Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

S bubnom na servery

.časopis .udalosti

V dôsledku vyšetrovania minuloročného hackerského útoku na Národný bezpečnostný úrad zhabala polícia servery spoločnosti websupport.sk.

V dôsledku vyšetrovania minuloročného hackerského útoku na Národný bezpečnostný úrad zhabala polícia servery spoločnosti websupport.sk.
Na desiatich zadržaných serveroch fungovalo tri a pol tisícky internetových domén, teda takmer tri percentá slovenského internetu. Polícia bežne žiada webhostingové spoločnosti o rôzne informácie, súvisiace s vyšetrovaním, napríklad údaje o prevádzkovateľovi konkrétnej stránky či jeho aktivitách. Tento prípad je však iný – pre podozrenie, že jeden z klientov websupport.sk porušil zákon, ich na jeden deň odstavila tisíce. Dôsledkami boli nefungujúce e-maily i finančné straty.
Majiteľ websupport.sk pre denník SME povedal, že zásah polície považuje za prehnaný: „Odniekiaľ mali IP adresu jedného nášho serveru, pretože má podľa nich mať spojitosť s hacknutím Národného bezpečnostného úradu. Prišli k týmto serverom a nevedeli, ktorý chcú, a preto sa snažili zobrať všetky. Nechali nám pritom ďalšie servery, ktoré sú inde a ktoré majú rovnakú spojitosť s naším webhostingom.“ Špeciálny prokurátor Ján Šanta ako aj hovorca policajného prezídia Martin Korch políciu obhajovali – podľa nich postupovala v súlade s Trestným poriadkom. Výsledkom akcie sú zatiaľ dve obvinenia z trestného činu porušovania tajomstva prepravovaných správ, za čo obvineným hrozia až tri roky väzenia. Dobrý výsledok. Otázne však je, prečo si polícia v poslednom čase obľúbila vo vyšetrovaní postup, pri ktorom hľadajúc ihlu podpáli všetko okolité seno. Veľmi podobne totiž prebiehala aj prehliadka advokátskej kancelárie Ernesta Valka, pri ktorej polícia zobrala aj dokumenty, na ktoré nemala súhlas súdu. A odpoveď na túto otázku môže naznačovať aj snaha presadiť do zákona o elektronických komunikáciách ustanovenia, ktoré by policajtom (opäť bez súhlasu súdu) umožnili prístup k dátam o tom, kto, s kým, kedy a z akého miesta telefonuje. Treba sa mať na pozore – nie je tých dôvodov dosť?
.tg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite