Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Politická jar: Generačné prebudenie

.juraj Šeliga .témy

Všetky veľké príbehy národov a krajín sa dejú na pozadí tých malých ľudských. Všetky dôležité ľudské príbehy sú o láske. Začiatok ako zo zlého románu. Počkajte, pozrite sa na Kuciaka a Kušnírovú.

Politická jar: Generačné prebudenie Ivan Fleischer

pred týždňom sa mali brať z lásky a miesto toho v kostole boli dve prázdne stoličky a stovky uplakaných očí.  Zavraždení v dome, ktorý mal byť vybudovaný ich vlastnými rukami. Mŕtvi, pretože Ján Kuciak mal rád túto krajinu a nechcel sa pozerať, ako ju politici a mafiáni rozkradnú. A Martina, lebo pri ňom stála. Pre čo iné, ak nie z lásky. Podľa (ironických) slov generálneho prokurátora Čiznára – Martina bola v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Iný by povedal, bola vedľa svojho milovaného. Výsek osobného príbehu dvoch mladých ľudí, ktorých dnes pozná celá krajina. Príbeh, ktorý už je súčasťou veľkých príbehov Slovenska. 

Často som mal pocit, že vzťah mojej generácie k štátu, rozumejte generácie ľudí narodených okolo Nežnej revolúcie, vystihoval pojem všeobecný nezáujem. O to, čo bude so spoločnosťou, so štátom. Áno, stále tu bolo pár aktívnych jednotlivcov, ale ak môžem generalizovať, tak sme si pofrlali nad zlými politikmi, nad rozkrádaním, a viac sa zaujímali o vlastné osudy, žili si svoje príbehy, neuvedomujúc si, že naše príbehy sú čriepkami v príbehu Slovenska. Nie, na tom nie je nič nesprávne. Sme zodpovední za svoje životy, každodenné, väčšina z nás nemá čas zaoberať sa politikou, legislatívnymi návrhmi, nekonečnými tlačovkami alebo bezobsažnými vyhláseniami. Akurát uvedomenie si toho, že my sme osudom krajiny v našej bežnej každodennosti nám unikalo, až po moment vraždy. 

hlas námestí

Vražda Jána a Martiny nás vytrhla z  letargickej bežnosti. Jej brutalita je nielen dôkazom agresivity, akou sa mafiánska a korupčná chobotnica bráni, ale aj znakom našej minulej otupenosti voči neprávosti a krivde. Kuciak písal roky, jeho kolegovia písali a píšu roky o tom, čo robí Smer, čo robil Fico a Kaliňák, ako v krajine existuje kategória „našich ľudí“. Väčšina však bola mlčiacou väčšinou. No potom prišlo prvé pietne zhromaždenie, kde ľudia so sviečkou v ruke ukázali, že chcú inú krajinu. Keď ich nikto nepočúval, tak to začali hovoriť nahlas, jasne, priam krikom: „Chceme slušné a spravodlivé Slovensko!“ Tísícky ľudí na námestiach. Desiatky tisícov hlasov, bez ktorých by Fico neodstúpil, darmo o tom hovorí Béla Bugár ako o svojom víťazstve. Desiatky tisíc osobných rozhodnutí prísť na námestie a vytrvať. To je generačné prebudenie. Zrazu, a to počúvam od mnohých, slovenská hymna dáva celkom nový význam – tvrdý spánok, ktorý vystriedalo jasné volanie – slušné a spravodlivé Slovensko. 

„Ochromujúca limita vlastného ja sa stráca v interakcii s ty, aby vytvorila nové lepšie my. My, na ktorých sme čakali.“

Chcem teraz vysloviť obdiv všetkým viac ako 150 organizátorom zhromaždení Za slušné Slovensko. Pochopili, že nesmú ostať ticho, že musia opustiť svoje každodenné životy a obetovať svoj čas pre dobro krajiny. Boli okamihy, keď stáli pred ťažkými rozhodnutiami, keď sa báli, ako to dopadne, napriek tomu sa nikto nevzdal. Postavili sa na čelo zmeny, ktorá je nezastaviteľná. Neviete si predstaviť, aká česť a radosť je byť v ich prítomnosti a spoločne uvažovať o tom, ako krajine pomôcť a posunúť ju vpred. Myslím, že spolu s Jánom a Martinou majú rovnako svoje miesto v histórii Slovenska. Verím, že o mnohých z nich ešte budete počuť. Koniec koncov, my nikam neodchádzame, práve naopak.

nová nádej

Po najmasovejších protestoch od čias Nežnej revolúcie sú očakávania, ktoré máme od našej budúcnosti, obrovské. Iste, s rozpačitým dojmom sledujeme premiéra Pellegriniho, ako chrlí slová, ale skutky nevidieť.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite