pravda ešte z federálnych čias, že nad silnými môžeme vyhrať, ale nemôžeme nad nimi vyhrávať. Potvrdili sa aj slová trénera Kozáka, že naša výhra 3:1 nad Nemeckom v Augsburgu, štyri týždne pred osemfinále, je „výhodou skôr pre súpera, než pre nás.“ A najviac zo všetkého sa potvrdilo, že v prípravných zápasoch hrá iné Nemecko ako na šampionátoch a v kvalifikáciách. Pod Jogim Loewom vyhralo z 82 súťažných zápasov 64-krát (v bodovom zisku úspešnosť 81,7 percenta), kým z 54 priateľských stretnutí len 26-krát (úspešnosť 56,7 percenta).

plusy a mínusy

Na EURO nás držala forma Mareka Hamšíka a obrana, ktorá v stabilnom zložení (Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan) neprehrala. Hubočan však nemohol nastúpiť proti Walesu a Nemecku a kompaktnosť bola narušená. Formu si pozdvihol aj brankár Matúš Kozáčik, podržal mužstvo najmä proti Anglicku a blysol sa niekoľkými zákrokmi vrátane Ozilovej penalty proti Nemcom. Menej sa darilo Kuckovi a Weissovi (napriek krásnemu gólu proti zbornej). Maka zradil zadný stehenný sval. Zranil sa aj Švento, v osemfinále už nehrali Pečovský s Dudom. Zostava sa menila pred zápasom so súperom, proti ktorému potrebujete stopercentný výkon, zohratosť, defenzívnu koordináciu – a ani to všetko v excelentnom vydaní vám nemusí stačiť.

Pod vplyvom nepriaznivého vývoja s Nemeckom akoby odchádzalo nabudenie, fyzické nasadenie. Realizačný tím sa určite snažil o čo najlepšiu pripravenosť mužstva, ale rozhoduje materiál, s ktorým sa pracuje. A postupne sa prejavilo, že mnohí naši mali počas sezóny zdravotné výpadky, že pravidelne nehrávali, že niektorí neboli v top forme, že na rozdiel od majstrov sveta nemáme v každej formácii kontinuálne hráčov z najsilnejších klubov a z najvyššej individuálnej triedy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite