Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dve otázky

.časopis .veda

.otázka z minulého týždňa Všetci sme sa v škole učili, že slaná voda je roztok NaCl v H2O. Všetci to teda vieme. Ale vieme to naozaj? Predstavte si, že ste sa so svojimi súčasnými vedomosťami na chvíľu ocitli na dvore Rudolfa II. Ako by ste jeho alchymistov presvedčili, že slaná voda je roztok zlúčeniny sodíka a chlóru v zlúčenine vodíka a kyslíka?

.odpoveď
O tom, že slaná voda sa v nejakom zmysle skladá z vody a kuchynskej soli, by ich nebolo treba presviedčať. Soľ aj vodu poznali ľudia od nepamäti a dávno vedeli, že pridaním soli do (neslanej) vody vyrobia slanú vodu. Tí z nich, ktorí sa naučili získavať soľ odparovaním morskej vody, vedeli aj to, že hoci soľ vo vode nevidno, dá sa od nej relatívne jednoducho oddeliť.
Ukázať, že samotná soľ sa skladá so sodíka a chlóru, to už by bola výzva. Keď už pre nič iné, tak preto, lebo Rudolfovi alchymisti ani sodík ani chlór nepoznali. Ide totiž o dva veľmi reaktívne prvky, ktoré sa ako voľné v prírode vôbec nenachádzajú. Oba tieto prvky identifikoval Humphry Davy až dvesto rokov po Rudolfovej smrti. Jeden z najlepších postupov hľadania odpovede na našu otázku je zrejme preštudovanie si opisu Davyho pokusov v nejakej knižke o histórii chémie. Tam sa okrem iného môžeme dozvedieť, že sodík získal Davy elektrolýzou lúhu sodného. Ak by sme namiesto toho skúsili elektrolýzu roztoku kuchynskej soli, mohli by sme naraz získať na jednej elektróde sodík a na druhej chlór (mimochodom, tento postup je dnes najpoužívanejšou metódou výroby chlóru). Ostáva už len rozmyslieť si, ako by sme v 16. storočí získali dostatočne silný zdroj elektriny (zrejme by sme si museli postaviť malú elektráreň, takže okrem Davyho by stálo za preštudovanie aj čosi o Faradayovej elektromagnetickej indukcii).
Asi najťažším orieškom by bolo presvedčiť alchymistov, že voda, ktorú považovali za jeden zo základných elementov, sa tiež z niečoho skladá. Tu by nám mohla byť vodidlom história objavu vodíka Henry Cavendishom. Výroba vodíka polievaním kovov kyselinami a potom výroba vody
pomalým horením tohto vodíka, to by muselo Rudolfových alchymistov chytiť za srdce.

.otázka na tento týždeň
Dá sa z čísel 8, 8, 3, 3 vytvoriť pomocou zátvoriek a základných aritmetických operácií (plus, mínus, krát, deleno) číslo 24? Ak áno, ako, ak nie, prečo?
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite