Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca — čo to znamená podľa Juraja Petroviča

.tasr .juraj Petrovič .veda

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch.

Lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca — čo to znamená podľa Juraja Petroviča SITA/Intuitive Machines via AP

komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál.

Oznámila to v piatok daná spoločnosť, informuje TASR podľa tlačových agentúr AFP a DPA. „Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál,“ povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. „Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať,“ dodal Crain.

Misia tohto modulu sa nazýva IM-1. Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS).

Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci.

Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 00.23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu.

Miesto pristátia, Malapert A, je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

.vysvetlenie Juraja Petroviča:

Tak ako pri programe Apollo, aj pri Artemis je dôležité preskúmať miesto pristátia najprv automatickými sondami. Sondy Ranger, ktoré padali na povrch Mesiaca a Surveyor, ktoré na ňom mäkko pristávali poskytli údaje, ktoré umožnili pristátie Neila Armstronga a jeho nasledovníkov na Mesiaci. Odysseus má podobnú úlohu. Je o to dôležitejšia, že polárne oblasti Mesiaca sú pomerne málo preskúmané a v poslednej dobe sa objavili správy o geologickej nestabilite v tejto oblasti. Tú je potrebné preskúmať skôr, než astronauti misie Artemis III. Pristanú na Mesiaci.

 

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite