Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štúr, mýty a realita

.marcel Martinkovič .časopis .literatúra

József Demmel napísal knihu, ktorou chce redukovať ideologické zjednodušenia v historickom výskume Štúrovej činnosti. A snaží sa sprístupniť aj význam historiografie ...

... pri odkrývaní nedostatkov historických narácií.

Kto chce zostať v zajatí frázovitého poznania vlastných dejín a ich osobností, toho kniha Józefa Demmela nepoteší. Kto sa však zaujíma o skutočný obraz kľúčovej postavy formovania slovenskej národnej identity, toho kniha Ľudovít Štúr nepochybne zaujme.

Ak odhliadneme od rozšírených predsudkov o tom, že maďarský historik nemá možnosť objektívne posúdiť význam Ľudovíta Štúra, môžeme knihu považovať za významnú z dvoch dôvodov. Ako jeden z mála maďarských historikov sa pokúsil prelomiť marginalizovanú tému v maďarskom diškurze. Použil pritom mikrohistorický prístup, úsilie detailne spoznať jednotlivé pramene o Štúrovi a kľúčové situácie v jeho živote. Zároveň tak prispel aj k procesu odmýtizovania činnosti zakladateľa slovenského národného hnutia v slovenskej historiografii. Demmelovou výhodou je, že nebol ovplyvnený naráciami sformovanými v rámci slovenskej kultúry, histórie a politiky: „Život Ľudovíta Štúra sa teda nepokúsime vysvetliť z hľadiska kánonu a interpretovať na základe jeho pozície v národnom panteóne, ale na základe jeho spoločenských rolí, vnútornej logiky jeho životnej dráhy.“

Kniha je teda kritickým prehodnotením vybraných historických narácií o Štúrovi. Jej štruktúra sa zakladá na dôslednej znalosti biografických i vedeckých záverov publikovaných výskumov. Demmel skúma Štúrovu činnosť na základe dobovej spoločenskej reality a odkrýva úlohy, ktoré mu boli dodatočne pripísané spoločenským a politickým kánonom.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite