Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nepoznáme svoju krajinu

.francis Sánchez .časopis .klub

Kuba má vážne sociálne problémy. Otázka pre mnohých však znie: Ako by sa k týmto problémom postavil demokratický režim? Dokázal by ich riešiť, prípadne by niektoré z nich hneď zmizli?

Tieto otázky sa vynoria vždy, keď sa hovorí o Kube. A tieto otázky si kladieme v prvom rade my Kubánci. V prvom rade preto, lebo hoci to znie absurdne, nie sme to my, kto najlepšie pozná krajinu, v ktorej žijeme.  Toto je hádam špička ľadovca, ktorý znamená veľký konflikt. My Kubánci, žijeme vo svojej vlasti ako cudzinci. Lepšie ako my pozná Kubu vyše milióna turistov, ktorí na naše pobrežie prichádzajú každý rok, ktorí si môžu zaplatiť hotely, precestovať všetky provincie, potešiť sa z kubánskej prírody, spoznávať a porovnávať rôzne regióny, investovať tu kapitál, atď. Na druhej strane Kubáncom ich plat vystačí sotva na každodenné cestovné z domu do práce.
Po revolúcii roku 1959 sa tvrdé jadro partizánov, ktorí bojovali proti Batistovej diktatúre s prísľubom obnoviť republikánsku ústavu z roku 1940 (ktorá bola v tej dobe najpokrokovejšia v celej Amerike), zmenilo na špičku totalitného systému, ktorá sľub demokracie vymenila za budovanie absolútne dokonalej spoločnosti na základe absolútnej moci. Po viac ako polstoročí táto zámienka stále pretrváva, hoci za ňu spoločnosť platí vysokú daň.  
Keby sme na Kube mali noviny alebo internet, mohli by sme každý problém vizualizovať. Ale jediné, čo máme, sú propagandistické médiá Komunistickej strany, jedinej jestvujúcej strany, ktorá je, samozrejme, v permanentnom konflikte s najväčšími domácimi i zahraničnými nepriateľmi, a tým dominantná elita odôvodňuje sústredenie všetkej moci do svojich rúk. To je dôvod, prečo oficiálna tlač oslovuje čitateľov, to znamená občanov, ako masu vojakov, ktorí nemajú právo dostávať objektívne informácie ani protestovať, kým na druhej strane ich vyzýva odolávať a veriť v budúce víťazstvá, v pokrok systému, ktorý však neprichádza.
To je dôvod, prečo v okamihu, keď sa niektorý Kubánec dostane von z krajiny a pod ruku sa mu pripletú informácie a analýzy slobodnej, nezávislej tlače, odrazu sa chce porovnávať, chce spoznať sám seba a zhodnotiť skutočný zdravotný stav spoločnosti, v ktorej žije.
Cesta na Slovensko môže byť napríklad akýmsi prehodnotením národných dejín ostrovného štátu, ktoré už nie sú, dejín zrútených utópií, dejín, ktoré neboli, a mohli byť. Tak som sa cítil, keď som stál na brehu Dunaja a pozeral sa na pamätník obetiam železnej opony. Vody Dunaja istotne ukrývajú mŕtvych tak, ako morské hlbiny Floridskej úžiny, a okolité krásne, zasiate polia vyjadrujú posolstvo, dokazujú, že Kubánska zem pokrytá tŕním má vyzerať ináč a nepochybne bude kvitnúca, rodiaca ovocie, užitočná a poskytujúca obydlie šťastným obyvateľom v čase, keď už nebude patriť výlučne štátu.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite