Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Joe Biden sa stal 46. americkým prezidentom.

Užitočnosť slizu

.peter Krško .časopis .veda

Staviame silné pevné hradby a ploty dufajúc, že sa k nám z vonkajšieho prostredia nič nedostane. Naše telá sú však skonštruované úplne inak.

Staviame silné pevné hradby a ploty dufajúc, že sa k nám z vonkajšieho prostredia nič nedostane. Naše telá sú však skonštruované úplne inak.
Sme vynikajúco chránení proti všetkým tým vírusom a baktériám mikroskopických veľkostí, ktoré nezastavia nijaké opevnenia. Teda až na bariéru slizu, ktorý neustále produkujeme a ktorý pokrýva brány do nášho tela.
Pripadá nám odporný, ale sliz je pre náš život veľmi dôležitý. Je súčasťou nášho tela, a preto by sme mu mali dobre rozumieť a chápať, čo je jeho podstatou.
Naše dutiny sú pokryté lepkavou vrstvou ustavične vlhkého materiálu. Sú to najmä naše dýchacie, tráviace a reprodukčné orgány. Funkcie slizu sú relatívne dobre opísané a zahŕňajú lubrikáciu, čistenie a ochranu pred vonkajším prostredím. Ale štruktúre a zloženiu slizu zatiaľ dostatočne dobre nerozumieme.

Ide o veľmi zložitý materiál, ktorý obsahuje popri hlavnom komponente mucíne veľa vody, naše zablúdené a odhodené bunky, enzýmy, proteíny, DNA a iné biologické molekuly. Samotný sliz tvoria dlhočizné molekuly pozapletané jedna do druhej ako slíže na tanieri. Rýchlo nasávajú vodu – ako špongia. Keď sa nejaký ten vírus alebo baktéria snaží preplávať týmto hustým prostredím, tak sa tam prilepí a uviazne.
A keďže je to veľmi dynamické prostredie, ktoré neustále tečie, tento útok zvonka sa nielen zastaví, ale aj odstráni z tela von. Na jednej strane totiž sliz produkujeme a na druhej strane ho siakame, vytierame a vypľúvame. Tento tok udržiava naše vnútornosti ustavične čisté a vytvára bariéru, ktorou sa mikróby len ťažko predierajú.
V súčasnosti sa vkladá ohromné úsilie do výskumu, ktorý by nám pomohol sliz opísať a vymyslieť spôsob, ako ho vyrábať umelo. To je potrebné nielen v oblasti zdravotníctva, ale i v priemyselných odvetviach vyžadujúcich filtráciu alebo uskladňovanie látok, ktoré sú vysoko reaktívne či explozívne. Príroda má čo ponúkať a my sa ešte len učíme, ako to akceptovať.

Autor je biofyzik
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite