Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dve otázky

.časopis .veda

.otázka z minulého mesiaca Máme 25 koní, chceme určiť tri najrýchlejšie z nich. Nemáme k dispozícii stopky, ale môžeme usporiadať ľubovoľný počet dostihov piatich koní, pričom kone vždy dobehnú v poradí od najrýchlejšieho k najpomalšiemu. Aký je najmenší počet dostihov piatich koní, ktorý nám umožní určiť tri najrýchlejšie kone z celej dvadsaťpäťky.

.odpoveď
Ukážeme si, že stačí sedem dostihov. V prvých piatich necháme bežať všetkých 25 koní, takže každý z nich pobeží v jednom dostihu. V šiestom dostihu necháme bežať kone, ktoré sa umiestnili na prvých miestach. Víťaza tohto dostihu označme písmenom A, druhého písmenom B a tretieho písmenom C. Kone A, B, C môžu, ale nemusia byť tri celkovo najrýchlejšie kone.
Aká je ďalšia možná trojica najrýchlejších koní? Kone, ktoré skončili v jednom z prvých piatich dostihov na druhom a treťom mieste za koňom A (označme ich A2 a A3) môžu byť rýchlejšie ako kôň B, takže celkovo najrýchlejšia môže byť aj trojica A, A2, A3.
Sú ešte nejaké iné možnosti? Áno, sú. Kôň B môže byť pomalší ako A2, ale rýchlejší ako A3. V takom prípade by trojicou celkovo najrýchlejších koní bola trojica A, A2, B.
Ak je kôň B rýchlejší ako A2, potom dva najrýchlejšie kone sú A a B, a tretí celkovo najrýchlejší kôň je buď A2, alebo B2, alebo C. To nám dá ďalšie dve možné celkovo najrýchlejšie trojice: jednak A, B, A2 a jednak A, B, B2.
Takže potrebujeme už len zistiť, ktoré dva z koní A2, A3, B a B2 sú najrýchlejšie. A to zistíme tak, že ich necháme spolu bežať v siedmom dostihu.

.otázka na tento týždeň
Chcete sa zahrať na Mendelejeva? (To je tá otázka.) Ak áno, skúste ísť na stránku www1.umn.edu/ships/modules/scimath/mcards.htm, vytlačte a vystrihnite si kartičky, ktoré tam nájdete, a pokúste sa v nich nájsť nejaký systém podobne, ako to urobil Mendelejev. Príjemnú zábavu.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite