Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nová vláda pre Britániu

.časopis .týždeň vo svete

Sú zmeny naozaj zmenami? Británia dostala nového premiéra a

Sú zmeny naozaj zmenami? Británia dostala nového premiéra a hneď aj novú vládu. Gordon Brown si dal záležať, aby aspoň navonok pôsobila inak ako tá predošlá.

Nový kabinet je teda mladší – v porovnaní s predošlým jeho priemerný vek klesol z 54 na 49 rokov. V starom kabinete bolo päť žien, v tomto ich je osem. Nový kabinet má piatich ministrov pod štyridsať rokov, v starom boli dvaja. Táto štatistika však o povahe vlády vypovedá málo. Dôležitejšia je iná: že z Blairovho starého kabinetu zostalo v novom 14 ľudí, hoci boli väčšinou „premiestnení“.
Ostro sledovaným postom je ministerstvo zahraničia, ktoré dostal 41-ročný David Miliband (najmladší človek v tejto funkcii v britských dejinách). Jeho meno je signálom, že britská zahraničná politika nezostane rovnaká. Miliband napríklad ostro kritizoval Izrael za zásah proti Hizballáhu v Libanone – hoci Tony Blair stál vtedy na strane Izraela. Druhým zaujímavým menom je Alistair Darling, teraz minister financií. Tento tichý a nenápadný Škót má povesť usilovného človeka vyhýbajúceho sa mediálnym škandálom. Očakáva ho však zopár problémov, ktoré si médiá tak či onak vychutnajú. Po dlhodobom ekonomickom raste je na tom Británia dosť dobre, no dvíhajúce sa úrokové sadzby by mohli rast pribrzdiť. Navyše, Brown zanechal značný deficit v rozpočte, ktorý vyrobil pri financovaní štátneho sektora. Analytici len dúfajú, že Darling nebude zvyšovať dane.
Britská opozícia privítala novú vládu skepticky – predseda Konzervatívnej strany Francis Maude vyhlásil, že nebude schopná nastoliť potrebnú zmenu. „Blahoželáme ministrom k menovaniu. Ale nech Gordon Brown presúva ministrov a premenúva ministerstvá, ako len chce, nemôže zmeniť fakt, že ľudia, ktorí stoja za chybami posledných desiatich rokov, stále riadia štát. Tak ako sám Brown, aj oni sú zviazaní s minulosťou...“
.mg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite