Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čoraz viac ľudí chodí na dovolenky osamote

.the Economist .the economist

Odvážni mladí sa už dávno púšťajú do zahraničia za poznaním a vzrušením. V roku 1608 sa Thomas Coryat, Angličan, ktorého niekedy nazývajú „prvým backpackerom na svete“, vydal na Grand Tour po Európe. Bez priateľov a pešo Coryat objavoval cudzie lahôdky („žaby používané ako jedlo“) a nové technológie („vidličky používané pri stravovaní“).

Čoraz viac ľudí chodí na dovolenky osamote SCOTT MANSFIELD/GETTY IMAGES

o štyri storočia neskôr sa „kočovníci“ presúvajú rýchlejšie a oveľa ďalej ako Coryat – vďaka lacným letenkám a mobilným telefónom je to omnoho jednoduchšie. Napriek tomu mnohí nasledujú jeho príklad a vydávajú sa na cestu sami. Za posledné desaťročie sa počet vyhľadávaní „solo travel“ na Googli viac ako zdvojnásobil. Podľa Asociácie britských cestovných kancelárií a agentúr sa v Británii podiel cestujúcich, ktorí cestujú na dovolenku sami, takmer strojnásobil, a to zo 6 % v roku 2011 na 17 % v roku 2024.

 Prečo sa toľko ľudí chystá na cesty úplne osamote? Tak ako sa Grand Tours stali rituálom pre mladých šľachticov, sólo cestovanie dnes nie je ani tak o hľadaní ďalekých miest, ako skôr o hľadaní samého seba. Hotelová spoločnosť Hilton nazýva tento trend „me-mooning“ (na rozdiel od „honeymooning“). Cestovateľskí blogeri potvrdzujú, že na bielych piesočnatých plážach na Bali alebo v Belize sa môžete „stať skutočnejšou verziou seba samého“.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite