Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Time vyhlásil za osobnosť roka 2022 prezidenta Zelenského ​a duch Ukrajiny

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Time vyhlásil za osobnosť roka 2022 prezidenta Zelenského ​a duch Ukrajiny ILLUSTRATION BY NEIL JAMIESON FOR TIME

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Čierna Hora daruje Ukrajine 11 percent zo svojho vojenského rozpočtu
  • Kremeľ využil kauzu TV Dožď na kritiku slobody slova na Západe 
  • Moskva tvrdí, že na ruské vojenské letiská sa pokúsili zaútočiť ukrajinské drony
  • na front začínajú prichádzať lepšie vycvičení ruskí vojaci
  • satelitné snímky ukazujú novú ruskú základňu v Mariupoli
  • z okolia Chersonu odstránili vyše 7000 náloží

17:00 Time vyhlásil za osobnosť roka 2022 ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a duch Ukrajiny

time každoročne oceňuje osobu, ktorá mala najväčší dosah na celosvetové dianie v ostatných 12 mesiacoch a „najviac ovplyvnila spravodajstvo alebo naše životy, či už v dobrom alebo zlom“. Tohoročnú voľbu časopis označil za „najjednoznačnejšiu“ v histórii.

„Volodymyr Zelenskyj vyburcoval svet spôsobom, aký sme nevideli desiatky rokov. Jeho rozhodnutie neutiecť z Kyjeva v týždňoch po tom, ako 24. februára začali padať ruské bomby, ale zostať a zhromažďovať podporu, bolo osudné,“ uvádza Time.

Ukrajinský prezident ukázal už vo svojom prvom príspevku na Instagrame po spustení ruskej invázie, že „jeho kabinet aj občianska spoločnosť zostávajú nedotknuté a na svojom mieste“. Vďaka ďalším každodenným video prejavom adresovaným rôznym inštitúciám či parlamentom sa prihováral celému svetu. „Jeho informačná ofenzíva otriasla geopolitickým poveternostným systémom a spustila vlnu akcií, ktorá zachvátila celú zemeguľu,“ dodal Time. Viac v článku tu.

15:00 Rusko sa snaží zmraziť vojnu na Ukrajine a opäť zaútočiť na jar

Rusko sa bude počas zimy snažiť o zmrazenie vojny na Ukrajine, aby tak mohlo skonsolidovať sily k jarným útokom. V stredu to vyhlásil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Stoltenberg na verejnom podujatí denníka Financial Times uviedol, že členské krajiny NATO pokračujú v "bezprecedentných" dodávkach zbraní a ďalšej podpore pre Ukrajinu, a to napriek obavám, že dôjde k vyčerpaniu zásob Západu. 

"Rovnako dôležité ako dodávanie nových systémov je zabezpečiť, aby dodané systémy a zbrane boli skutočne funkčné a fungovali efektívne," povedal s tým, že si to vyžaduje dodávky množstva munície a náhradných dielcov.

Ukrajinské sily dosiahli v rámci protiofenzívy značné zisky na východe a juhu krajiny. Obsadili tiež Cherson po tom, čo sa z neho v novembri po ôsmich mesiacoch stiahli ruské jednotky. Jedny z najprudších bojov sa v súčasnosti sústreďujú okolo Bachmutu v Donbase. Toto mesto sa ruské sily pokúšajú dobyť už niekoľko mesiacov, približuje AFP. Podľa Spojených štátov budú boje v nasledujúcich mesiacoch zrejme pokračovať v "zníženom tempe", keďže obe strany sa snažia preskupiť svoje sily.

Ohľadom údajných dronových útokov Ukrajiny na vojenské základne v Rusku Stoltenberg povedal, že o nich nemá žiadne ďalšie informácie. Washington predtým vyhlásil, že k takémuto druhu útokov Ukrajinu nenabádal a ani ju v tom nepodporil. Generálny tajomník Aliancie okrem toho na na podujatí zdôraznil, že Rusko bombarduje civilnú infraštruktúru Ukrajiny, ktorá "má právo brániť sa pred týmito druhmi útokov". Dodal, že podmienky na mierové riešenie konfliktu na Ukrajine nateraz neexistujú, pretože Rusko neprejavilo záujem o rokovania, ktoré by rešpektovali suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny.

13:20 Zelenskyj navštívil zranených vojakov aj v kyjevskej nemocnici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil zranených vojakov zotavujúcich sa v jednej z kyjevských nemocníc. Informovala o tom v stredu stanica Sky News. 

Samotný Zelenskyj zverejnil v utorok pred polnocou na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom napísal, že zraneným vojakom tam v tejto deň odovzdal "štátne vyznamenania za ich odvahu a nezlomnosť v boji s nepriateľom". 

Ukrajina si v utorok pripomínala deň ozbrojených síl. Zelenskyj pri tejto príležitosti ešte pred kyjevskou nemocnicou navštívil zranených vojakov aj v Charkovskej oblasti na východe krajiny. V tamojšej nemocnici sa okrem nich stretol s vojenskými lekármi aj zdravotníkmi.

Zraneným vojakom sa v Charkovskej oblasti poďakoval za "hrdinstvo, s akým bránia" Ukrajinu a zaželal im skoré uzdravenie. Tamojším lekárom vyslovil vďaku za záchranu ukrajinských vojakov a vyzval ich, aby v čase vojny dávali pozor aj sami na seba. 

Zelenskyj v utorok ešte pred Charkovom navštívil aj Doneckú oblasť, pričom sa zastavil v meste Sloviansk neďaleko frontovej línie a mesta Bachmut, kde ukrajinskí obrancovia už niekoľko mesiacov zvádzajú ťažké boje s útočiacimi Rusmi. 

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP12:30 Chersonská a Donecká oblasť čelia ostreľovaniu

Šéf vojenskej správy v Chersonskej oblasti Jaroslav Januševyč uviedol, že región bol ostreľovaný 51-krát, pričom okupanti sa zameriavali na „mierumilovné dediny“.

Šéf vojenskej správy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko zasa povedal, že aj keď neevidujú žiadne obete, tri osoby pri ostreľovaní utrpeli zranenia v Bachmute, Pavlivke a Kurachive. Situáciu v poslednom menovanom meste opísal ako „deštrukciu“, pričom zničené boli i zariadenia kritickej infraštruktúry.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení uviedol, že ukrajinská armáda odrazila množstvo ruských útokov.

SITA/AP Photo/LIBKOS

10:20 Rusko rozširuje svoje obranné pozície na hraniciach s Ukrajinou

Rusko v poslednej dobe začalo budovať ďalšie obranné pozície na hraniciach s Ukrajinou, uviedlo v stredajšej správe o vývoji ruskej ofenzívy britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na tajné služby. 

„Rusko začalo nedávno rozširovať obranné pozície pozdĺž medzinárodnej hranice s Ukrajinou aj hlboko vo vnútri (ruskej) Belgorodskej oblasti,“ uvádza rezort obrany v Londýne na sociálnej sieti Twitter.

Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v utorok ohlásil, že zakladá miestne „jednotky domobrany“, pripomína ministerstvo. V tomto pohraničnom regióne sa už minimálne od apríla hovorí o tom, že Rusi tam kopú zákopy, avšak teraz sa tam zrejme začali budovať „prepracovanejšie systémy určené na odrazenie mechanizovaného útoku“.

Britské tajné služby sa domnievajú, že cieľom týchto opevňovacích prác môže byť najmä posilnenie vlasteneckých nálad v ruskej spoločnosti. Zároveň však môže odrážať aj „skutočné, ale mylné presvedčenie niektorých ruských predstaviteľov, že existuje reálna hrozba invázie (zo strany) ukrajinských síl,“ píše sa v stredajšej zvodke. 

Britský rezort obrany v tejto súvislosti dodáva, že v rámci vládnuceho ruského režimu zrejme pretrváva nedostatok schopnosti strategického vyhodnocovania situácie. Nestrannú analýzu podľa Londýna často podkopáva „tendencia ku skupinovému mysleniu a politicky vhodným záverom“. 

9:30 Rusko do útokov na Ukrajine opäť nasadilo drony typu Šáhid-136

Ukrajinská armáda za posledných 24 hodín zostrelila 14 útočných bezpilotných lietadiel typu Šáhid-136. Podľa britskej stanice BBC o tom v stredu informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

BBC poznamenala, že Ukrajina týmto vyhlásením potvrdila, že jej územie opäť zasiahli drony iránskej výroby. Ide o prvý prípad ich nasadenia do útokov voči cieľom na Ukrajine po niekoľkotýždňovej prestávke.  Ukrajinská armáda vo svojej zvodke nešpecifikovala, na ktoré objekty sa drony zamerali a či niektorý z nich cieľ aj zasiahol.

Mnohí používatelia sociálnych sietí na Ukrajine zverejnili v noci na stredu videá, v ktorých počuť zvuk charakteristický pre iránske drony, pripomínajúci motor mopedu. Šéf regionálnej správy Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko v stredu ráno vo svojom statuse na platforme Telegram informoval, že ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila "všetkých osem bezpilotných lietadiel, ktoré nepriateľ vyslal do regiónu". Podľa Rezničenka to "predbežne boli (drony) Šáhid-136".

wikipedia

8:30 Ukrajinci napredujú v Charkovskej oblasti; Rusku sa nedarí obkľúčiť Bachmut

Ruské sily naopak obsadili viacero "nie príliš dôležitých" lokalít pri meste Bachmut v Doneckej oblasti. Svoj primárny cieľ, ktorým je obkľúčenie tohto mesta, sa ruskej armáde stále dosiahnuť nedarí, informovala v stredu TASR na základe správy stanice BBC. 

Americkí experti vo svojej zvodke píšu aj o bojoch pri meste Svatove v Luhanskej oblasti, ku ktorému postupuje ukrajinská armáda. Tento dôležitý dopravný uzol sa stal jedným z hlavných cieľov ukrajinských ozbrojených síl po oslobodení Charkovskej oblasti.

ISW s odvolaním sa na údaje ukrajinského generálneho štábu spresnil, že ruská armáda ostreľovala ukrajinské pozície v blízkosti troch osád, vzdialených asi 50 kilometrov od Svatove a 15 kilometrov od medzinárodných hraníc. Podľa ISW to naznačuje, že ukrajinská armáda zaznamenala istý postup.

Ruské ministerstvo obrany tiež nechtiac priznalo, že ukrajinská armáda prevzala kontrolu nad obcou Kyslivka, ktorú od mesta Svatove delí asi 25 kilometrov - oznámilo totiž, že v danej obci bolo zasiahnuté veliteľské stanovište ukrajinských ozbrojených síl, píše sa v zvodke.

Experti ISW tiež sumarizovali, že Kremeľ síce opäť poprel fámy o druhej vlne mobilizácie, ale podľa ISW existuje niekoľko indikátorov toho, že Rusko má stále v úmysle uskutočniť ju. 

SITA/AP Photo/LIBKOS

Girkin spolu s čečenským vodcom Ramzanom Kadyrovom a zakladateľom súkromnej vojenskej spoločnosti, známej ako Vagnerova skupina, Jevgenijom Prigožinom bol najmä v letných mesiacoch veľkým kritikom rozhodnutí ruského vojenského velenia.

Súd v Holandsku nedávno Girkina v neprítomnosti odsúdil na doživotie v kauze zostrelenia lietadla Boeing, ku ktorému došlo 17. júla 2014 počas letu nad východnou Ukrajinou.

Informácie z predchádzajúceho dňa (6.12.2022):

19:40 Zelenskyj navštívil zranených vojakov v Charkovskej oblasti 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v utorok v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny zranených vojakov, aby si spolu uctili ukrajinský deň ozbrojených síl pripadajúci na tento deň. Informuje o tom spravodajská stanica CNN. 

Videozáznam, ktorý zverejnila Zelenského kancelária, zachytáva prezidenta ako odovzdáva ocenenia vojenským lekárom, zraneným vojakom a ďalším zdravotníkom. „Veľmi vám ďakujem za to, že ste zachránili našich bojovníkov a pomohli prežiť našim hrdinom. V tento deň by som chcel zaželať zdravie ľuďom, ktorí prispievajú k zdraviu našej armády. Dobre sa o seba starajte, keďže máte na starosti Ukrajinu,“ povedal Zelenskyj vojenským lekárom a zdravotníkom.

V nemocnici sa stretol aj ďalšími zranenými vojakmi, ktorým poďakoval za „hrdinstvo, s akým bránia“ Ukrajinu, jej nezávislosť a územnú celistvosť, ako aj slobodu a život ukrajinského ľudu. „Želám vám skoré uzdravenie,“ dodal. 

18:30 Maďarsko vetovalo balík pomoci Ukrajine, Brusel napriek tomu sľubuje pomoc

Roztržka medzi Európskou úniou a Maďarskom sa v utorok prehĺbila po tom, ako Budapešť vetovala balík finančnej pomoci Ukrajine vo výške 18 miliárd eur.

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis však novinárom povedal, že EÚ musí dodržať svoje sľuby Ukrajine. 

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

16:35 Moskva spúšťa masívne útoky na Ukrajinu, tvrdí Šojgu

Ruské sily „spúšťajú masívne útoky“ na Ukrajinu. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Útoky sa uskutočňujú „presnými zbraňami dlhého doletu na vojenský systém velenia a riadenia, podniky vojensko-priemyselného komplexu, ako aj súvisiace zariadenia na rozdrvenie vojenského potenciálu Ukrajiny,“ povedal Šojgu.

V pondelok Rusko rozpútalo vlnu útokov bezpilotných lietadiel a rakiet naprieč Ukrajinou, ktorých cieľom bola energetická infraštruktúra krajiny.

16:10 Čierna Hora daruje Ukrajine 11 percent zo svojho vojenského rozpočtu 

Informuje o tom v utorok spravodajská stanica CNN podľa pondelňajšieho oznámenia kancelárie premiéra Dritana Abazoviča.

Dar spoločne s „prijatím tisícok (ukrajinských) utečencov“ ukazuje podľa vyjadrenia kancelárie jasné odhodlanie čiernohorskej vlády podporovať obranu Ukrajincov. Na dotácii sa Abazovič dohodol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý o tom informoval na sociálnych sieťach.

„Dnes sme podpísali spoločnú deklaráciu, ktorá definuje priority spolupráce medzi Ukrajinou a Čiernou Horou, a to v rámci strategického smerovania našej krajiny k získaniu plného členstva v NATO,“ uviedol Zelenskyj. „Čiernej Hore som vďačný za silnú politickú podporu a dôležitú praktickú pomoc Ukrajine,“ dodal.

14:50 Ukrajina a Rusko si vymenili po 60 zajatcov 

Ruské ministerstvo obrany v utorok informovalo, že z „Kyjevom ovládaných území“sa vrátilo 60 ruských vojakov. Ako informovala americká spravodajská televízia CNN,  navrátení vojaci sa budú liečiť a rehabilitovať v zariadeniach ruského ministerstva obrany. Ruské ministerstvo obrany neuviedlo, koľko ľudí bolo v rámci výmeny odovzdaných ukrajinskej strane, informuje TASR.        

Najvyšší predstaviteľ doneckých separatistov Denis Pušilin predtým informoval, že výmena zajatcov sa uskutočnila vo formáte 50 – 50. Neskôr však uviedol, že ruskej strane bolo vrátených 60 ľudí.

Britská stanica BBC s odvolaním sa na Andrija Jermaka, vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, spresnila, že z ruského zajatia sa vrátilo 60 ukrajinských vojakov – 58 mužov a dve ženy. Jermak dodal, že 34 z prepustených boli obrancami oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Po zajatí boli väznení v meste Olenivka ležiacom  v časti Doneckej oblasti ovládanej proruskými separatistami. 

Naposledy sa podobná výmena zajatcov uskutočnila minulý týždeň, keď si Ukrajina a Rusko vymenili po 50 zajatcov.

13:30 Zelenskyj navštívil Sloviansk ležiaci neďaleko frontovej línie v Donbase 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v utorok Doneckú oblasť, pričom sa zastavil aj v meste Sloviansk ležiacom neďaleko Bachmutu, ktorý sa už niekoľko mesiacov pokúšajú dobyť ruské sily. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP odvolávajúcej sa na vyjadrenie Zelenského kancelárie. 

Zelenskyj sa objavil vo videu – zverejnenom na sociálnych sieťach – v zimnej bunde stojac pri obrovskom modro-žltom nápise mesta Sloviansk, pričom si uctil minútou ticha pamiatku padlých ukrajinských vojakov. 

„Z celého srdca vám blahoželám k tomuto veľkému sviatku, (utorkovému ukrajinskému) dňu ozbrojených síl,“ povedal prezident v Sloviansku. 

Vyjadril pritom presvedčenie, že sa takto v budúcnosti stretne s ukrajinskými vojakmi a občanmi aj v Donecku, Luhansku a na Kryme, keď sa tieto Ruskom okupované územia Ukrajiny podarí raz oslobodiť.  

Zelenskyj navštívil v ostatnom čase viacero oblastí ležiacich na frontovej línii bojov, vrátane mesta Cherson na juhu Ukrajiny, ktoré nedávno opätovne obsadili ukrajinské sily. 

12:40 Kremeľ využil kauzu TV Dožď na kritiku slobody slova na Západe 

Peskov na margo tejto situácie pred novinármi v Moskve vyhlásil: „Stále sa niekomu zdá, že niekde inde je lepšie ako doma,...že inde sloboda je, ale doma je nesloboda. Tak toto je jeden z najjasnejších príkladov, ktorý dokazuje, že takéto ilúzie sú omylom.“

Paralelu medzi konaním lotyšských úradov a obviňovaním z nátlaku na médiá, ktoré boli vznášané na adresu Ruska, našla aj oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Nič nové ani netreba vymýšľať, stačí do ich nedávnych vyhlásení namiesto slova Rusko vložiť slovo Lotyšsko,“ napísala Zacharovová, pričom svoj status doplnila o citácie z vyhlásení amerických a európskych predstaviteľov.

11:00 Polovica Kyjevskej oblasti bude niekoľko dní bez elektriny 

Približne polovica ukrajinskej Kyjevskej oblasti zostane počas nasledujúcich dní bez elektriny. Oznámil to tamojší gubernátor Olexij Kuleba po pondelkových ruských raketových útokoch na energetické zariadenia Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„V nadchádzajúcich dňoch bude polovica regiónu bez elektriny,“ napísal gubernátor Kyjevskej oblasti v pondelok večer na sociálnej sieti Telegram.  

Šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj uviedol, že Rusko spustilo najnovšie útoky úmyselne v čase, keď teplota v mnohých oblastiach Ukrajiny klesla pod nulu. „Na obnovenie bežnej úrovne generovania elektriny v systéme budú potrebné jeden až dva dni,“ povedal pre ukrajinskú televíziu.

10:50 Exilovej ruskej TV Dožď odobrali v Lotyšsku vysielaciu licenciu 

Exilový ruský televízny kanál Dožď prišiel v Lotyšsku o vysielaciu licenciu za sériu porušení pravidiel vrátane zobrazenia polostrova Krym anektovaného od Ukrajiny ako súčasti Ruska. Rozhodnutie o tom prijala lotyšská mediálna rada, oznámili v utorok britská stanica BBC a agentúra AFP.

Šéf rady pre elektornické masmédiá (NEPLP) Ivars Abolinš dodal, že TV Dožď „prestane vysielať 8. decembra“, informuje TASR. Vo svojom statuse na sociálnej sieti Twitter Abolinš spresnil, že toto rozhodnutie bolo prijaté z dôvodu „ohrozenia národnej bezpečnosti a verejného poriadku“ Lotyšska. 

Vysvetlil, že po posúdení všetkých porušení, ktorých sa televízia vo svojom vysielaní dopustila, NEPLP nadobudla presvedčenie, že vedenie TV Dožď „nerozumie a nie je si vedomé významu a závažnosti porušení, a preto nemôže pôsobiť na území Lotyšska“. „Lotyšské zákony musí rešpektovať každý,“ zdôraznil.

Televízia Dožď ukončila svoje aktivity a vysielanie v Rusku krátko po tom, ako Rusko začalo vojnu proti Ukrajine. Podobne dopadli všetky významnejšie nezávislé médiá v Rusku: buď svoju činnosť sami pozastavili, alebo im to nariadili tamojšie úrady. Medzičasom bola TV Dožď v Rusku zaradená na zoznam tzv. zahraničných agentov. 

Stanica Dožď obnovila svoje vysielanie 18. júla zo štúdií v Rige.

10:30 Rusi v Chersonskej oblasti vyzývajú ľudí, aby si vymenili hrivny za ruble 

Ruská okupačná správa v anektovaných častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti vyzvala miestnych obyvateľov, aby si bezodkladne previedli svoje úspory v hrivnách na ruské ruble. Od 1. januára sa tam už totiž nebudú vykonávať platobné transakcie v ukrajinskej mene. 

Oznámil to v utorok šéf Ruskom dosadenej správy Chersonskej oblasti Vladimir Saľdo. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Od 1. januára 2023 sa bude dať v obchodoch a pri platbách za služby platiť jedine v rubľoch,“ povedal Saľdo vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Telegram. Dodal však, že bankách bude možné zamienať hrivny za ruble aj po tomnto termíne. 

Ako jeden z dôvodov avizovanej zmeny Saľdo uviedol masívny pokles hodnoty hrivny v dôsledku ekonomických ťažkostí Ukrajiny. Z bankoviek ukrajinskej meny sa podľa tvrdenia šéfa proruskej okupačnej správy stáva len „papier“.

Informácie z predchádzajúceho dňa (5.12.2022):

19:33 Moskva tvrdí, že na ruské vojenské letiská sa pokúsili zaútočiť ukrajinské drony

Ruské ministerstvo obrany v pondelok uviedlo, že ruské sily zostrelili ukrajinské bezpilotné lietadlá, ktoré útočili na dve vojenské letiská v ruskej Saratovskej a Riazanskej oblasti. Úlomky dronov podľa ruského rezortu obrany zabili tri osoby. TASR správu prevzala z agentúry AFP a AP.

Kyjevský režim sa v pondelok ráno pokúsil zaútočiť na leteckú základňu Ďagilevo v Riazanskej oblasti a vojenskú základňu Engeľs v Saratovskej oblasti s dronmi sovietskej výroby, napísalo ruské ministerstvo obrany. Úlomky dronov spôsobili na základniach výbuchy, pri ktorých zahynuli traja ľudia a ďalší štyria utrpeli zranenia. Explózie ľahko poškodili aj dve ruské lietadlá.

Ukrajina sa k incidentom na ruských vojenských letiskách ani k obvineniu zo zodpovednosti za ne zatiaľ nevyjadrila.

Ruský rezort obrany tiež uviedol, že v pondelok vykonal masívne útoky na ukrajinské vojenské veliteľské systémy a súvisiace obranné, komunikačné, energetické a vojenské zariadenia. Dodal, že ruskej armáde sa podarilo zasiahnuť všetkých 17 cieľov.

18:36 Putin jazdil po poškodenom Krymskom moste

Ruský vodca Vladimir Putin sa v pondelok pokúsil zvýšiť ruskú morálku prejazdom cez most spájajúci ruskú pevninu s nelegálne anektovaným ukrajinským polostrovom Krym, ktorý v októbri poškodil výbuch nákladného auta.

SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Počas jazdy diskutoval o opravách mosta s Maratom Chusnulinom, ruským podpredsedom vlády zodpovedným za projekt, pričom tento rozhovor odvysielala ruská televízia. Putin taktiež hovoril s robotníkmi, ktorí sa podieľajú na obnove 19-kilometrového mosta, ktorý je hlavnou zásobovacou trasou smerom na Krym.

17:50 Ukrajinské letectvo tvrdí, že zostrelilo viac ako 60 ruských rakiet

„Celkovo bolo zostrelených viac ako 60 rakiet útočníkov!“ uviedlo ukrajinské letectvo vo vyhlásení. Ukrajinské úrady prvotne hlásili, že ruské ozbrojené sily vypálili v pondelok na Ukrajinu viac než sto rakiet.

Ukrajinské letectvo na sociálnej sieti Telegram napísalo, že Rusko vypálilo 38 striel s plochou dráhou letu z lodí v Kaspickom mori a z ruskej Rostovskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou. Ďalších 22 riadených striel s plochou dráhou letu Kalibr vypálila ruská Čiernomorská flotila, dodalo. Moskva do útoku podľa ukrajinskej armády zapojila aj strategické bombardéry a stíhačky.

16:32 Počet ruských obetí od začiatku vojny vzrástol na 91 690

Na Ukrajine za uplynulý deň podľa ministerstva obrany krajiny o život prišlo ďalších 540 príslušníkov ruských ozbrojených síl. Celkový počet ruských obetí od 24. februára, čiže začiatku invázie, tak podľa Kyjeva stúpol na 91 690. 

Ruská armáda podľa ukrajinského rezortu obrany za uplynulý deň stratila aj osem obrnených bojových vozidiel, dva tanky a šesť delostreleckých systémov. Od začiatku vojny tak Moskva podľa Ukrajiny prišla o 5 900 obrnených bojových vozidiel, 2 924 tankov a 1 914 delostreleckých systémov. Informuje o tom portál news.sky.com.

15:53 Zo Záporožskej oblasti hlásia dve obete raketových útokov

Najmenej dve osoby zahynuli a ďalšie dve utrpeli zranenia v pondelok pri ruských raketových útokoch, ktoré zasiahli obytné domy v Záporožskej oblasti na Ukrajine, oznámili miestne úrady. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Podľa ukrajinských úradov ruské ozbrojené sily v pondelok vypálili viac než sto rakiet na Ukrajinu. Výbuchy hlásili vo viacerých mestách vrátane Odesy, Čerkás a Kryvého Rihu. Výpadky dodávok elektriny a vody postihli viacero oblastí na Ukrajine.

Bez dodávok elektriny sa ocitli aj mestá Sumy a Mykolajiv.

Vodárenská spoločnosť v Odese potvrdila, že mesto je bez dodávok vody. Podľa predstaviteľov Kryvého Rihu sú odpojené od elektriny niektoré časti mesta.

14:26 Na front začínajú prichádzať lepšie vycvičení ruskí vojaci

Ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj v pondelok uviedol, že po nedávnej mobilizácii ruských síl sú vojaci, ktorí momentálne prichádzajú na frontovú líniu, lepšie vycvičení. TASR informuje na základe správy stanice Sky News.

Syrskyj, ktorý je veliteľom ukrajinských pozemných síl, pre štátnu televíziu povedal, že mobilizácia zo strany Moskvy zvýšila ruskú vojenskú hrozbu voči Ukrajine. „Tí, čo teraz prichádzajú, majú lepšiu úroveň výcviku než tí, čo boli na front posielaní predtým,“ povedal generál.

Ako zdôraznil, prichádzajú „nové brigády, nové prápory, ktoré absolvovali výcvik“, aby posilnili vyčerpanú ruskú armádu.

„Na východnom fronte je situácia veľmi napätá, nepriateľ útočí na naše jednotky každý deň,“ zhodnotil Syrskyj vývoj bojov. Ruské sily však podľa jeho slov momentálne využívajú veľké množstvo starého vybavenia, pretože majú problémy s doplňovaním zásob.

13:50 Rusko vypálilo na Ukrajinu viac než 100 rakiet

Rusko spustilo v pondelok novú vlnu raketových útokov na územie Ukrajiny, oznámili tamojšie úrady. Sirény leteckého poplachu sa ozvali vo viacerých oblastiach vrátane hlavného mesta Kyjev, informuje TASR na základe správy britského denníka The Guardian.

Vystrelenie rakiet potvrdil aj hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat. Podrobnosti o prípadných škodách či obetiach neboli bezprostredne známe. Podľa denníka The Guardian malo ísť o viac než 100 rakiet s plochou dráhou letu vypálených z bombardérov a z mora.

Niektoré z rakiet už dosiahli územie Ukrajiny, pričom čas dopadu Kyjev odhadol na 14: 15 h miestneho času (13:15 h SEČ). Mohlo by pritom dôjsť aj k odpáleniu druhej vlny rakiet namierených na Kyjev, a to v priebehu niekoľkých minút, spresňuje britský denník.

„Neignorujte poplach,“ upozornil šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

11:58 Na dvoch ruských vojenských letiskách došlo k výbuchom, úrady sa nevyjadrujú

Na ruskú vojenskú základňu Engeľs v Saratovskej oblasti údajne v pondelok zaútočil dron a poškodil dva strategické bombardéry typu Tu-95. Na letisku neďaleko Riazane juhovýchodne od Moskvy zas vybuchla cisterna, pričom zahynuli traja ľudia a ďalších šesť bolo zranených. Ruské úrady sa k týmto správam zatiaľ nevyjadrili, informuje TASR, ktorá čerpala z talianskej agentúry ANSA a Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL).

Na sociálnych sieťach sa objavili videozábery zverejnené obyvateľmi miest Engeľs a Saratov, podľa ktorých došlo na leteckej základni Engeľs v pondelok o 6:00 h miestneho času k najmenej jednému silnému výbuchu.

Gubernátor Saratovskej oblasti Roman Busargin vydal medzitým vyhlásenie, v ktorom občanov vyzval, aby zachovali pokoj. Správy o výbuchu na základni však nepotvrdil ani nevyvrátil.

„Nie je dôvod na znepokojenie. Nebola poškodená žiadna civilná infraštruktúra. Informácie o udalostiach vo vojenských objektoch preverujú bezpečnostné zložky,“ vyhlásil gubernátor.

RFE/RL cituje nezávislý ruský telegramový kanál Astra, ktorý s odvolaním sa na anonymné zdroje napísal, že pri útoku na základňu Engeľs utrpeli zranenia aj dvaja členovia tamojšieho personálu.

10:02 Ruské letectvo výrazne obmedzilo svoje operácie na Ukrajine

Ruské vojenské lietadlá  výrazne obmedzili svoje operácie na Ukrajine, vyplýva z najnovšej analýzy britských tajných služieb. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

V súčasnosti podnikajú lietadlá ruského letectva v priemere niekoľko desiatok misií denne, pričom v marci ich počet dosahovať až 300 za deň, uviedlo britské ministerstvo obrany. Ruské letectvo prišlo doposiaľ na Ukrajine o viac než 60 lietadiel, z toho len v priebehu minulého týždňa o taktický bombardér typu Suchoj Su-24 a pozemné útočné lietadlo Suchoj Su-25.

„Pokles počtu letov sa dá zrejme pripísať pokračujúcej silnej hrozbe zo strany ukrajinskej protivzdušnej obrany, obmedzeniu dostupných letových hodín pre ruské lietadlá a zhoršujúcemu sa počasiu,“ uvádza ministerstvo s odvolaním sa na poznatky britských tajných služieb.

Napriek tomu bude ruské letectvo aj počas zimy pokračovať v svojich operáciách, pretože pozemné jednotky sú odkázané na identifikáciu svojich cieľov zo vzduchu, dodáva britský rezort obrany.

9:00 Ruské sily v nedeľu 46-krát bombardovali Chersonskú oblasť

Ruské sily v nedeľu bombardovali ukrajinskú Chersonskú oblasť 46-krát. Uviedol to v nedeľu večer na komunikačnej platforme Telegram zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.

„V priebehu tohto dňa okupanti bombardovali región 46-krát mínometmi, tankmi, delostrelectvom a raketometmi. Zničili obytné a ďalšie budovy," uviedol Tymošenko s odvolaním sa na informácie od mestskej rady v Chersone. Podľa poradcu ukrajinského ministerstva vnútra Antona Geraščenka pri útokoch zomrela 65-ročná žena. Informuje o tom web The Guardian.

8:29 Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme prežili túto zimu

S ohľadom na súčasné chladné počasie vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obyvateľstvo na vytrvalosť a odolnosť.

„Nepriateľ dúfa, že využije zimu proti nám — zima a útrapy sa stali súčasťou jeho teroru,“ uviedol v nedeľu večer vo svojom každodennom videoposolstve, informuje TASR na základe správy agentúry DPA. „Musíme urobiť všetko, aby sme túto zimu prežili, bez ohľadu na to, aká bude krutá,“ dodal.

Vydržať túto zimu znamená podľa Zelenského vydržať všetko. Rusko má výhodu v podobe rakiet a delostrelectva. „My však máme niečo, čo okupant nemá a nebude mať. Chránime si svoj domov, a to nám dáva najväčšiu možnú motiváciu,“ zdôraznil ukrajinský prezident.

Ukrajinský ľud bojuje za slobodu a bráni pravdu. „Aby sme prežili zimu, musíme byť odolnejší a jednotnejší ako kedykoľvek predtým,“ povedal. „Stojí za to vnímať túto zimu nie ako skúšku, ale ako čas, ktorý nás približuje k víťazstvu. Každý z týchto 90 zimných dní,“ konštatoval Zelenskyj.

7:36 Sexuálne násilie zo strany ruských vojakov výrazne vzrástlo

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin odsúdil dramatický nárast sexuálneho násilia zo strany ruských vojakov. Týka sa všetkých pohlaví a vekových skupín, detí aj starých ľudí, povedal Kostin v rozhovore pre denníky nemeckej mediálnej skupiny Funke a francúzske noviny Ouest-France, informuje agentúra DPA.

Ruskí vojaci podľa neho používajú sexuálne násilie cielene ako spôsob vedenia vojny na poníženie Ukrajincov. Zatiaľ čo pred štyrmi mesiacmi bolo zaregistrovaných len 40 prípadov sexuálneho násilia, teraz je to viac ako 110 prípadov a trend je výrazne rastúci. K tomu treba prirátať vysoký počet neohlásených prípadov.

„V mnohých prípadoch sú ľudia znásilnení, mučení a potom zabití ruskými vojakmi. Znásilnenia sa často dejú pred príbuznými a deťmi,“ tvrdí Kostin. Postihnuté sú najmä okupované oblasti. Podľa Kostina ruskí velitelia často znásilnenia nariaďovali alebo ich aspoň podporovali.

DPA poznamenala, že informácie poskytnuté generálnym prokurátorom nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite