najčítanejšie

 1. Aký je .týždeň?
  prečítané 1261x
 2. Hľadáme Howarda Hughesa
  prečítané 719x
 3. Správa zavraždeného Borisa Nemcova
  prečítané 715x
 4. Koža na kožu!
  prečítané 669x
 5. Učím pre Slovensko
  prečítané 518x

články

rss

Nenávisť na internete

Anonymita internetu poskytuje priestor na to najhoršie, čo v človeku je – takýchto a podobných viet sme už za tie roky počuli veľa.

.tomáš Gális

11. júl 2010 | prečítané 1284x | reagovalo 0 ľudí

Dôkazom sú už roky stránky ako Prop.sk, kde anonymní hrdinovia správnej rasy a národnosti už dlho rozširujú nenávisť voči homosexuálom, Rómom, Židom. Smutným príkladom sú aj anonymné diskusie pod článkami v serióznych médiách, kde sa to výpadmi voči spomínaným skupinám, ale aj voči politikom, ateistom či veriacim len tak hemží. 

S nástupom Facebooku sa ukázalo, že spomínaná veta síce platí, ale aj s dôvetkom, že to najhoršie, čo v človeku je, dokáže dotyčný aj podpísať. 

Niekoľko príkladov. Facebooková stránka Naše Slovensko mala minulý týždeň už viac ako 21-tisíc fanúšikov, ktorí tu napríklad „diskutujú“ o článkoch ako Cigáni kradnú psích miláčikov – tí končia v guláši. Na stránke Som proti tomu, aby sa cigánom stavali bytovky zadarmo (vyše 138-tisíc členov!) existujú aj diskusné fóra s názvami Plyn?, Špiny či Zoberte si všetci svoje peniaze od štátu a potom nezvýši na cigánov. Na stránke Som proti pochodu homosexuálov v uliciach Bratislavy ešte mesiac po pochode pribúdali výlevy typu „elektrošoky to vyriešia“. Naopak, v skupine s názvom Cirkev štve ľudí proti homosexuálom a tým podporuje násilie a nenávisť sa zase môžeme dočítať, že „cirkev podporuje samovraždy homosexuálov a podporuje nenávisť a násilie voči nim.“

Iste, na Facebooku existuje možnosť nahlásiť nevhodnú stránku či skupinu, ktorá rozširuje nenávisť, ale zdá sa, že správcovia Facebooku sa slovenskými hláseniami nedávajú príliš ovplyvňovať. Aj preto mohlo nedávno občianske združenie Ľudia proti rasizmu v publikácii Facebook 1939 napísať, že na sociálnej sieti k 1. marcu 2010 zmonitorovalo 114 skupín a stránok, ktoré svojím názvom alebo obsahom hanobia rómske etnikum. Členovia skupín a fanúšikovia stránok podľa tejto publikácie „svojimi diskusnými vstupmi a prezentovanými výrokmi najčastejšie spĺňajú skutkovú podstatu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia (§ 423 Trestného zákona), ako aj  trestného činu podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu

 (§ 424a Trestného zákona)“. 

Zostavovateľka publikácie Irena Biháriová píše, že „monitoring sociálnej siete FB nás priviedol k zisteniu, že väčšina nenávistných postojov vychádza z nedostatočnej znalosti právnych aspektov rasizmu a diskriminácie, z nedostatočnej informovanosti o probléme a nízkej znalosti významu pojmov, ktoré sa v týchto prejavoch najčastejšie skloňujú.“ 

Pred rokom – dvoma, keď sa Facebook na Slovensku udomácňoval, vyzeral najmä ako skvelý nástroj na obnovovanie starých priateľstiev, zdieľanie fotiek či videí. Veľmi rýchlo sa však ukázalo, že je to aj skvelý nástroj na prezentáciu zla ukrytého v ľudskej duši. Paradoxne, možno je to tak nakoniec lepšie. Človek tak môže ľahšie zistiť, čo má za kamarátov.

priemerné hodnotenie: 3.9  ~  hodnotilo: 11
 
1 2 3 4 5

ohodnoťte článok od 1 do 5


Diskusia (0)

Komentáre do diskusie môžu pridávať len predplatitelia Piana. Zaregistrovať sa môžete tu.


Redakcia si vyhradzuje právo vymazať príspevky, ktoré obsahujú vulgárne či rasistické výrazy, a tiež tie, ktoré sú osobným útokom na redaktorov a spolupracovníkov .týždňa.

Inzercia  Newsletter  RSS  Články z tlačených vydaní  Kontakty

Copyright © 2009 - 2015 Vydavateľstvo W Press a.s., Partizánska 2, 811 03 Bratislava, Slovensko / ISSN: 1336-653X

Design and Technology by MONOGRAM

s