Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Šokujúce predpovede

.steen Jakobsen .časopis .promotion

Saxo Bank vydala svoju každoročnú zbierku šokujúcich predpovedí pre nový rok. Aj keď je pravdepodobnosť každej z predpovedí nízka, nie sú úplne od veci. Čo najhoršie sa hypoteticky môže odohrať v roku 2014?

Toto nemá byť pesimistická prognóza. Radi by sme zdôraznili, že Šokujúce predpovede nepredstavujú oficiálne stanoviská Saxo Bank pre rok 2014, ale sú skôr snahou naznačiť, v čom môžu byť hlavné riziká pri ochrane kapitálu, a tak pripraviť investorov na najhorší možný scenár predtým, ako urobia obchodné či investičné rozhodnutia.

1. Európska daň z bohatstva zvestuje návrat ekonomiky sovietskeho typu
Deflácia a stagnácia privedie Európsku komisiu k zúfalstvu a tá zavedie daň z bohatstva, ktorej daňovníkom bude každý, ktorého úspory budú presahovať stotisíc dolárov či eur. To sa odohrá pod vlajkou odstraňovania nerovností a zabezpečenia dostatočných prostriedkov na vytvorenie „krízovej rezervy". Pôjde o záverečný krok k totalitnému európskemu štátu a bude to znamenať gigantické porušenie vlastníckych a občianskych práv. Účinnou obranou je kúpa hmatateľných aktív a nehmotného majetku, ktorého hodnota porastie s infláciou.

2. Euroskeptická aliancia sa stane najväčším klubom Európskeho parlamentu
Po májových voľbách do Európskeho parlamentu sa najväčším poslaneckým klubom stane paneurópske spojenectvo euroskeptikov. Nový parlament si do čela zvolí euroskeptika a európski lídri sa nevedia dohodnúť na prezidentovi Európskej komisie, čím znova uvrhnú Európu do politického a ekonomického chaosu.

3. Technologická „Tučná päťka" sa v roku 2014 prebudí so škaredou opicou
Zatiaľ čo sa americký technologický sektor obchoduje asi 15 percent pod aktuálnym ohodnotením indexu S&P 500, malá skupina technologických akcií je obrovsky nadhodnotená: obchoduje sa na úrovni približne 700 percent nad trhovou valuáciou. Táto „Tučná päťka" – Amazon, Netflix, Twitter, Pandora Media a Yelp – predstavuje novú bublinu vnútri starej bubliny vďaka investorom, ktorí si v pokrízovej dobe vytvárajú extrémne optimistické rastové scenáre.

4. Zúfalá japonská centrálna banka zruší štátne dlhy po tom, ako sa kurz voči doláru prepadne pod 80 jenov
Globálnemu zotavovaniu dôjde v roku 2014 dych, čo povedie k pádu rizikových aktív a návratu investorov k jenu. Kurz jenu sa voči doláru prepadne pod 80. Zúfalá japonská centrálna banka zruší všetky štátne dlhové papiere, čo je prostý, ale netestovaný účtovný trik, a výsledkom bude nervy drásajúci zostup do úplnej neistoty a možno aj katastrofy s nepredvídateľnými vedľajšími účinkami.

5. Americká deflácia: bližšie, než si myslíte
Aj keď indikátory možno naznačujú, že americká ekonomika posilňuje, trh bývania je aj naďalej krehký a platy stagnujú. Kongres predvedie v januári druhé dejstvo obľúbenej hry „Ako zlikvidovať americké hospodárstvo" a investície, spotrebiteľská dôvera aj trh práce budú znova trpieť ako zviera. Inflácia sa budúci rok zníži a deflácia opäť príde na program rokovania FED-u.

6. Kvantitatívne uvoľňovanie sa totálne presmeruje na hypotéky
Kvantitatívne uvoľňovanie stlačilo v USA úrokové náklady a vyhnalo ceny rizikových aktív do nebies. Vytvoril sa falošný pocit ekonomického rastu. Vážne problémy však nezmizli, najmä trh bývania de facto leží na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení s umelou výživou. FED sa preto v roku 2014 úplne zameria na hypotéky a stopercentne pretransformuje QE3 na akvizičný program hypotekárnych dlhopisov. Namiesto obmedzovania potom dôjde k rozšíreniu rozpočtu programu na 100 miliárd dolárov mesačne.

7. Ropa typu Brent spadne na 80 dolárov za barel pre nevšímavosť ťažiarov
Svetový trh bude zaplavený naftou vďaka rastúcej ťažbe nekonvenčnými metódami a vyššou produkciou Saudskej Arábie. Prvýkrát  za dlhý čas si hedgeové fondy vybudujú veľkú krátku pozíciu, čím zostrelia ropu k 80 dolárom za barel. Len čo sa ťažiari konečne odhodlajú obmedziť ťažbu, ropa zareaguje veľkým skokom. Ťažiarom dôjde, že vysoké ceny nie sú samozrejmosťou.

8. Nemecko v recesii
Napriek konsenzu skončia neustále nadpriemerné výkony Nemecka. Roky nadmerného šetrenia Nemecka spôsobili, že aj USA si na najväčšiu ekonomiku eurozóny posvietia a nemožno vylúčiť, že kľúčové krajiny vytvoria koordinovaný plán k redukcii nadmerne pozitívnej obchodnej bilancie Nemecka. Pridajte k tomu padajúce ceny energií v USA, ktoré podnecujú nemecké firmy k presunu výroby na západ, nižšiu konkurencieschopnosť pre stúpajúce reálne mzdy, možné požiadavky nového koaličného partnera (SPD) na povznesenie životnej úrovne nižšej a strednej triedy v Nemecku a rozvíjajúcu sa Čínu, ktorá sa bude po nedávnom Treťom plenárnom zasadnutí viac zameriavať na domácu spotrebu.

9. CAC 40 padá o 40 percent vďaka francúzskej malátnosti
Vo chvíli, keď  si burza uvedomí, že jediným hnacím motorom je teória väčšieho blázna, narazia akcie do steny a skotúľajú sa dolu. Medzitým sa prehĺbi francúzska malátnosť neschopnej vlády Francoisa Hollanda. Ceny nehnuteľností, ktoré vlastne po kríze ani nezažili skutočnú korekciu, prepadnú a zle poškodia spotrebiteľskú dôveru. Investori sa dajú na útek a francúzsky burzový index CAC 40 spadne zo svojich tohtoročných maxím o viac ako 40 percent.

10. „Krehká päťka" spadne oproti doláru o 25 percent
Očakávané obmedzovanie amerického kvantitatívneho uvoľňovania povedie k vyšším medzným nákladom na kapitál pre rastúce úrokové sadzby. To spôsobí, že krajiny s expanzívnym deficitom bežného účtu budú vystavené znižovaniu rizikového apetítu zo strany zahraničných investorov, čo by v konečnom dôsledku mohlo spôsobiť oslabenie ich mien, najmä voči americkému doláru. Do tejto kategórie sme zaradili päť krajín – Brazíliu, Indiu, Južnú Afriku, Indonéziu a Turecko.

Autor je hlavný analytik Saxo Bank.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite