Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Islamisti vraždili v Tunisku

.redakcia .video

Ozbrojenci v maskáčoch dnes dopoludnia /streda/ kalašnikovmi vtrhli do múzea Bárdú.Devätnásť ľudí prišlo o život. Medzi obeťami je podľa tuniského premiéra Habíba Essída 17 turistov z Nemecka ,Talianska, a Španielska a dvaja občania Tuniska.

TUNIS 18. marca (SITA/Reuters) - Ozbrojenci spustili v stredu paľbu na turistov vystupujúcich z autobusov pred tuniským národným múzeom, pričom zabili 19 ľudí, z toho 17 cudzincov. Ďalších vzali ako rukojemníkov vo vnútri múzea, kam utiekli. Bezpečnostné sily vtrhli do múzea Bardo neďaleko parlamentu v centre Tunisu dve hodiny neskôr, zabili dvoch militantov ozbrojených kalašnikovmi a oslobodili všetkých rukojemníkov. Medzi 24 zranenými sú poľskí a talianski turisti, medzi zabitými Taliani, Španieli a Nemci. Pri operácii zahynul aj jeden Tunisan a jeden policajt. Kto je za čin zodpovedný, nie je zatiaľ známe. Poslanci údajne v čase útoku rokovali o protiteroristickom zákone.

Útok na takýto známy cieľ je ranou pre malú severoafrickú krajinu, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na európsky turizmus. Tunisko, kde povstanie proti autokratovi Zajnovi al-Abidínovi bin Alímu v roku 2011 inšpirovalo revolúcie takzvanej arabskej jari v Egypte, Sýrii, Líbyii či Jemene, sa vo všeobecnosti vyhlo chaosu a násiliu, ktoré následne postihlo ostatné krajiny. Bezpečnostné sily tam napriek tomu čelia rôznym zoskupeniam islamských militantov, ktoré vznikli v nadväznosti na povstanie. Úrady tiež odhadujú, že k džihádistom bojujúcim v Sýrii a Iraku sa pripojilo okolo 3 000 Tunisanov, čo vyvoláva obavy, že po návrate sa môžu doma pokúsiť o útoky.

Stredajší útok bol najhorší od útoku na synagógu na ostrove Džerba v roku 2002, pri ktorom zahynulo 19 ľudí vrátane 11 nemeckých turistov. K činu sa vtedy prihlásila al-Kájda.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.redakcia .video
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite