Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dieťa ako kult

.zuzana Hanusová .časopis .ostatné

Som tretí rok na materskej dovolenke a ako každá žena v radostnom očakávaní, aj ja som začínala nasávaním rád od svojej mamy, z mamičkovských časopisov, internetu či odbornej literatúry.

Čoskoro som pochopila, že namiesto radosti cítim stres z toho, čo všetko sa odo mňa očakáva. Vzťahová výchova ma nadchla už od začiatku, veď čo môže byť prirodzenejšie ako ustavične nosiť svoje dieťa, nenechať ho plakať ani chvíľočku, spať s ním v manželskej posteli a dojčiť ho na požiadanie čo najdlhšie. A k tomu ešte rozhodnutie, že budem používať látkové plienky, lebo to všetko je návrat k pravým materským inštinktom.
Vzťahová výchova prišla ako alternatíva k modernému modelu úspešnej ženy matky, ktorá zvláda dieťa aj prácu, nerobí jej problém zavolať si opat rovateľku a kŕmi z fľaše už v pôrodnici. Takou matkou som nechcela byť, preto ma Searsova teória nadchla.
No prax narazila na teóriu a zo šťastnej mamy sa stala žena s výčitkami, že nezvládam dávať dieťaťu to, čo potrebuje. K pocitu viny dopomohli aj stretnutia s nadšenými kamarátkami, ktoré dávali deťom len látkové plienky a dieťa mali ustavične zavesené v šatke na tele, všetky rozhodnuté dojčiť minimálne do dvoch rokov. Trvalo mi, kým som nadobudla rovnováhu a vybrala si pre mňa a moje deti to, čo vyhovuje im i mojej povahe.
Príchodom druhého dieťaťa som pochopila, že ak si chcem udržať psychické zdravie, dobrý spánok a manželstvo, musím prístup k dieťaťu prispôsobiť našej rodine. Látkové plienky ostali nepoužívané v škatuli, nosič sme kvôli šetreniu mojich krížov odložili, keď dieťa dosiahlo 8 kg, dojčiť som vzhľadom na chronickú únavu prestala v jeho prvom roku a deti putovali do svojej izby. Zakladateľ vzťahovej výchovy dáva za príklad materstva africké ženy alebo naše staré mamy. Tie však určite nešli podľa žiadneho návodu na výchovu a z dieťaťa nerobili kult. Vzťahová výchova pomohla niektorým ženám pochopiť materstvo ako obetu, čo je správne. Ale v mnohých prípadoch sa stala len ďalším módnym trendom, ktorý nekriticky stavia potreby dieťaťa nad celkové fungovanie celej rodiny.

Autorka je novinárka na materskej dovolenke.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite