Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ocenenie Biela Vrana za rok 2017 bolo udelené Zuzane Hlávkovej s Pavlom Szalaiom, ktorí sa postavili podozrivým praktikám na ministerstve zahraničia, Štefanovi Strakovi za prácu s Rómami a ochranárovi Erikovi Balážovi.

„Nafúknutá“ družica po pár dňoch spľasla

Bývalý riaditeľ Astronomického ústavu SAV RNDr. Aleš Kučera hovorí nielen o prvej slovenskej družici, ale kriticky aj o ľuďoch, ktorí sa podieľali na jej stavbe a vypustení do vesmíru.

rNDr. Aleš Kučera, CSc.

pôsobí na Astronomickom ústave SAV (AsÚ) ako vedúci Oddelenia fyziky Slnka. Posledných osem rokov bol zároveň riaditeľom AsÚ SAV. Jeho zameraním je astrofyzika, slnečná fyzika a vzťahy Slnko-Zem. Pracoval na Kiepenheuer Institut fűr Sonnenphysik v nemeckom Freiburgu. 

Pôsobí ako vedúci mnohých národných a medzinárodných projektov, pravidelne sa zúčastňuje odborných študijných pobytov v zahraničí, medzi nimi aj na NATO Advanced Study Institute.

Je členom medzinárodných organizácií a redakčných rád odborných časopisov akými sú European SOLARNET Consortium, členom riadiaceho výboru pre projekt COSMO v Colorade, členom konzorcia European Association for Solar Telescopes, Scientific Organizing Committe a mnohých ďalších. 

.eugen Korda
.diskusia
.neprehliadnite