Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ficov "Mierový summit" o Ukrajine

.eugen Korda .video

Bez účasti verejnosti sa v Košiciach koná konferencia, na ktorej sa má hovoriť o tom, ako dosiahnuť mier na Ukrajine. Redaktora .týždňa organizátori odmietli vpustiť na slávnostné zahájenie. O svojom pohľade na túto konferenciu hovorí komentátor .týždňa a Peter Schutz.

BLAHA: Košická konferencia môže pomôcť dialógu
Podľa Blahu takéto fóra zvyšujú reputáciu Slovenska ako mierumilovnej krajiny a aj reputáciu Košíc ako mesta dialógu a porozumenia

BRATISLAVA 6. marca (SITA) – Košická konferencia Cesty k mieru – Občiansky dialóg v znamení dohody Minsk II môže podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu pomôcť dialógu medzi Nemeckom, Ruskom a Ukrajinou ako kľúčovými hráčmi v spore na Ukrajine. Ako povedal Blaha dnes pre agentúru SITA, rastie vzájomná nedôvera a akoby sa všetci uzatvárali do svojich ulít a čoraz viac to pripomína barikádovú propagandistickú vojnu, ktorá ľudí vzájomne rozoštváva. „To treba zastaviť a stavať mosty medzi Európou, Ukrajinou a Ruskom od najnižších úrovní, cez občiansku spoločnosť až po stretnutia lídrov a politikov, ako je toto,“ povedal Blaha s tým, že takéto fóra zvyšujú reputáciu Slovenska ako mierumilovnej krajiny a aj reputáciu Košíc ako mesta dialógu a porozumenia.

Takéto signály potrebuje podľa Blahu aj slovenská spoločnosť, keďže v určitých, najmä pravicových kruhoch tu rastie priam militantný antirusizmus hraničiaci s rasizmom. „To je veľmi nebezpečný trend. Košice sú signálom, že chceme dialóg a zmier. Budú sa hľadať objektívne príčiny krízy na Ukrajine, bez ideologických a rasistických skratiek. Konferencia môže prispieť k prehlbovaniu vzťahov a obrusovaniu hrán, bez čoho sa trvalo udržateľný mier vybojovať nedá,“ dodal Blaha.

Na mierovú konferenciu Cesty k mieru – Občiansky dialóg v znamení dohody Minsk II prídu občianski aktivisti, vedci a politici z Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Slovenska. Konferencia prebieha dnes a v sobotu.

Organizáciu konferencie, ktorá sa koná pod záštitou predsedu vlády SR Roberta Fica, dnes kritizoval poslanec NR SR a vedúci stálej pracovnej skupiny strany Sieť pre vnútornú bezpečnosť Martin Fedor.
„Slovenský premiér v Košiciach hostí otvorených podporovateľov ruskej agresie a označuje to za mierovú konferenciu,“ upozornil Fedor. Podľa neho by mal predseda vlády namiesto stretnutia s podporovateľmi ruskej agresie, ako je napríklad pán Matthias Platzeck z Nemecka, radšej zdôrazňovať záujmy Slovenskej republiky.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.eugen Korda .video
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite