Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Zostrelili ďalšiu ruskú stíhačku Su-34

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Zostrelili ďalšiu ruskú stíhačku Su-34 wikipedia Su-34

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Syrskyj chce urobiť zmeny vo velení jednotiek na východnom fronte Ukrajiny
  • Ruské dronové útoky na Charkov a Odesu si vyžiadali dve obete
  • Ukrajinská armáda pri Avdijivke získala späť niektoré stratené pozície
  • Francúzsko objedná Ukrajine 100 dronov
  • Ukrajina oznámila, že vo februári zostrelila rekordný počet ruských lietadiel
  • Ruské útoky za uplynulý deň zabili ôsmich civilistov

14:00 Podľa Ukrajiny Rusko stratilo vo vojne už takmer 417-tisíc vojakov

Rusko prišlo na Ukrajine podľa Kyjiva za uplynulých 24 hodín o 1 160 vojakov, jedno lietadlo, 16 tankov či 35 delostreleckých systémov. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Ruské straty na personále od začiatku invázie v roku 2022 stúpli už na 416 800.

Rusko počas ostatného dňa vo vojne na Ukrajine stratilo aj 28 obrnených bojových vozidiel pechoty, 14 strategických a taktických bezpilotných lietadiel, 65 vozidiel a cisterien a tri kusy špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

Celkovo ruské straty na technike rátajú už 347 lietadiel, 6 640 tankov, 12 639 obrnených bojových vozidiel pechoty, 10 188 delostreleckých systémov, 7 843 strategických a taktických bezpilotných lietadiel, 13 332 vozidiel a cisterien a 1 620 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

9:00 Zostrelili ďalšiu ruskú stíhačku Su-34

Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že v sobotu zostrelili ruskú stíhačku Su-34. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl generálporučík Mykola Oleščuk na komunikačnej platforme Telegram napísal, že na východe Ukrajiny vystrelili protilietadlové riadené strely proti dvom ruským lietadlám, Su-34 a Su-35. „Východné velenie letectva potvrdilo, že stíhací bombardér Su-34 bol zničený. Bohužiaľ, len Su-34. Pokračujeme v porážke okupantov!“ vyjadril sa.

Ukrajinské vzdušné sily aj 1. marca informovali, že sa ruské lietadlo Su-34 pokúšalo zaútočiť na ukrajinské pozície na východe s riadenými bombami, ale zostrelili ho. Vo februári ukrajinské sily podľa ministerstva obrany zostrelili 13 ruských lietadiel.

7:00 Ruská armáda hlási zničenie 38 dronov nad anektovaným Krymom

Ruské systémy protivzdušnej obrany zničili v noci na nedeľu nad polostrovom Krym okupovaným Ruskom 38 ukrajinských dronov. TASR o tom informuje na základe správy ruskojazyčného vysielania televízie BBC odvolávajúceho sa na správu agentúry RIA Novosti.

„Dnes v noci bol zastavený pokus kyjevského režimu o vykonanie teroristického útoku 38 bezpilotnými lietadlami na objekty na území Ruskej federácie. Všetky ukrajinské bezpilotné lietadlá zničili systémy protivzdušnej obrany nad územím Krymskej republiky,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany na platforme Telegram.

Oleg Krjučkov, poradca Moskvou dosadeného guvernéra Krymu Sergeja Aksionova pre informačnú politiku, predtým na Telegrame uviedol, že na Krymskom moste spájajúcom polostrov s pevninským Ruskom bola na dve hodiny pozastavená doprava. V telegramových skupinách sa objavili informácie o výbuchoch v blízkosti ropného skladu pri krymskom meste Feodosija. Oficiálne miesta sa k týmto správam nevyjadrili.

Správy z predchádzajúceho dňa 2. 3. 2024:

18:00 Počet obetí ruského útoku na Odesu stúpol na sedem

Počet mŕtvych v dôsledku ruského dronového útoku na ukrajinské mesto Odesa stúpol na sedem. Štátna pohotovostná služba informovala, že najnovšie z trosiek vytiahli telo ženy a jej trojmesačného bábätka. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent.

Nočný útok zasiahol niekoľkoposchový dom, pričom zničil 18 bytov a uväznil ľudí v troskách. Pohotovostná služba uviedla, že pátracia a záchranná operácia pokračuje.ranenia utrpelo osem ľudí, vrátane dieťaťa. Päť ľudí zachránili z trosiek. Gubernátor Odeskej oblasti oznámil na 3. marca deň smútku za obete útoku.

Odesa, 2. 3. 2024SITA/UKRAINIAN EMERGENCY SERVICE OFFICE VIA APOdesa, 2. 3. 2024

16:00 Kuleba po nočných ruských útokoch vyzval Západ na rozhodnejšiu pomoc

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba po nočných ruských útokoch na Charkivskú, Odeskú a Sumskú oblasť vyzval Západ na zmenu jeho cieľa v podpore krajiny. Namiesto „tak dlho, ako to bude potrebné“ by podľa neho cieľ mal byť „tak rýchlo a koľko to bude potrebné“a dodať sľúbenú pomoc. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

15:45 Útok ruského dronu na ukrajinskú Odesu si vyžiadal život 3-mesačného chlapčeka

Podľa britskej stanice BBC to v sobotu potvrdili miestne úrady, ktoré dodali, že podľa aktualizovaných zistení o život prišli tri osoby vrátane spomínaného trojmesačného chlapčeka. Jeho matku stále hľadajú pod ruinami bytového domu polozrúteného po náraze samovražedného dronu. 

Oficiálne údaje o tom, koľko ľudí je pod troskami, nateraz nie sú k dispozícii.  Oblastná prokuratúra v Odese informovala, že za nezvestných je považovaných šesť obyvateľov domu. Miestne médiá s odvolaním sa na záchranárov píšu, že pod troskami môže byť až 12 ľudí. Dodávajú, že zničených je 18 bytových jednotiek.

K nočnému útoku na Odesu sa medzičasom vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vo svojom statuse na sociálnych sieťach spomenul aj to, že bezpilotnými lietadlami bol zasiahnutý aj Charkov na východe Ukrajiny a viaceré lokality v Sumskej oblasti na severovýchode krajiny. Zelenskyj vo svojom statuse apeloval, že Ukrajina potrebuje od svojich spojencov viac systémov protivzdušnej obrany.

„Je potrebné posilniť ukrajinský vzdušný štít, aby sme našim ľuďom dodali ochranu pred ruským terorom. Viac systémov protivzdušnej obrany, viac rakiet protivzdušnej obrany – to zachraňuje životy, “ napísal ukrajinský prezident.

Odesa, 2.3. 2024SITA/Ukrainian Emergency Service Office via AP)Odesa, 2.3. 2024

9:50 Syrskyj chce urobiť zmeny vo velení jednotiek na východnom fronte Ukrajiny

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj v sobotu avizoval personálne zmeny na postoch veliteľov brigád na východnom fronte. V príspevku na platforme Telegram Syrskyj objasnil, že ide o veliteľov, ktorých konanie ohrozuje životy a zdravie podriadených.

Výsledky brigád podľa hlavného veliteľa závisia od úrovne výcviku a skúseností veliteľov, ale aj štábov. „Poslal som preto skupiny špecialistov do jednotlivých brigád, kde sú problémy s prípravou personálu, aby odovzdali svoje skúsenosti a pomohli,“ napísal Syrskyj.

Zároveň dodal, že niektorí velitelia budú odvolaní. „V niektorých prípadoch, keď veliteľ nekontroluje situáciu a (jeho) činy a príkazy priamo ohrozujú život a zdravie podriadených, som nútený robiť personálne rozhodnutia“, píše sa v Syrského stanovisku.

8:45 Ukrajinská armáda v noci zlikvidovala 14 zo 17 ruských útočných dronov

Ukrajinské ozbrojené sily v noci na sobotu zneškodnili 14 zo 17 dronov, ktoré do útoku vyslala ruská armáda. S odvolaním sa na rannú zvodku generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl o tom v sobotu informovala britská stanica BBC. Okrem bezpilotných lietadiel typu Šáhid ruská armáda na Ukrajinu útočila aj tromi riadenými strelami Ch-59/Ch-35.

Útoku dronov bola najviac vystavená Odeská oblasť na juhu Ukrajiny, kde protivzdušná obrana zlikvidovala sedem z ôsmich vyslaných dronov. Jediný dron, ktorý nebol zostrelený, zasiahol deväťposchodovú bytovú budovu v Odese, pričom zabil najmenej dvoch ľudí. 

Ako informoval ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko, zranených bolo ďalších sedem ľudí vrátane jedného dieťaťa. Záchranná akcia pokračuje nepretržite, pretože pod troskami sa môžu nachádzať ľudia, dodal minister s tým, že sa pátra po siedmich obyvateľov domu, s ktorými sa nedarí skontaktovať a sú nateraz nezvestní. Ruská strana tieto vyhlásenia nekomentovala. BBC poznamenala, že informácie zverejnené Ukrajinou nateraz nedokáže overiť z nezávislých zdrojov.

8:40 Ruské dronové útoky na Charkov a Odesu si vyžiadali dve obete

Najmenej dvaja ľudia zahynuli v noci na sobotu pri ruských leteckých útokoch na Charkovskú a Odeskú oblasť na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Predstavitelia Odesy uviedli, že útok ruského dronu poškodil viaceré výškové obytné domy v prístavnom meste, zabil mladého muža a zranil niekoľko ďalších osôb, vrátane trojročného dieťaťa.        

„Trojročný chlapec utrpel odreniny nohy a je pod lekárskym dohľadom,“ uviedol gubernátor oblasti Oleg Kiper, dodajúc, že šesť ďalších osôb bolo zranených.

V Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny dron podľa polície zasiahol dom v dedine Velikij Burluk pri Kupiansku, spôsobil požiar a zabil staršieho muža. „Z trosiek sa podarilo vytiahnuť 76-ročného majiteľa domu, “ uviedla polícia, dodajúc, že dom bol kompletne zničený. Policajti evakuovali staršiu ženu zo susedného domu.Úrady mesta Charkov uviedli, že ďalší útok dronom zničil niekoľko vozidiel a obytných budov, no neboli hlásené žiadne obete na životoch.

Smrteľné útoky prišli v čase, keď boli vydané výstrahy pred leteckými útokmi pre oblasti na východe Ukrajiny, pričom ukrajinské vojenské letectvo zaregistrovalo viacero skupín dronov typu Shahed vyrobených v Iráne. 

Odesa, 2. 3. 2024SITA/Ukrainian Emergency Service Office via APOdesa, 2. 3. 2024

Správy z predchádzajúceho dňa 1. 3. 2024:

17:25 Kanada uvažuje o nasadení nebojových jednotiek na Ukrajine za určitých podmienok

Kanadskí inštruktori sa za určitých podmienok môžu vrátiť na Ukrajinu, aby tam cvičili ukrajinských vojakov. Minister národnej obrany Kanady Bill Blair pripustil túto možnosť v rozhovore pre denník Toronto Star. Už skôr však vylúčil možnosť nasadenia kanadských bojových jednotiek na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Podľa bezpečnostnej dohody, ktorú Kanada a Ukrajina podpísali cez víkend, sa Kanada môže vrátiť k výcviku ukrajinských vojakov na Ukrajine, „keď to podmienky dovolia“. „Musí sa to robiť pomerne opatrným a obmedzeným spôsobom,“ konštatoval Blair. „Nechcem nasadiť príslušníkov kanadských ozbrojených síl niekde blízko bojiska, čo by mohlo vyvolať dojem, že preberáme akúkoľvek zložku bojovej úlohy,“ dodal.

16:25 Ukrajinská armáda pri Avdijivke získala späť niektoré stratené pozície

Hoci Rusko zintenzívňuje útoky v okolí mesta Avdijivka v Doneckej oblasti, ukrajinskí vojaci neustupujú a dokonca získali späť niektoré stratené pozície. Napísal to v piatok na komunikačnej platforme Telegram veliteľ tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandr Tarnavskyj. Dodal, že ukrajinské sily si vytvorili dodatočné palebné pozície a pozorovacie stanovištia. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Ruská armáda útoční aj pri meste Časiv Jar, ktoré leží západne od okupovaného Bachmutu. Povedal to pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa hovorca ukrajinskej operačnej strategickej skupiny síl Chortycia Iľja Jevlaš. Rusko považuje mesto Časiv Jar, za kľúčové pre ďalší postup smerom na Kosťantynivku, Kramatorsk a Sloviansk, poznamenal Jevlaš.

14:15 Nižšie si môžete prečítať o aktuálnej situácii na Ukrajine, ako o nej informuje britské ministerstvo obrany:

14:10 Americký denník zverejnil návrh mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou z apríla 2022

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) v piatok zverejnil návrh mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou, o ktorom sa diskutovalo v apríli 2022 – po rokovaniach medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou, ktoré sa uskutočnili koncom marca v Istanbule. Na svojom webe o tom v piatok informovalo Rádio Sloboda (RFE/RL).

Dokument je datovaný 15. aprílom 2022 - po návšteve vtedajšieho britského premiéra Borisa Johnsona v Kyjeve. Johnsona ruská strana viní z toho, že tlačil na ukrajinské vedenie, aby takúto dohodu neprijalo. 

Podľa WSJ rokovania pokračovali do júna 2022 a zastavili sa na podnet Ukrajiny. Moskva predtým tvrdila, že rokovania sa skončili v apríli.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v komentári k článku WSJ uviedol, že Moskva si neželá, aby bol dokument zverejnený. Dodal, že ak sa mierové rokovania obnovia, podmienky Ruska už budú iné – keďže odvtedy Rusko oznámilo anexiu štyroch ďalších ukrajinských regiónov. Ukrajinské úrady zverejnenie návrhu mierovej dohody nekomentovali, podotklo REF/RL.

V novembri 2022 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil ukrajinský desaťbodový mierový plán. Stanovuje sa v ňom, že akékoľvek rokovania s Moskvou sa môžu začať až po vrátení všetkých okupovaných území - vrátane anektovaného Krymu - pod správu Ukrajiny a po stiahnutí ruských jednotiek zo všetkých oblastí, ktoré obsadili.

10:25 Francúzsko objedná Ukrajine 100 dronov

Francúzsko objedná pre Ukrajinu 100 dronov od spoločnosti Delair. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti X to oznámil francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu. Bezpilotné lietadlá by mali na Ukrajinu doraziť už toto leto. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Lecornu povedal, že francúzske ministerstvo obrany objednáva od francúzskeho obranného priemyslu dovedna 2 000 bezpilotných lietadiel. Tie sú určené pre potreby francúzskych vojakov aj pre Ukrajinu.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite