Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vláda Andreja Babiša nezískala dôveru. Predseda vlády preto musí podať demisiu. Zeman však Babiša opäť poverí zostavením vlády, pričom aj bez dôvery ho môže dlho držať pri moci.

Začíname mať obavy

.andrej Bán .časopis .téma

Rozhovor s  predsedom Islamskej nadácie na Slovensku Mohamadom Safwanom Hasnom o pocitoch a skúsenostiach moslima v tejto krajine.

.z akej krajiny pochádzate a prečo ste prišli práve na Slovensko?
Môj príbeh je úplne obyčajný, za migranta sa nepovažujem. Prišiel som na Slovensko študovať krátko po páde komunizmu. Pochádzam z tradičného moslimského prostredia zo Sýrie, hoci v štvrti, v ktorej som sa narodil, žije relatívne veľký počet kresťanov. Slovensko som si nevybral, dostal som ponuku tu študovať a dal som na odporúčania svojej rodiny a blízkych. Neskôr som spoluzakladal Islamskú nadáciu na Slovensku.

.ako sa cítite na Slovensku?
Vo všeobecnosti nemám obzvlášť negatívne skúsenosti, hoci v poslednom období sa mi nežije ľahko a to vzhľadom na nálady, ktoré v spoločnosti prevládajú. Prichádzam do styku najmä s ľuďmi z odbornej verejnosti, aj preto môžu byť moje skúsenosti skôr pozitívne. Aj vybavovanie bežných vecí je viac-menej bez problémov. No začíname mať neurčité obavy o bezpečnosť našich rodín, podobné pocity tu má celá moslimská komunita. Mediálne a politicky zbabraná debata o utečencoch zanechala na bežných ľuďoch svoje stopy, niektorí sa boja a môžu konať impulzívne.

.máte obavy sa verejne angažovať?
Niežeby som mal z angažovania sa strach, no pomaly ma to prestáva baviť. Úroveň spoločenskej debaty je veľmi nízka a vytráca sa z nej ľudský rozmer. Udivuje ma aj mlčanie odbornej vedeckej verejnosti k tejto otázke, už len v porovnaní napríklad so susednou Českou republikou, kde iniciatívu Vedci proti ľahostajnosti a strachu podporilo viac ako 2 800 vedcov a vedkýň.

.majú Slováci podľa vás vážne dôvody obávať sa príchodu utečencov z moslimských krajín?
Nie.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.andrej Bán .časopis
.diskusia
.neprehliadnite