Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Recenzie

.časopis .kultúra

HUDBA
Longital: Longital Suita, Slnko Records

Dlhé roky boli dvaja. Shina a Daniel, tvorivé duo z kopca nad Bratislavou, ktoré popri vydávaní albumov iných kapiel hrávalo silné intímne koncerty. Pred necelými dvoma rokmi sa však Longital spojili so svojím strateným bubeníkom Mariánom Slávkom, ktorého po počiatočnej spolupráci nahradil Danielov počítač a jeho automatický bubeník. Longital boli odrazu v trojici a ich zvuku to len pomohlo. K rokmi budovanému unikátnemu soundu pridali živý rachot, ktorý v refrénových gradáciách zdvihol úroveň ich vystúpení o level vyššie. Ani to im však nestačilo. Necelý rok po obnovenej premiére s Mariánom Slávkom sa vybrali na ďalšie dobrodružstvo – k živej partii pridali sláčikové kvarteto v zložení Štefan Filas, Milan Adamec, Slavo Solovic a Jozef Ľupták.

Výsledok pomenovali Suita a záznam z neho vydávajú tento týždeň aj na CD. Prvé slovo, ktoré vám napadne už po niekoľkých minútach počúvania koncertného záznamu, je epickosť. Suita je dramatický zážitok z piesní s dlhým introm a oddaľovaným grandióznym stupňovaním. V mnohom pripomína soundtrack k filmu, ktorého obsah si, pokiaľ ste film nevideli, musíte podvedome domýšľať.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite