Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

The Economist: Zoznámte sa s európskymi gaullistami, atlantistami, popieračmi a putinovcami

.the Economist .the economist

S návratom Donalda Trumpa sa vracajú aj staré rozkoly Európy v otázke obrany.

The Economist: Zoznámte sa s európskymi gaullistami, atlantistami, popieračmi a putinovcami sita/AP Photo/Ben Curtis Trump chce kúpiť Grónsko, premeniť Pásmo Gazy na víkendový rezort či vrátiť Panamský kanál do rúk USA. Začal s premenovaním Mexického zálivu na Americký.

môže sa krajina stále nazývať spojencom Ameriky, ak sa Amerika vyhráža anexiou časti jej územia? Takáto otázka sa donedávna mohla zdať vhodná akurát tak pre intelektuála fajčiaceho gitanky v kaviarni v Saint-Germain-des-Prés okolo roku 1968. V posledných týždňoch však nadobudla nový význam. Najmä keď sa Donald Trump opakovane vyhrážal, že sa zmocní Grónska, ktoré je autonómnou oblasťou Dánska. 

V prvej chvíli si Európania navrávali, že plány vracajúceho sa amerického prezidenta ohľadom ostrova sú len súčasťou jeho obvyklého tárania, ktoré sa dá rovnako pokojne ignorovať ako jeho návrh z roku 2020, že injekcie bieliaceho roztoku sú schopné vyliečiť covid. (To teda nie sú.) Dnes si však už nikto nie je ničím istý. Po údajne ostrom telefonáte s Trumpom  sa dánska premiérka Mette Frederiksenová vybrala na návštevy naprieč Európou, aby získala podporu v Paríži, Berlíne a Bruseli.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite