Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov

Dalík odsúdený, otázniky zostali

.marína Gálisová .časopis .spoločnosť

Odvolací súd v Prahe vyniesol rozsudok, na ktorý sa s napätím čakalo. Vypovedá totiž nielen o vine obžalovaného, ale aj o stave českej spoločnosti. Lobista Marek Dalík, blízky priateľ expremiéra Topolánka, dostal štyri roky a vysokú pokutu. Pocit z rozsudku je však nejednoznačný.

Marek Dalík bol odsúdený za to, že si údajne v roku 2007 vyžiadať úplatok v sume 18 miliónov eur od predstaviteľov rakúskej zbrojovky Steyr (ktorá patrí pod americký koncern General Dynamics). Vraj za peniaze sľuboval protihodnotu: že česká vláda bude naďalej odoberať od Steyru obrnené transportéry Pandur.

Bol to pre Steyr významný obchod. Pre českú vládu tiež – to, že v roku 2006 podpísala kontrakt so Steyrom na dodávku obrnencov Pandur, ju priviedlo do úzkych. Pandury sa totiž ukázali ako nespoľahlivé. Vláda chcela kontrakt zrušiť. V takejto situácii sa zástupcovia Steyru stretli s českou stranou v pražskej reštaurácii U malířů.

neznáma veličina za Dalíkom

Marek Dalík sa vraj U malířů vyjadril, že za tých 18 miliónov eur vybaví u českej vlády, aby kontrakt zachovala. Ľudia zo Steyru ho odmietli. Vláda zmluvu zrušila. Dalíkova škandalózna žiadosť vyšla najavo – oznámili ju predstavitelia Steyru. Dalík bol súdený a po dlhom naťahovaní je na svete spomínaný trest: štyri roky a štyri milióny korún pokuty. Vyzerá to na víťazstvo spravodlivosti. Ibaže po ňom zostávajú otázniky a pachuť.

Otáznik prvý. Kto v tom šiel s Dalíkom? Dalík určite nebol sám. Už jeho prítomnosť na rokovaní so Steyrom bola navyše – vo vzťahu k výrobe Pandurov a ich nákupu bol laik.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite