Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Keď matka unesie svoje dieťa

.radovan Bránik .časopis .spoločnosť

Bol som pri riešení siedmich rodičovských únosov detí. Žiadny z nich nemožno označiť za typický, jeden však v sebe obsahuje všetko potrebné na pochopenie zložitosti situácie.

Na jej začiatku stojí často banálny nezvládnutý konflikt medzi dvoma dospelými ľuďmi.
Mladá Slovenka študujúca v rámci programu Erasmus architektúru v Štrasburgu sa zamilovala do spolužiaka a on sa zamiloval do nej. Po štyroch mesiacoch vzťahu sa však musela vrátiť na Slovensko. Vzťah na diaľku neprosperoval. Striedavo sa schádzali a rozchádzali. Po dvoch rokoch išli spolu na výlet do Paríža v snahe vzťah zachrániť. A vtedy došlo k splodeniu dieťaťa. Keď žena zistila, že je tehotná, oznámila to svojmu priateľovi a ten prišiel týždeň pred pôrodom na Slovensko. Budúci otec síce vo Francúzsku nemal prácu, ale nechcel žiť na Slovensku. Pochádzal z Demokratickej republiky Kongo a vo Francúzsku žil na dlhodobú pobytovú kartu. Matka sa pokúsila získať pre svoje dieťa právo výhradnej starostlivosti a keď to navrhla otcovi dieťaťa, v hneve roztrhal návrh dohody a odmietol o tejto možnosti vôbec uvažovať. Počas troch rokov niekoľkokrát prišiel navštíviť dcéru, no vždy to bolo spojené s napätím a konfliktom. Obrovskú úlohu zohrávali aj kultúrne rozdiely a odlišné tradície, otec bol praktikujúci moslim odlišnej farby pleti.

únos

Niekoľko dní pred narodeninami dcéry ju otec v hoteli zaviedol na toaletu, z ktorej sa však už nevrátili späť do reštaurácie. Keď ich neprítomnosť trvala dlho a začali ho hľadať, bol už za hranicami Slovenskej republiky a smeroval na juh. V priebehu nasledujúcich mesiacov vystriedal deväť krajín a pokúšal sa za sebou zametať stopy. Matka sa okamžite obrátila na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí, to žiadosť postúpilo na súd a ten v expresnom termíne vydal predbežné opatrenie, že dieťa sa až do vynesenia rozsudku zveruje do starostlivosti matky. Do veci sa sprvu aktívne vložila aj polícia a prokuratúra, ale ich operatívne zistenia v spolupráci s Interpolom prinášali neaktuálne dáta o miestach pobytu.
Otec, našťastie, komunikoval s matkou aspoň prostredníctvom mailu. V spolupráci so špecialistom na počítačovú bezpečnosť sme pripravili skripty, ktoré po kliknutí na obrázok v prílohe hneď odoslali správu o mieste pobytu adresáta mailu. Hoci sme získavali rýchlejšie a presnejšie dáta, ako dokázala získať polícia a Interpol, stále to nebolo dosť, otec s dcérou nám unikali. V prípade rodičovského únosu je faktor času neúprosný. Čím dlhšie sa darí únoscovi skrývať, tým prudkejšie sa zvyšuje šanca, že miestne súdy rozhodnú o tom, že miestom obvyklého pobytu dieťaťa je práve to miesto, kam ho uniesli. Potom vzniká zásadný problém, pretože rodič, ktorému bolo dieťa unesené, postupne stráca podporu úradov. Záujem rodiča prestáva byť prioritou a začínajú sledovať výhradne záujem dieťaťa. Pre toho, komu bolo ublížené, nastáva pravé peklo a má pocit, že ho všetci zradili.
Veci sa začali meniť k lepšiemu, keď sme zistili, že otec prihlásil dcérku do škôlky v Paríži. Na radu svojho advokáta začal robiť všetko preto, aby si malá zvykla tam, kde žije, aby si našla čím skôr nových kamarátov a naučila sa jazyk, pretože pre súd sú toto jediné zaujímavé argumenty. Pikantériou tejto situácie je, že síce pre Slovensko a Francúzsko platí rovnaká medzinárodná dohoda, vo Francúzsku je rodičovský únos trestným činom a na Slovensku naň právny poriadok takto nenazerá. Výsledok odlišného spôsobu aplikácie legislatívy a medzinárodných dohovorov bol potom v tomto prípade absurdný: Otec zo Slovenska uniesol dcéru úplne beztrestne, ale matka, ktorá si dcéru vyzdvihla z parížskej škôlky a odviezla ju na Slovensko krátko pred zasadnutím súdu, bola trestne stíhaná. Súd ju na podnet otca – únoscu odsúdil na rok podmienečne a povinnosť zaplatiť vysokú pokutu a odškodnenie.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite