Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Výzva obchodníkom – zverejňujte všetky ceny

.radovan Ďurana .časopis .týždeň v ekonomike

Sociálny balíček je kompletný. Predseda vlády Robert Fico si môže odškrtnúť aj zníženú DPH na potraviny. Urobil to šikovne, získal veľa mediálnej a voličskej muziky za málo peňazí.

no aké to bude mať následky?

Ministerstvo financií rozpočtuje výpadok príjmov z dane z pridanej hodnoty (DPH) približne na osemdesiat miliónov eur. Výnos z DPH tak štátu klesne o symbolických 1,5 percenta. Keď pracujete s rozpočtom, v ktorom medziročne majú daňovo-odvodové príjmy narásť o 701 miliónov eur, a vďaka cenovej deflácii nemusíte zvyšovať sociálne dávky, a len symbolicky dôchodky, tak si takúto „stratu“ v prospech voliča s nízkym príjmom môžete ľahko dovoliť.

.nedať sa opantať
Prísny analytik by mal byť spokojný. Vláda tým nezvyšuje významne deficit verejných financií a zoznam potravín je úzko definovaný. Aj ekonóm ľavicového think-tanku bude spokojný. Veď základné potraviny tvoria veľkú časť spotrebného koša nízkopríjmových skupín, pomôže to hlavne im. To, že to pomôže aj bohatým, už nejako vydržíme. Však oni dostali 25-percentnú daň na príjmy. Kto však spokojný nemôže byť? Nechajme bokom poradcov pre zdravú výživu a lekárov, ktorým nie je po chuti podpora masla či bravčového.

Nespokojný je daňový poplatník, ktorý sa nenecháva opantať hitmi spravodajstva aktualizovaného minútu po minúte. On si totižto veľmi dobre pamätá, že od roku 2011 mu v podstate pravicová vláda Ivety Radičovej zvýšila daň z pridanej hodnoty z 19 na 20 percent – a to na všetky služby a tovary s výnimkou liekov a kníh. O zvyšovaní DPH sa vtedy viedla intenzívna diskusia. Súčasný premiér Fico so zvýšením nesúhlasil. Niektorí zamestnávatelia zas navrhovali dočasné zvýšenie na 22 percent, prípadne 23 percent, aby došlo k rýchlejšiemu zníženiu schodku bez zásahov do priamych daní.

Jeden percentuálny bod dane z pridanej hodnoty navyše predstavuje dnes okolo 250 miliónov eur v prospech štátneho rozpočtu. Zvýšenie bolo v roku 2011 schválené s podmienkou, že sadzba sa vráti nazad, keď sa podarí stlačiť deficit pod 3 percentá hrubého domáceho produktu. Prvýkrát bola podmienka splnená v roku 2013, čo na jar 2014 potvrdil aj Eurostat, a sadzba mohla od začiatku roka 2015 byť 19 percent. To by však nový parlament nemohol zákon pohotovo zmeniť a zachovať 20 percent. Je to zaujímavá lekcia do budúcnosti pre všetkých. Ešteže neprešli vtedajšie návrhy na razantnejšie zvýšenie DPH. Dobre myslené podmienky platia obyčajne len pre tých, ktorí si ich schválili.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite