Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj nariadil čistku v Správe štátnej bezpečnosti

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Zelenskyj nariadil čistku v Správe štátnej bezpečnosti SITA/Alessandro della Valle

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Pri ruskom útoku na mesto Pokrovsk zomreli najmenej štyria ľudia
  • Zelenskyj nariadil čistku v Správe štátnej bezpečnosti
  • Rusko zintenzívňuje útoky zakázanými chemikáliami
  • Ruský útok zasiahol infraštruktúru v Odese
  • MAAE vyzýva na zastavenie útokov na mesto pri jadrovej elektrárni ZAE

17:00 Pri ruskom útoku na mesto Pokrovsk zomreli najmenej štyria ľudia

Životy najmenej štyroch ukrajinských civilistov a 34 zranených si v pondelok vyžiadal ruský raketový útok na mesto Pokrovsk v Doneckej oblasti. Útok dvomi raketami Iskander-M zničil jeden dom a poškodil ďalších 16. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Podľa prvých správ najmenej štyria ľudia boli zabití a 34 je zranených. Medzi zranenými sú aj dve deti vo veku 12 a 13 rokov,“ uviedol šéf vojenskej administratívy Doneckej oblasti Vadym Filaškin.

16:45 Zelenskyj nariadil čistku v Správe štátnej bezpečnosti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil novému šéfovi Správy štátnej bezpečnosti Ukrajiny, aby "vyčistil" jej rady od ľudí, ktorí ju diskreditujú. Stalo sa tak po tom, ako boli dvaja jej dôstojníci obvinení zo sprisahania s cieľom zavraždiť vysokých ukrajinských predstaviteľov. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v máji uviedla, že v rámci vyšetrovania zadržala dvoch plukovníkov ukrajinskej Správy štátnej bezpečnosti (UDO). Sú obvinení zo spolupráce s Ruskom pri plánovaní vraždy Zelenského a ďalšieho najvyššieho politického a vojenského vedenia štátu vrátane šéfa vojenskej rozviedky Kyryla Budanova. UDO zaisťuje bezpečnosť rôznych štátnych činiteľov.

Zelenskyj, ktorý v pondelok predstavil plukovníka Olexija Morozova zamestnancom, povedal, že jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť, aby do tohto úradu nastupovali len tí, ktorí vidia svoju budúcnosť spojenú s Ukrajinou. Išlo o jeho prvé vyjadrenie od zatknutia dvojice obvinených agentov.

„A, samozrejme, UDO musí byť očistená od každého, kto si pre seba nevybral Ukrajinu, alebo kto diskredituje Správu štátnej bezpečnosti,“ uviedol Zelenskyj na platforme Telegram.

Zelenskyj v máji odvolal Morozovovho predchodcu Serhija Rudyho - dva dni po tom, ako SBU zadržala zamestnancov UDO, ktorí podľa nej pracovali pre ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB) a odovzdávali jej tajné informácie. Moskva sa k tomu zatiaľ nevyjadrila.

Atentáty na ukrajinských lídrov sa mali vykonať za pomoci siete agentov, ktorá pracovala pod dohľadom FSB. Táto sieť zahŕňala aj dvoch plukovníkov UDO.

15:30 Rusko zintenzívňuje útoky zakázanými chemikáliami

Ukrajina v pondelok opäť obvinila Rusko zo zintenzívnenia útokov s použitím zakázaných nebezpečných chemikálií vrátane slzotvorného plynu, informovala agentúra AFP. Na jej správu sa odvoláva TASR.

Ukrajinská armáda pritom upozornila, že použitie chemických zbraní alebo chemických látok, ktoré sú určené na potláčanie nepokojov, je vo vojne zakázané a predstavuje porušenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, skladovania a použitia chemických zbraní a o ich ničení (CIAC). Moskva tento dohovor ratifikovala. Z použitia chemických zbraní proti ukrajinským silám obvinili Rusko aj Spojené štáty, a to už v máji. Moskva to vtedy poprela.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu v máji uviedla, že informácie o údajnom použití chemických zbraní na Ukrajine, ktoré dostala, sú „nedostatočne podložené“. Celú situáciu však opísala ako „extrémne znepokojujúcu, pokiaľ ide o možný opätovný výskyt toxických chemikálií ako zbraní.“

Počas vojny rozpútanej Ruskom na Ukrajine, ktorá trvá už tretí rok, sa Moskva a Kyjev opakovane navzájom obviňujú z páchania vojnových zločinov v podobe používania zakázanej chemickej munície, doplnila AFP.

Tento pondelok ukrajinská armáda uviedla, že v máji zaregistrovala 715 prípadov, keď ruské jednotky použili muníciu obsahujúcu „nebezpečné chemické zlúčeniny.“ V porovnaní s aprílom ide o nárast o 271 prípadov. 

V dôsledku týchto útokov zdravotnícke zariadenia na Ukrajine prijali 1385 vojakov s príznakmi chemického poškodenia rôznej závažnosti, doplnila ukrajinská armáda.        

Ukrajina dodala, že ruské jednotky používali ako nosiče chemických látok najmä granáty K-51 a RG-VO zhadzované bezpilotnými lietadlami. Tie granáty sú obvykle používané bezpečnostnými zložkami na rozptýlenie pouličných nepokojov.

9:40 Ruský útok zasiahol infraštruktúru v Odese

Ruský útok zasiahol v pondelok civilnú infraštruktúru v juhoukrajinskom prístavnom meste Odesa a vyžiadal si najmenej troch zranených. Uviedol to v pondelok gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo fotografie obrovského oblaku dymu stúpajúceho z miesta hasenia požiaru. Ukrajinské vzdušné sily vopred varovali obyvateľov Odesy pred hrozbou raketového útoku. Škody bezprostredne neboli známe.

So zraneniami boli hospitalizovaní traja muži vo veku 19, 50 a 58 rokov, napísal Kiper v príspevku na platforme Telegram.

Odesa je počas vojny na Ukrajine častým cieľom útokov ruských síl, pričom mnohé údery boli zamerané na tamojšie prístavné zariadenia. Rusko opakovane poprelo, že by na Ukrajine cielilo svoje útoky na civilistov alebo civilnú infraštruktúru.

9:00 MAAE vyzýva na zastavenie útokov na mesto pri jadrovej elektrárni ZAE

Jadrový dozorný orgán OSN v nedeľu vyzval na zastavenie útokov na Enerhodar, mesto neďaleko Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES). K výzve došlo po tom, ako minulý týždeň dronové nálety zasiahli dve elektrické rozvodne pre túto oblasť. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.

Ruskom dosadení predstavitelia ZAES obvinili Ukrajinu z dvoch útokov bezpilotných lietadiel, pri ktorých bola zničená jedna rozvodňa, poškodená druhá a na určitý čas sa prerušila dodávka elektriny pre obyvateľov.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi sa nezmienil o Ukrajine a uviedol, že incidenty nemajú žiadny vplyv na prevádzku ZAES. Povedal však, že útoky musia prestať.

SITA/Planet Labs PBC via AP

Dodal, že v meste Enerhodar, ktoré sa nachádza niekoľko kilometrov od elektrárne, bola na 16 hodín prerušená dodávka elektrickej energie. Ani jeden z útokov, ku ktorým došlo v stredu a v piatok, však nemal žiadny vplyv na elektrické vedenie, ktoré jadrová elektráreň využíva na svoju prevádzku.

Vedenie ZAES uviedlo, že niektoré "infraštruktúrne zariadenia" vrátane dopravného oddelenia zaznamenali poruchy, ale opatrenia jadrovej bezpečnosti zostali plne funkčné. Ukrajinskí predstavitelia sa k incidentom nevyjadrili.

Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marije Zacharovovej útoky ukázali, že Ukrajina nedbá na jadrovú bezpečnosť.

Ruské jednotky obsadili ZAES už v prvých dňoch invázie vo februári 2022, odvtedy sa Moskva a Kyjev pravidelne vzájomne obviňujú z ohrozovania bezpečnosti v okolí elektrárne. Tá v súčasnosti nevyrába žiadnu elektrickú energiu.

MAAE má v elektrárni svojich inšpektorov. Rusko počas prvej zimy konfliktu masovo útočilo na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a v marci tohto roku obnovilo dlhú sériu útokov. Kyjev tvrdí, že nová vlna útokov vyradila polovicu jeho kapacít vyrábajúcich energiu.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite