Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Zostrelili 19 z 21 ruských dronov; útočili aj na Ľvov

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Zostrelili 19 z 21 ruských dronov; útočili aj na Ľvov SITA/AP Photo/Andriy Andriyenko

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusi v Doneckej oblasti sťali ukrajinského vojaka
  • Zelenskyj: Ukrajinská armáda postupne vytláča ruských vojakov z Charkovskej oblasti
  • Útok na ropné sklady v ruskom meste Azov bol operáciou s účasťou ukrajinskej SBU
  • Po útoku dronov v ruskej Rostovskej oblasti hlásia požiar skladov paliva
  • Syrskyj: Rusko chce postúpiť čo najviac, kým prídu F-16

7:30 Zostrelili 19 z 21 ruských dronov; útočili aj na Ľvov

Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 19 z 21 dronov, ktorými Rusko v noci na stredu útočilo na niekoľko ukrajinských oblastí, uviedlo tamojšie letectvo. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Pri ruskom dornovom útoku na Ľvovskú oblasť hraničiacu s členskou krajinou NATO Poľskom utrpel zranenia jeden civilista a poškodená zostala viacposchodová bytovka, uviedol v stredu starosta mesta Ľvov Andrij Sadovyj na platforme Telegram.

Dronový útok na dedinu Malechiv v okrese Lvova tiež poškodil ďalšie bytovky, dodal. Hospitalizovaný bol 70-ročný muž so stredne ťažkými zraneniami.

 Gubernátor Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj na Telegrame uviedol, že všetkých päť dronov, ktorými Rusko na región ;útočilo, bolo zničených ukrajinskou protivzdušnou obranou. Škody a zranenia boli spôsobené padajúcimi troskami, cituje Reuters, ktorý pripomína, že informácie nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Mesto Ľvov je administratívnym centrom Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny.

Správy z predchádzajúceho dňa 18. 6. 2024: 

19:00 Rusi v Doneckej oblasti sťali ukrajinského vojaka

Ukrajinská prokuratúra začala vyšetrovanie prípadu, v ktorom ruskí vojaci v Doneckej oblasti sťali vojaka ukrajinskej armády. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu tlačovej služby ukrajinskej generálnej prokuratúry.

Ukrajinská armáda v pondelok dostala informáciu, že vojaci jednej z jednotiek ruských síl v okrese Volnovacha v Doneckej oblasti nariadili svojim podriadeným, aby nebrali zajatcov a namiesto toho, aby ukrajinským vojakom odrezali hlavy. Počas leteckého prieskumu jednej z bojových pozícií v Doneckej oblasti ukrajinskí vojaci spozorovali zničené ukrajinské obrnené vozidlo. Na vozidle ležala odrezaná hlava ukrajinského vojaka. Ukrajinská prokuratúra vyšetruje, ktorí vojaci ruskej armády tento zločin spáchali.

15:15 Zelenskyj: Ukrajinská armáda postupne vytláča ruských vojakov z Charkovskej oblasti

Ukrajinská armáda podľa prezidenta Volodymyra Zelenského postupne vytláča ruských vojakov z Charkovskej oblasti po tom, ako Moskva 10. mája odštartovala útok na túto oblasť a podarilo sa jej postúpiť desať kilometrov za hranice.

„Naše sily postupne vytláčajú ruských vojakov z Charkovskej oblasti. A ja za to ďakujem každému bojovníkovi a každej jednotke, ktoré si jasne plnia svoje úlohy," povedal Zelenskyj. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Počas jedného mesiaca ofenzívy Moskvy na severovýchode Ukrajiny bolo podľa ukrajinskej armády zabitých alebo zranených 4-tisíc ruských vojakov. Rusko v Charkovskej oblasti stále kontroluje niekoľko dedín v dvoch smeroch, a to v okolí obce Lypci a v okolí mesta Vovčansk.

12:45 Útok na ropné sklady v ruskom meste Azov bol operáciou s účasťou ukrajinskej SBU 

Útok dronov na mesto Azov v Rostovskej oblasti na juhu Ruska, ktorý viedol k vznieteniu zásobníkov s ropnými látkami, bol špeciálnou operáciou ukrajinskej tajnej služby SBU. S odvolaním sa na zdroj z ukrajinskej tajnej služby o tom v utorok informovala agentúra Reuters. Gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev v utorok ráno oznámil, že v Azove vzplanuli zásobníky s ropnými produktmi a ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie hlásilo požiar jedného z nich. 

Nateraz nebolo oficiálne oznámené, na aký objekt drony zaútočili. Na území Azova sa nachádza sklad ropy Azov, pobočka spoločnosti Donnefteprodukt, ako aj rafinéria ropy Azovskij, poznamenal podľa britskej stanice BBC ruský denník Kommersant. Zdroj BBC tvrdí, že požiar zasiahol ropné sklady Azovskaja a Azovnefteprodukt, ktoré majú spolu 22 palivových nádrží. 

sita/Russian Emergency Ministry Press Service via AP

BBC pripomenula, že v podmienkach vojny nemôže tieto informácie potvrdiť z nezávislého zdroja. Útoky na ropné rafinérie v Rusku sú tento rok čoraz častejšie. Zdroj stanice BBC na margo toho uviedol, že Ukrajina bude pokračovať vo vykonávaní takýchto útokov, aby znížila ekonomický potenciál nepriateľa.

8:45 Ukrajina zneškodnila všetkých 10 útočných dronov; v ruskom Azove horia zásobníky

Ukrajinské letectvo v utorok informovalo, že jeho systémy protivzdušnej obrany zničili všetkých desať dronov, ktoré Rusko vypustilo v noci na utorok do útokov na Ukrajinu. Ako spresnila agentúra Reuters, drony vypustené z juhu boli zničené nad Záporožskou a Dnepropetrovskou oblasťou.

Na ruskom území boli útoku dronov v noci na utorok vystavené ropné zásobníky v meste Azov v Rostovskej oblasti, potvrdil gubernátor Vasilij Golubev. Niektoré zdroje uvádzajú, že horí továreň na výrobu metanolu. Očití svedkovia vypovedali o najmenej piatich mohutných výbuchoch.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie bez špecifikovania dejiska požiaru informovalo, že ho likviduje asi 200 hasičov, do 50 kusov techniky a hasičský vlak. K obetiam na životoch údajne nedošlo. Škody na životnom prostredí údajne tiež nevznikli, dodala britská stanica BBC.

8:30 Rusko: Po útoku dronov v Rostovskej oblasti hlásia požiar skladov paliva

Viacero nádrží s palivom v meste Azov v ruskej Rostovskej oblasti v utorok ráno zachvátil požiar po tom, čo v tejto oblasti útočili bezpilotné lietadlá. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

„Na základe predbežných údajov tam nie sú žiadne obete,“ uviedol v aplikácii Telegram gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev.

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie v aplikácii Telegram uviedlo, že oheň sa rozšíril na 5000 kubických metrov. Na hasení sa zúčastňuje niekoľko desiatok hasičov a 21 kusov hasičskej techniky. Reuters nebola schopná tieto informácie bezprostredne overiť. Ukrajina sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.

Rusko i Ukrajina popierajú útoky na civilné ciele. Kyjev však tvrdí, že jeho útoky na územie Ruska majú podkopať ruské vojnové úsilie ničením vojenskej, energetickej a dopravnej infraštruktúry. 

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite