Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nečasové úvahy akademikov

.anton Vydra .časopis .spoločnosť

V polovici mája sa v Skalici zišli slovenskí historici. Nehovorili len o dejinách, ale aj o politickej kríze či médiách a spísali tam aj výzvu Humanitné a spoločenské vedy v súčasnom svete. Aké má táto iniciatíva vyhliadky?

Nie je to prvýkrát, čo na Slovensku pozdvihli svoj hlas akademici, aby upozornili na to, že vytláčanie humanitných a spoločenskovedných disciplín na okraj môže viesť k „spoločenskej negramotnosti“, na ktorú nepríjemne doplatia všetci. Ešte minulý rok sa viac zviditeľnila iniciatíva Za živé univerzity. Podľa nej má byť univerzita „dielňou ľudskosti“. Na otázku, či sa po prvotnom zašumení nerozľahlo za touto iniciatívou skôr hlboké ticho, odpovedá jej zakladateľ Jozef Hvorecký takto: „Vôbec nie. Pokračujeme v tom, čo sme naštartovali. Výzvy sú užitočné, no málo platné, ak ľudia nevidia konkrétne kroky.“ Kampaň Za živé univerzity sa orientuje najmä na úpravy akreditačného systému. Chce presadiť necentralistický štandard ESG 2015.

V skratke ide o to, že vysoká škola si sama určí splniteľné ciele na zvýšenie kvality, a neskôr bude posudzovaná na základe toho, či a ako ich naplnila. Podľa tejto iniciatívy má mať univerzita štvoraké zameranie: na výskum, na integráciu humanitných a prírodných vied, na aplikácie (tie boli dosiaľ doménou technických škôl) a na pedagogiku, ktorú treba zefektívniť. No dá sa niečo z toho dosiahnuť pri novom ministrovi školstva? Hvorecký tomu verí: „Som mierny optimista. Po okrúhlom stole, na ktorom som sa zúčastnil, mám pocit, že nový minister naozaj terminuje konkrétne kroky. A my nechceme kričať len nejaké heslá, ale pripravovať materiály a realizovať to, čo sa dá.“ Ale na to, ako dopadne optimizmus tohto akademického think-tanku, si budeme musieť počkať, až kým neuvidíme skutočné pozitívne zmeny v nastavení akreditačných hodnotení.

nielen história, ide o občianstvo

Na rozdiel od iniciatívy Za živé univerzity sa nová výzva Slovenskej historickej spoločnosti netýka iba akademického, ale aj širšieho spoločenského sveta. Nie je len reakciou na povolebné dianie u nás, ale reflektuje aj komplexnejšiu situáciu v Európe a vo svete, kde nárast radikalizmu a migračná kríza otvorili otázky o tom, ako ľudia rozumejú dejinám a spoločenským procesom a ako dokážu interpretovať informácie z rôznych zdrojov. Historika Dušana Kováča z Historického ústavu SAV, ktorý sa stal tvárou tejto výzvy, sme sa opýtali, či si napriek tomu nemyslí, že nezáujem o dejiny nemajú ani tak prívrženci extrémizmu, ako skôr mladí ľudia, ktorí sa hlásia k demokratickým ideálom. Znie to paradoxne, no práve ľudí z prostredia extrémistických strán zaujímajú dejiny neraz viac, hoci sa k informáciám nedostávajú práve štandardnými cestami. Dušan Kováč reaguje: „Zaiste, celá spoločnosť je zaplavovaná nepodloženými teóriami a historickými výmyslami. Preto si aj myslíme, že cestou je užšia spolupráca vedeckých a vysokoškolských pracovísk s médiami, ktoré by viac odkazovali na štandardné výklady dejín a spoločenských otázok.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite