Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nudnejší než život

.peter Bálik .časopis .hudba

Nikdy naživo nevideli skutočné austrálske Modré hory, no volajú sa ako ony. Milujú starý hip-hop, ale skôr sa považujú za básnikov ako raperov. Svoj nový album pomenovali Big Beat, aj keď toto slovo patrí skôr rocku ako hiphopovej hudbe. Odpovedajú Bene a Lyrik z Modrých hôr.

.minulý rok nám Ivan Štrpka prezradil, že existuje skutočný Modrý vrch. Nedávno som zistil, že existujú aj Modré hory. Viete o tom?
Lyrik: V Austrálii. Náš kamarát Pavol Gašpar bol nedávno v Austrálii. Šiel k Modrým horám a odfotil sa pri nich. Presne v čase krstu nášho albumu. Treba dodať, že Modré hory sú aj skautský zbor a je to aj vinárska oblasť na Morave. Dokonca som im písal, či by nás nechceli sponzorovať. Neozvali sa. (Smiech).

.takže ste sa pomenovali podľa skutočných hôr?
Lyrik: Nie. Vyplynulo to z omylu. Mám zbierku kórejskej zenovej poézie. Myslel som si, že sa volá Modré hory jsou plné větru a deště, ale v skutočnosti sa to volá Smutné hory jsou plné větru a deště. Modré hory bol pôvodne len pracovný názov, ale nakoniec sme pri ňom zostali. Neskôr sme zistili, že austrálske hory sú modré preto, lebo vylučujú izoprén, ktorý v kombinácii s vysokými teplotami vytvára okolo hôr modrý opar.
Bene: A to je na tom to pekné, básnické, že čím si ďalej od hôr, tým sú modrejšie.  S Palom sme sa (Lyrikom – pozn, red. ) pred siedmimi rokmi stretli s tým, že spravíme spolu pesničku. Spomínam si, že večer sme sa strašne opili a ráno sme vstali dosť pokrčení. Palo mi ukazoval, čo má v compe a mal tam jeden folder, ktorý mal názov Projekt Modré hory. Bola tam aj pesnička Nautilus, ktorá neskôr vyšla na našom prvom albume. Mala len dve slohy a ja som o dva dni neskôr dorapoval tretiu slohu. Vtedy to medzi nami zaiskrilo. V priebehu pár dní sme spravili veľa pesničiek. Palo navrhol, nech sa voláme Projekt Modré hory, ale slovo projekt znelo dosť technicky, a tak sme ho vypustili. Zostali len Modré hory.
Lyrik: V tom čase som odišiel z jednej korporácie, bol som z tej práce na nervy, nevedel som každý deň drhnúť v robote. Bol som vyčerpaný. Nemal som veľa peňazí, mal som radostné aj depresívne stavy. Vtedy vznikla pesnička Nautilus.
Bene: Nautilus môže za to, že tu sedíme.

.ako ste sa stretli?
Bene: Prvýkrát sme sa stretli na koncerte v Babylone, kde hral dnes už nebohý raper Guru z kapely Gangstar. Obaja sme veľkí fanúšikovia newyorského rapu z 90. rokov. Predým sme boli v kontakte cez net, pretože Palo dal nejaký shout-out na môj track, lebo sa mu veľmi páčil.

.čo znamená v rapovom slangu shout-out?
Lyrik: Že niekoho pochváliš. Mne sa veľmi páčil Beneho track To nie. Uvedomil som si, že je tu chalan, ktorý vie dobre rapovať, má fortieľ, dobré rýmy, opisujúce realitu. V podstate Bene v takom prenatálnom štádiu.

.čiže už tam bol základ vašej skupiny?
Bene: Teraz, keď nad tým rozmýšľam, tak Nautilus definoval, ako vlastne pracujeme. Fungujeme pingpongovým spôsobom. Jeden začne text alebo tému, pošle to tomu druhému, ktorý neopakuje toho prvého, ale vždy to niekam posunie. Práveže to nás na tom baví. Na albume máme pesničku Flashback, kde v prvej slohe dávam spomienky na to, ako sme v 90. rokoch počúvali rap na kazetách. Palo zažil presne, čo ja, ale nerapuje už o tom istom, no dá tridsať veršov o tom, čo pre neho znamená beat. Oveľa väčšiu radosť ako zo svojho písania mám z toho, keď mi Palo pošle nazad pingpongovú loptičku. Som zvedavý, kam túto tému posunie. Aj Palo je zvedavý na to, ako odpoviem.

.medzi prvým a druhým albumom je rozdiel päť rokov. Čo ste robili medzitým?
Bene: Keď Modré hory skončili, ešte sme vypustili rozlúčkový mixtape Dobré slohy 2. Potom sme nehrávali, ale s Palom sme boli stále v kontakte. Nedávno som na našom krste počul, že je super, že sme sa opäť skamošili. Pravda je, že sme sa kamarátili stále. Mali sme aj spoločné koncerty. Ja s Rolandom Kánikom a Palo som Zlokotom. Minulý rok v marci sme sa dohodli na tom, že znova skúsime robiť pesničky. Medzitým sme si zopár textov už pingovali, na albume sú aj texty z dôb po prvom albume ako Country 2008, Bigbít alebo Nový svet. Palo došiel za mňou do Galanty a išli sme si k Pekovi do štúdia vypočuť si nejaké beaty. Vtedy začali vznikať prvé demá. U Peka sme nahrali celý album v demách, a potom sme to išli prehrať k Rolandovi Kánikovi, ktorý je vlastne aj výhradným producentom celého albumu.  
Lyrik: Najviac sa mi páči to, že naša spolupráca ide stále v ľahkej atmosfére. Je to práca, ale radostná. Za päť rokov sme medzi sebou nemali žiadnu ponorku. Hudba je pre nás stále čerstvá vec. Nemusíme sa živiť hudbou, nemusíme si udržovať svoje publikum. Stačilo by nám, ak by sme našu hudbu napálili na dvadsať cédečiek a rozdali našim kamarátom.
Bene: Keď sme spravili prvé pesničky, chceli sme napáliť zopár cédečiek, že ich rozdáme kamošom. Táto informácia sa náhodou dostala k Šine, ktorá prišla za nami, že nám to vydá. A ja, že prečo? (Smiech). My sme hlavne radi, že máme čo počúvať. Ešteže máme naše super priateľky, ktoré chápu naše hodinové „homotelefonáty“. Keď nahráme nejaké demo, tak sme schopní hodiny telefonovať o tom, akí sme super. (Smiech).
Lyrik: Každý si svojím spôsobom škrabe svoje ego. Sú  bohatí ľudia, ktorí chcú, aby všetci videli, že majú na dobré auto. Potom sú bohatí ľudia, ktorí majú doma luxus, ale navonok pôsobia ošarpane. My si zakladáme na tom, že môžeme konečne počúvať to, čo by sme chceli, aby niekto urobil!

.raperi sa vo svojich textoch radi chvália. Vy nie. Prečo?  
Bene: My si radšej večer zavoláme po troch vínkach a pochválime sa sami.
Lyrik: Bene mi napríklad zavolá a povie: „Ten náš track je skurvená mágia, bratku!“ (Smiech).

.v čom ste rozdielni?
Lyrik: Máme iné temperamenty. Máme iné okruhy kamarátov. Bene číta beletriu, ja skôr pokleslé dobrodružné romány.
Bene: Ale keď sme tri dni na šnúre v aute, tak v kuse vieme spolu kecať a nelezieme si nervy. Tešíme sa na koncert, a potom sa tešíme na to, ako si po koncerte sadneme a vypijeme iks pív.

.ako vznikol nápad zavolať Tomáša Janovica na váš album?
Lyrik: Bol to Beneho výborný nápad. On má na tomto albume niekoľko výborných nápadov.
Bene: Na prvom albume sme mali pesničku Šimabara o bitke, kde Šogun zoťal 40-tisíc kresťanov. O niekoľko rokov neskôr mi Palo poslal slohu, ktorá odkazuje na Šimabaru, ale volá sa Bastogne, kde sme sa posunuli o niekoľko storočí neskôr. Ja som tam dopísal svoju slohu, ale celý čas sme dumali nad tým, ako ich spojiť. Keďže som sa predtým niekoľkokrát stretol s Tomášom Janovicom, vedel som, že prechováva k tomu, čo robíme, nejaké sympatie. Napadlo mi, že v strede sa vypne beat a Tomáš tam niečo povie. Zavolal som, či by sa chcel pridať a on, že dobre. Raz mi zrazu pípol telefón s odkazom od Janovica: Milý Bene, nakoniec mám pre vás toto štvorveršie, dajte vedieť, či sa vám páči. Boli sme nadšení! Od Tomáša mi nedávno prišiel mail, že si už vypočul celý album, a že sa mu veľmi páči.  
Lyrik: Nakoniec sa ozvali z FM Radia, že Bastogne budú hrať ako singel. Čiže pesničku, ktorá vyzerá skôr ako audiokniha. Bene má v slohe až štyridsať veršov.

.prečo ste váš album nazvali Big Beat. To je slovo, ktoré sa hodí skôr do rocku, nie?
Bene: Práve v tom je ten ego trip. Na albume máme dvanásť pesničiek a každá má výborný beat, čiže big beat. Je to zároveň pochvala aj pre producentov, ktorí nám dávajú svoje hudby, svoje veľké bíty. Je to pekné. Nikto u nás nevyužil slovo bigbít, ktoré znie rockovo, pričom v hip-hope je to úplne obyčané slovo. Prišlo nám to ako dobrá slovná hračka.

.na plagáte k albumu Big Beat je veta, že Modré hory sú nudnejšie než život. Prečo?
Bene: Raz sme šli s Palom v aute a ja som povedal, že Modré hory sú nudnejšie ako život. Palo hovorí, že super. Potom sme to začali používať ako náš reklamný slogan.
Lyric: Potešujúce je, že tú obyčajnosť, ktorú tam dávame, si všímajú aj recenzenti. Sú to obyčajné veci, o ktorých rozprávame. Na koncertoch zvyknem hovoriť, že dnes chcú byť všetci výnimoční. Podľa mňa dnešnou avangardou je byť úplne obyčajný.   

Modré hory vznikli v roku 2008 v Bratislave. Hiphopová skupina pozostáva z dvoch členov Beneho a Lyrika, ktorí prvýkrát dali o sebe vedieť mixtapom Dobré slohy 1. Krátko nato vydali vo vydavateľstve pozoruhodný rovnomenný debut. Krátko na to im vyšiel ďalší mixtape Dobré slohy 2 a skupina sa na štyri roky rozpustila. Minulý rok v marci sa Lyrik, ktorý sa medzičasom stal frontmanom bratislavskej kapely Zlokot, dal s Benem opäť dohromady a dvojica pod producentom Rolandom Kánikom nahrala druhý album Big Beat. Nahrávka vyšla na jeseň 2013 v Slnko Records. Modré hory sú špecifickou hiphopovou skupinou, ktorá sa od klasických raperov odlišuje tým, že Bene a Lyrik sa považujú za básnikov, ktorí píšu svoje verše do bítov.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite